חיפוש
פיגמנטציה

מה זו פיגמנטציה?

כדי להבין מהי פיגמנטציה צריך קצת רקע על מלנין. מלנין הוא צבע כהה המופרש מתאים באפידרמיס בשם מלנוציטים. המלנין נמצא בעיקר בעור אבל גם בשיער ובעיניים והוא קובע את הצבע שלהם. פיגמנטציה היא שם כולל לצבע העור שלנו הנקבע ע"פ כמות מסוימת של מלנין. מלנין בריכוז נמוך יוצר צבע בהיר (עיניים כחולות, שיעור בלונדיני, עור בהיר), ואילו ריכוז גבוה של מלנין מתבטא בצבע כהה. הצטברות של מלנין במיקום מסוים יוצרת כתם צבע, כגון נמשים והיא דוגמא להיפר-פיגמנטציה.

מה משפיע על הפיגמנטציה?

חשוב להבין כי מספר המלנוציטים שאנו נולדים איתם הוא קבוע בהתאם לגנטיקה, אבל מידת המלנין שהם מייצרים היא הגורם המשתנה שקובע את צבע העור הסופי. תהליך של שיזוף למשל, מעודד ייצור מלנין בתאים ומכהה את צבע העור. גם כך בעת היווצרות היפר-פיגמנטציה.

מה גורם להיפר-פיגמנטציה?

 • כתמי לידה – צברי פיגמנטציה מולדים
 • חשיפה לשמש – קרינת השמש מעודדת ייצור מלנין שיכול להתרכז במקום אחד
 • צלקות אקנה – לאחר אקנה עלולות להישאר צלקות בדמות כתמים כהים
 • היריון – התהליך ההורמונלי בהיריון תורם להיווצרות כתמי צבע בעור
 • טיפול תרופתי – ישנן תרופות שמעודדות  היווצרות כתמים בעור

סוגים שונים של פיגמנצטיה

נמשים – סוג אחד של יתר פיגמנטציה הוא נמשים, המופיעים בדרך כלל אצל ילדים בעלי עור בהיר ונטייה גנטית.  עם השנים הפיזור המנוקד והחמוד של הנמשים משתנה מעט כאשר הם נוטים להתלכד ולהפוך לכתמים חומים
כתמי שמש – זוהי למעשה התופעה הנפוצה של היפר-פיגמנטציה. מדובר בכתמים שמופיעים על עור שהיה חשוף לשמש באופן קבוע. מכיוון שלעור שלנו יש "זיכרון" טוב, הכתמים יכולים להופיע גם עשרות שנים לאחר החשיפה לשמש. לדוגמא אנשים שנהגו להשתזף עם שמן גזר בילדותם, יגלו בגיל 50 כתמי שמש רבים באזורים שחשופים לאור.
פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית – זהו כתם על העור שאופייני לאנשים כהי עור ונגרם כתוצאה ישירה מפציעה או כוויה בעור, מחלה זיהומית כגון אקנה או פטרת, וסיבוך כלשהו של טיפולים קוסמטיים כגון הסרת שיער או פילינג. לרוב יקבל הכתם את צורת הפציעה, זוהי למעשה סוג של צלקת שהביטוי שלה הוא יתר פיגמנטציה. ללא חשיפה לשמש הכתם יכול להתבהר עד כדי היעלמות, אבל קרינת השמש מכהה אותו ומותירה אותו במקומו.
מלזמה – פיגמנטציה שכיחה המופיעה אצל נשים בגיל הפוריות, בעיקר בעת היריון אבל לא רק. צורתה כעין פרפר על גבי הפנים – המצח, הלחיים, האף והשפה העליונה והסיבה העיקרית להיווצרותה היא אינטראקציה בין הורמונים נשיים לקרינת השמש.
פיגמנטציה מעורבת – כאשר מופיעים שניים או יותר מסוגי הפיגמנטציה לעיל.

פיגמנטציה בהיריון

מצב שכיח של יתר פיגמנטציה מתבטא במהלך היריון. הסיבה היא השינויים ההורמונליים שמתרחשים בגוף בתקופה זו ותורמים לעודף ייצור מלנין. ביטוי נפוץ של היפר-פיגמנטציה בהיריון הוא "מסיכת הפרפר", או בשמה המדעי מלזמה, שמכסה את הפנים על המצח, האף והלחיים, והיא נפוצה בעיקר בכהות עור. בנוסף הפטמות מתכהות בהיריון ונוצר קו פיגמנט מהטבור כלפי המפשעה.

טיפול בהיפר-פיגמנטציה בהיריון הוא מורכב שכן טיפולים יעילים רבים אינם מומלצים בשלב זה. ישנם קרמים או שמנים טבעיים שיכולים לסייע מעט בהבהרת העור אבל הדבר הטוב ביותר הוא להימנע מחשיפה לשמש ולהתאזר בסבלנות עד לאחר הלידה, אז ניתן לטפל במגוון שיטות המפורטות בהמשך.

מה זה היפו פיגמנטציה?

מצב הפוך הוא חסר בפיגמנט המתבטא בכתמים בהירים בעור ויכול להיגרם כתוצאה מצלקות לאחר פגיעה בעור, שלפוחיות, חשיפה לחומר כימי, מחלות עור דלקתיות או מצבים גנטיים כגון לבקנות הנגרמים מחסר במלנין.

איפה מופיעה פיגמנטציה?

 • פיגמנטציה בשפם – פיגמנטציה בפנים היא הנפוצה ביותר ואזור השפם הוא בית מארח קבוע למלזמה – סוג של היפר-פיגמנטציה הנובע מאינטראקציה בין קרינת השמש והורמונים נשיים. השפה העליונה מתכסה כתם כהה שנראה כמו שפם, אבל לא ניתן להסרה. המלזמה היא עקשנית והטיפול בה הוא תהליך ארוך ומתבצע בעיקר באמצעות תכשירים שמעודדים את פירוק הפיגמנט וכמובן הפסקת החשיפה לשמש.
 • פיגמנטציה בשפתיים – קרינת השמש עלולה להוביל להיווצרות כתמים כהים גם על השפתיים. בשנים האחרונות גדלה המודעות גם לנושא זה וניתן למצוא קרם הגנה ייעודי לשפתיים. בנוסף ניתן להרגיע את השפתיים עם מסכות שונות על בסיס לימון, אלוורה או שמן זית – לא בטוח שזה יועיל כנגד הפיגמנטציה אבל יכול לרענן את מראה השפתיים באופן כללי.
 • פיגמנטציה מתחת לעיניים –  העור הדק שמתחת לעיניים מועד מאד לשינויי פיגמנטציה ופעמים רבות נוצרים עיגולים כהים מתחת לעיניים בשל כך, והמראה שמתקבל הוא עייף וירוד. בבעיה זו ניתן לטפל באמצעות קרמים, פילינג והזרקה של חומצה היאלורונית.
 • פיגמנטציה במחשוף – גם הדקולטה שלנו נמצא בסיכון מוגבר ליתר פיגמנטציה, בעיקר בשל חשיפה מוגברת לשמש. טיפולי ההברה והפילינג מתאימים גם למחשוף, וכמובן קרם הגנה עם מקדם גבוה.
 • פיגמנטציה במפשעות – היווצרות עור כהה בין הירכיים היא מצב נפוץ הנובע מחשיפה לשמש, חיכוך בין הירכיים, שפשוף עם הבגדים וחוסר איזון הורמונלי. ניתן לנסות להבהיר את העור עם קרמים שונים או להשתמש במגוון שיטות פילינג או לייזר המפורטות בהמשך.

איך מאבחנים פיגמנטציה?

לכאורה זה נשמע פשוט – מסתכלים ורואים כתם כהה על העור. אבל כאמור ישנם מספר סוגי פיגמנטציה והטיפולים בהם שונים. טיפול לא מתאים עלול דווקא לדרדר את המצב, כגון במצב של מלזמה, שעלולה להתרגז בשל טיפול לא מתאים כמו פילינג ודווקא להחריף. לכן חשוב להגיע לבעל מקצוע שיודע לאבחן את מקור יתר הפיגמנטציה ולתפור את הטיפול הנכון. בנוסף כיום ישנן טכנולוגיות מתקדמות לאבחון פיגמנטציה באמצעים ממוחשבים הסורקים את העור ויכולים לתת תמונת מצב גם של המתרחש בשכבות עמוקות יותר של העור.

טיפ יועצת

לפני כל טיפול בפיגמנטציה חשוב לעבור בירור אצל רופא עור. לאחר הופעה של כל שומה חדשה חשוב מאד לשלול נגע טרום סרטני לפני שניגשים לטיפול אסתטי. ובכל מקרה – חשוב לעבור ביקורת אצל רופא עור פעם בשנה.

איך מטפלים בפיגמנצטיה?

 • קרמים להבהרת העור – קרמים להבהרת העור המבוססים בדרך כלל על ויטמין E, ויטמין C או רטין A יכולים לסייע בהאטת התפשטות המלנין
 • טיפול בכתמי שמש באמצעות פילינג – זוהי אחת השיטות הנפוצות והיעילות לטפל בכתמי פיגמנטציה והיא מתבצעת באמצעות הסרת שכבות של העור כדי לאפשר צמיחה של עור בהיר יותר תחתיו. הפילינג יכול להתבצע ברמה קלה, בינונית או פילינג כימי עמוק. לאחר טיפול בפילינג חשוב מאד להגן על העור הרגיש ולהימנע מחשיפה לשמש.
 • לייזר – טיפול בפיגמנטציה בלייזר מתבצע באמצעות מכשירי לייזר מתקדמים ששולחים גלים באורכים שונים אל התא, האנרגיה מחממת את המלנין והעור מתקלף ביחד עם הפיגמנט. חימום השכבות העמוקות של העור מגרה ייצור עור חדש, בריא ורענן
 • טיפול באור – טכנולוגית טיפול בהבזקי אור שמתבייתים על כתמי הצבע ומעודדים את פירוקם.

טיפ יועצת:

למה? כובע. תתפלאי כמה חבישה של כובע רחב שוליים או בעל מצחייה יכול לסייע בשמירה על עור הפנים שלך. הצל על הפנים בעת יציאה לשמש הוא פרייסלס וגם אם אינך חובבת כובעים מומלץ להשתחרר, לגשת לחנות ולבחור כובע שעושה לך את זה. תודי לי בעוד 20 שנה.

 

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה