חיפוש
ניתוח הקטנת אוזניים

לרוב, לפני ביצוע ניתוחים אסתטיים, יש שאלה שחוזרת על עצמה שוב ושוב: "האם המצב הקיים עד כדי כך מפריע לי?". אין ספק שמדובר בשאלה שראוי להתעכב עליה. עלויות הטיפולים עשויות להיות גבוהות, תקופת ההחלמה משבשת את שגרת החיים ולעתים תופעות הלוואי מאוד לא נעימות. בסופו של דבר, ברוב המקרים לא מדובר בטיפול מציל חיים וטבעי שנשאל את עצמנו עד כמה אנחנו מוכנים להשקיע רק כדי לשנות את המראה שלנו. השאלה הזו נעשית מורכבת בהרבה כשמדובר בילדים ובני נוער. מצד אחד, חשוב לנו שילדינו יגדלו בתחושת ביטחון ואנו רוצים להגן עליהם מפני לעג. מצד שני, היינו רוצים לטפח בהם את התחושה שגופם נפלא בדיוק כפי שהוא ולבנות בהם ביטחון הנובע מבפנים. ואולי, לא תמיד הבחירה חייבת להיות כל כך דרמטית. לפעמים, הטיפול המתאים יכול לתת מענה לבעיה שמציקה מאוד לילד ולאו דווקא בגלל ציפיות חברתיות. בסופו של דבר, בסוגיה הזו בחירה חופשית היא המפתח.

כשזה מגיע לתופעות אסתטיות שפוגעות בביטחון ומהוות מוקד ללעג וזלזול בתקופת ההתגברות, אין ספק שהאוזניים הן אחת המטרות המרכזיות לאכזריותם של ילדים. אוזניים גדולות באופן לא פרופורציונלי הן תופעה נפוצה ובמקרים רבים יכולות להסב סבל רב. להבדיל מניתוחים אסתטיים אחרים, ניתוחי אוזניים ניתן לבצע בגיל יחסית צעיר וברוב המקרים, אפילו מומלץ לבצע אותם כמה שיותר מוקדם. על ידי הסרת רקמת סחוס עודפת באזור אפרכסת האוזן, ניתן לעצב את צורתה מחדש ולעתים קרובות, השינוי משפיע על מראה הפנים הכללי באופן דרמטי. 

ממתי ניתן לבצע ניתוח הקטנת אוזניים?

ברוב המקרים, אוזניים גדולות אינן נובעות מליקוי רפואי, אלא מצורת האוזן עמה נולד האדם. עם זאת, לעתים מדובר בעיוות מולד. מאקרוטיה היא תופעה נדירה בה קיימת הגדלה משמעותית של אפרכסת ותנוך האוזן. לעתים מדובר בקצה אוזן מחודד, במקרים אחרים ישנם תנוכים מוגדלים ולעתים מדובר בעודף עור בלבד. בכל אחד מהמקרים האלו, ניתן להסתייע בפתרון פלסטי כדי לעצב מחדש את האוזן. 

על אף שרוב הגוף ממשיך להתפתח ולגדול לאורך רוב גיל ההתבגרות, האוזניים לרוב משלימות את ההתפתחות בשש השנים הראשונות לחיים. לכן, ניתן לבצע את הניתוח כבר בגיל צעיר ולתת לילדינו הזדמנות לטפל בתופעה שמציקה לו בהקדם.

טיפ היועצת: הטיפול הוא אסתטי בלבד

חשוב שנזכור, ניתוח הקטנת אוזניים מיועד אך ורק לעיצוב פלסטי של סחוס האוזן. אם קיים עיוות בצורת האוזן שפוגע בתעלות השמיעה, חשוב שנפנה לרופא אף-אוזן-גרון המתמחה בבעיות שמיעה ולקלינאי תקשורת ונבחן את כל טווח הטיפולים הזמין לנו. בכל שלב נוכל לייעד גם את הפתרון האסתטי, אבל בראש ובראשונה חשוב שנמצא פתרון מהיר ומקצועי לבעיית השמיעה.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

באופן גורף, הניתוח פועל על פי עיקרון קבוע: הרופא המנתח יבצע סדרה של חתכים ויסיר סחוס מיותר כדי לפסל מחדש את האוזן. במקרים מסוימים, יהיה צורך גם לשנות את זווית האוזן יחסית לקרקפת ואז נשלב תהליך להצמדת האוזן לקרקפת יחד עם הקטנת האפרכסת. מנתח פלסטי שצבר ניסיון רב בניתוחי הקטנת אוזניים יוכל לסייע לך להעריך בדיוק איזה טיפול נדרש, מה היקף הניתוח הנדרש והאם יש צורך במענה לשתי האוזניים או רק לאחת. 

ההכנה לקראת הניתוח

ההכנה לניתוח תתחיל במפגש ייעוץ ותיאום ציפיות עם המנתח הפלסטי. במהלך הפגישה, ישיב הרופא על כל שאלה שעשויה לעלות לך על ההליך וייתן מענה לחששות וציפיות מהניתוח ויפרוס בפניך את האפשרויות הזמינות לך. מטרת הניתוח בסופו של דבר הוא לצמצם את האסימטריה כמה שניתן, אבל לעולם לא נוכל להגיע להתאמה מושלמת בין שתי האוזניים וחשוב שנדע זאת. במהלך הפגישה, הרופא ימדוד את האוזניים ויבצע סדרת צילומים כדי להעריך את המצב הקיים ולתכנן את הפתרונות האפשריים. 

טיפ היועצת: זה הזמן לבדוק מאיפה נובע הצורך בניתוח

אנחנו כבר ממש רגע אחד לפני תיאום הניתוח. אם מדובר בניתוח המיועד לילדים שלנו, זהו הזמן להתבוננות וכנות עצמית. לא מעט פעמים, אנחנו עלולים לבלבל בין פחדים ומשקעים רגשיים שלנו ובין הצרכים של הילדים שלנו ומבלי שבכלל נשים לב לכך, אנחנו דוחפים את הילדים שלנו למשהו שהם לא בהכרח מעוניינים בו. זה הזמן לשבת עם הילד או הילדה לשיחה ולוודא שהתהליך וההשלכות שלו ברורים ושהניתוח הזה הוא לא רק יוזמה שלנו.

כיצד יתנהל הניתוח עצמו?

הניתוח אורך ברוב המקרים בין שעה לשעתיים ונעשה בהרדמה מקומית. 

במהלך הניתוח, יבצע הרופא סדרת חתכים באזור האחורי של האוזן, על מנת להסוות את הצלקות כמה שניתן, ויתחיל להסיר עודפי סחוס. אם נדרשת גם הצמדה של האוזן, יוסרו עודפי סחוס בחלקה האחורי של האוזן והיא תימשך אחורה תוך קיפול עודפי העור והסרתם. המנתח הפלסטי יעצב את מבנה האוזן החדש על פי התוכנית שהוגדרה ולבסוף יתפור את החתכים. 

לבסוף, מוצמדות האוזניים בחבישה הדוקה שתישאר למשך כל תקופת ההחלמה. מאחר ומדובר ברקמה רכה, חשוב שהאזור כולו יהיה חבוש והדוק היטב כדי לשמור את צורת האוזן החדשה. לרוב, ניתן יהיה להשתחרר הביתה באותו היום.

כמה זמן תימשך ההחלמה?

הכאבים ושטפי הדם נעלמים לרוב בימים הראשונים, אך עד שתחלוף הנפיחות והחתכים ייסגרו בצורה מלאה, עשויים לחלוף כשבועיים עד חודש. בכאבים ניתן לטפל לרוב במשככי כאבים ללא מרשם. בשבוע הראשון, יש ליטול אנטיביוטיקה למניעת זיהומים.

בשבועיים הראשונים, חשוב להגן היטב על האוזניים מפני זיהומים ופגיעה בסחוס הרגיש על ידי שמירה על החבישה. בנוסף, מומלץ להקפיד כמה שניתן על שינה על הגב. לאחר הסרת התחבושת, חשוב לרחוץ היטב את האזור בכל יום בסבון אנטיספטי ולייבש בעדינות. 

התפרים עצמם ל

התפרים עצמם לרוב נמסים ויתפרקו מעצמם לאורך תקופת ההחלמה.

ממה כדאי להימנע בתקופת ההחלמה?

לרוב ניתן לחזור ללימודים תוך שבוע אחד. עם זאת, במקרים רבים סביר שהילדים יחושו מבוכה מהחבישה ולכן מומלץ לתזמן את הניתוח לתקופת החגים או הקיץ, כשאין לימודים. 

בכל מקרה, יש להימנע מפעילות ספורטיבית בחודשיים הראשונים ומהרטבת האוזניים במהלך החודש האשון. 

האם קיימות תופעות לוואי?

כמו בכל ניתוח פולשני, קיימות מספר תופעות לוואי שחולפות ברוב המקרים עם תום תקופת ההחלמה:

  • שטפי דם
  • נפיחות
  • כאבים קלים

חשוב שנעקוב אחר המצב ואם לא חלה הטבה משמעותית תוך שבועיים, יש לפנות לרופא המטפל.

אילו סיכונים קיימים מהניתוח?

ניתוח הקטנת אוזניים נחשב לאחד מהבטוחים ביותר בתחום הרפואה האסתטית וברוב המקרים ככולם, אין סיבוכים מיותרים. במקרים נדירים ביותר, עלולות להופיע מספר תופעות. אם נתקלת באחת מהן, יש לפנות בדחיפות למיון וליידע את המנתח:

  • חום וכאבים – כאב באזור הניתוח ועלייה בחום הגוף מעידים על זיהום. במקרה כזה, יש לפנות למיון באופן דחוף.
  • פתיחת תפרים – סגירה לא תקינה של החתך או חשיפה של התפרים עלולה לגרום לעיוותים באוזן ולזיהומים וחשוב לטפל בכך בדחיפות.
  • דימומים – לרוב עקב בעיות בקרישת דם או החלמה לא תקינה של הפצע.
  • אובדן תחושה באוזן – על אף שהתופעה נפוצה במהלך ההחלמה, היא אמורה לחלוף לאחר כחודש וחשוב שנעקוב אחר כך ונוודא שלא נגרם נזק עצבי.

תוך כמה זמן נוכל ליהנות מהתוצאות?

בשבועות הראשונים סביר להניח שנתקשה לראות את התוצאות. הנפיחות באוזן והחבישה המקיפה לא יאפשרו לנו לבחון עד כמה הניתוח שינה את המצב. לאחר חודש-חודש וחצי, נוכל לחזות בתוצאות הסופיות ולהגיד שלום לפנים החדשות שלנו. כשהניתוח נעשה על ידי איש מקצוע מנוסה, השינוי לעתים קרובות יכול להיות דרמטי. מעבר לשינוי במראה, התוצאות יכולות לא פעם להחזיר לילדינו את החיוך ולאפשר להם לחזור אל בית הספר בראש זקוף ותחושת ביטחון מחודשת.

כמה עולה ניתוח הקטנת אוזניים?

לפני שנקבל החלטה לגבי הרופא המטפל האידיאלי, חשוב שנברר אילו כיסויים מגיעים לנו במסגרת ביטוח הבריאות הפרטי או דרך מסלול הביטוח המשלים של קופת החולים שלנו. בעוד שניתוחי הצמדת אוזניים מכוסים לרוב בביטוח המשלים, לא כל ניתוח קוסמטי באוזן יזכה לאותו כיסוי וחשוב שנברר באילו תנאים נוכל לקבל את השתתפות הקופה. טווח המחירים לרוב ינוע בין 8,000-15,000 ₪. 

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש מומחים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה