חיפוש
ניתוח מתיחת פנים

 

הפנים שלנו מספרות לא מעט על הגיל שלנו, ואת הסימנים הראשונים לתהליכי ההזדקנות נוכל למצוא באזור הפנים. עם השנים הפנים מאבדות מהגמישות שלהן, העור צונח ומתחילים להופיע קמטים וקמטוטים. ניתוח מתיחת פנים נועד להצעיר את מראה הפנים, ומבוסס על הרמה של הרקמות הרכות של הפנים והצוואר, והעלמת הקמטים תוך מתיחת העור. למי מתאים כזה ניתוח, מהן השיטות למתיחת פנים, ומה טווח המחירים? היועצת עונה לכם על כל השאלות.

פרופיל ניתוח מתיחת פנים:

סוג הליך
ניתוח
סוג הרדמה
הרדמה כללית
אורך הניתוח
2-4 שעות
היכן מבוצע
בית חולים/מרכז רפואי פרטי
סוג האשפוז
לילה אחד
דרגה ומשך כאב
כאב בינוני למשך 3-4 ימים
מגבלות לאחר ניתוח
חבישה ל-3 ימים
תדירות מעקב
לאחר שבוע, חודש וחצי שנה
חזרה לשגרה יומית ולעבודה
לאחר כ-10 ימים
חזרה לפעילות ספורטיבית
לאחר כחודשיים
טווח מחירים
30,000-50,000

שלב ראשון – פגישת ייעוץ!

השלב הראשון והחשוב ביותר הינו השלב המקדים, בו תיפגשו עם הרופא איתו בחרתם לעבור את ההליך הרפואי. הפגישה מאפשרת לרופא לעבור על ההיסטוריה הרפואית שלכם, ולוודא שאין דברים שיכולים לגרום לסיבוכים במהלך הניתוח. במהלך הפגישה יבדוק המנתח את מבנה הפנים, את העובי של עור הפנים, את המרקם שלו, את הגמישות שלו, את מיתרי הצוואר, את מידת הפיזור של השומן התת-עורי בפנים ובצוואר, וכן את מיקום הקמטים והעומק שלהם. על פי פרמטרים אלה, בתוספת ההיסטוריה הרפואית והגיל, תיקבע טכניקת הניתוח שתאפשר לכם להשיג תוצאות אופטימליות. 

 

טיפ היועצת

אם אתם שוקלים ניתוח למתיחת פנים ואתם עדיין לא בטוחים, קבעו פגישה נוספת עם הרופא – חשוב שתרגישו בנוח, בטוחים ושבעי רצון מאיש המקצוע שיעבור אתכם את התהליך הזה.  בפגישת הייעוץ זה הזמן להעלות את כל החששות מול הרופא, לעשות תיאום ציפיות ולקבל תשובות מפורטות לכל שאלה שעולה לכם.
חשוב לא להחסיר אף מידע על ההיסטוריה הרפואית שלכם – רגישות לתרופות, ניתוחי עבר וכל פרט אחר שנראה לכם משמעותי. בהצלחה!

 

אילו הכנות צריך לעשות לפני ניתוח למתיחת פנים?

לפני הניתוח נדרשות מספר בדיקות רפואיות אצל הרופא המנתח, כמו בדיקות דם (ספירת דם, תפקודי קרישה, כימיה), אק"ג (למטופלים מגיל 40 ויותר) וצילום חזה. לאחר הערכת המנתח הפלסטי, חשוב שתקבלו חוות דעת שנייה ובלתי תלויה. מומלץ לפנות לרופא עור מומחה מקופת החולים או ממרפאה פרטית אחרת, שיוכל לתת לכם הערכה נוספת על ההתאמה לניתוח.

כחודש וחצי לפני הניתוח יש להימנע מעישון ומחשיפה לאור שמש ישיר.

בנוסף, יש להימנע מלקיחת מדללי דם (אספירין, קומדין, קלקסן וכו') וכן תרופות טבעיות שיכולות לגרום לדילול דם (שמן דגים, ויטמין E וכו'). כמו כן, יש להפסיק פילינגים למיניהם. במידה וידוע לכם על הרפס בשבוע הניתוח, יש להתחיל טיפול 4 ימים לפני הניתוח, ו-4 ימים אחריו בתרופה מיועדת.

24 שעות לפני הניתוח, יש לשטוף את הפנים בסבון, להסיר את כל האיפור ועדשות מגע.

כיצד מתבצע ניתוח למתיחת פנים?

ניתוחי מתיחת פנים מתחלקים לשני סוגים עיקריים:

מיני מתיחת פנים

כאשר עור הפנים רפוי במידה מועטה, והעור הרפוי מתמקד במרכז הפנים ולא בצוואר – הפתרון המקובל הוא מיני מתיחת פנים, כלומר ניתוח הכולל חתך אחד בלבד בקדמת האוזן.

מתיחת פנים מלאה

כאשר עור הפנים נראה נפול ומבוגר ניתן לבצע מתיחת פנים מלאה, או בשמה השני "פייס ליפטינג". מתיחת פנים מלאה יוצרת הידוק ברקמות החיבור העוטפות את שרירי הפנים, ובמהלכה מסירים את עודפי העור ולעיתים אף מוסיפים שומן עצמי, כדי להוסיף נפח שאבד עם השנים. למעשה ניתוח זה מאפשר את האופציה "לפסל" את הפנים.
במתיחת פנים מלאה, החתכים יבוצעו סביב קו השיער הקדמי במצח, ברקות ובפאות, וימשכו לאורך קדמת האוזניים, סביב תנוכי האוזן ובמעבר אל השיער העורפי הצדדי, במטרה למתוח גם את הצוואר.

ניתוח מתיחת פנים אורך בין שעתיים לארבע שעות, כאשר הזמן תלוי בסוג המתיחה וההליכים הנלווים אליו.
לאחר הניתוח, נשארים 24 שעות באשפוז עם צינוריות ניקוז על מנת להשגיח שהכל תקין ולתת מענה במידת הצורך.
מומלץ לשלב בהליך מתיחת פנים גם הזרקת שומן ופילינג (כדאי להוסיף קישורים לטיפולים האלה), על מנת להקנות מראה הרמוני וטבעי שאינו יוצר שינוי דרמטי מדי.

מתיחת פנים ללא ניתוח – יש דבר כזה?

בהחלט כן! במצבים בהם לא תזדקקו למתיחת פנים, או תוכלו לדחות את ההליך בכמה שנים, ניתן לשפר את מראה העור באחד האמצעים הבאים:

הזרקה של חומצה היאלורונית – היכולת למלא קמטים, לצד תיקון מהיר ובטוח יחסית של סימני גיל נוספים, הפכו את החומצה ההיאלורונית לשחקנית מרכזית בתחום עיכוב תהליכי ההזדקנות של העור. הטיפול בחומצה היאלורונית מתאים כבר בתחילת שנות ה-30, כטיפול מונע להיווצרות הקמטים – כאשר באזור גיל ה-30 הגוף מתחיל לייצר את החומצה באופן טבעי בכמות קטנה יותר, מה שגורם למרקם העור להשתנות ולאבד מהגמישות שלו.

יש לציין כי אין גיל מינימלי או מקסימלי לשימוש בחומצה היאלורונית, ויש להתאים את סוג הטיפול לאזור הפנים ולסוג העור של כל אחד. יש אנשים שניתן לראות אצלם קמטים כבר בגילאי ה-30, ויש כאלה עם גנטיקה מסוימת שגם בגילאי ה-50 לא ניתן לראות עליהם אפילו קמט אחד.

לפני התחלת הטיפול בחומצה יש להיוועץ ברופא, ורק לאחר אבחון מצב ומרקם העור, התאמת החומצה הנכונה, וייעוץ להשגת המראה הרצוי – להתחיל טיפול. 

הזרקה של בוטוקס – בוטוקס הינו טיפול אסתטי המבוצע בהזרקה, ואינו כרוך בהתערבות כירורגית, בהחלמה ארוכה ובצלקות. טיפול בבוטוקס יכול לבצע החלקה של קמטוטים באזור הסנטר, ומתיחת הקמטים בצוואר, והוא מומלץ כטיפול מונע לקמטים עמוקים יותר. 

השפעתו של הבוטוקס היא על השריר בלבד, והוא אינו יוצר נפח, וזאת בשונה מטיפול בקמטים באמצעות הזרקת חומרי מילוי המעניקים נפח לפנים, או בטיפול במכשירים המטפלים במרקם ומיצוק של העור.

הזרקה של שומן עצמי – יותר ויותר רופאים החלו להזריק שומן עצמי במקום את חומרי המילוי הרגילים, מכיוון שהשומן העצמי מתאים למילוי בכל אזור, ונשאר לזמן רב יותר. בתהליך זה נשאב שומן ממקומות שונים בגוף, עובר עיבוד מיוחד ומוזרק לקמטים ושקעים בעור. התוצאה שמתקבלת היא עור חלק וצעיר יותר ללא תהליך החלמה.

 

 טיפ היועצת

לפני ביצוע ניתוחים אסתטיים צריך לעשות שיעורי בית כמו שצריך – בדקו היטב מי המנתח, מה הניסיון שלו, באיזה ציוד הוא עומד להשתמש, והיכן מתבצע הניתוח.
רוצים עוד טיפים לבחירת מנתח פלסטי? לחצו כאן

 

איזו החלמה צפויה לאחר ניתוח למתיחת פנים?

בשעות הראשונות לאחר הניתוח מומלץ לקרר את הפנים בקרחונים ייעודיים, כאשר הראש מורם על שתי כריות בשכיבה. בבוקר שלאחר הניתוח יוסרו צינורות הניקוז, ואילו הנקזים יוסרו לאחר שלושה ימים. בימים שלאחר הניתוח יישארו החבישות, וכשבוע לאחר הניתוח, הכאבים אמורים להירגע (ניתן להשתמש במשככי כאבים). בנוסף, ניתן לחזור לפעילות קלה ולא מסיבית. לאחר כחודש וחצי, יהיה ניתן לשוב לפעילות מלאה לחלוטין. צפויים להיות שטפי דם, וייתכן שתופיע בצקת קלה שצפויה לחלוף לאחר מספר ימים או שבועות. הצלקות המוסוות בגבול הפנים ובאזורים הנסתרים, יחלימו לאחר מספר חודשים עד שנה, ויהפכו להיות בהירות יותר מהעור הרגיל.

כדי להאיץ את תהליך ההחלמה, חשוב להימנע בחודשים שלאחר הניתוח מאור שמש ישיר, ולהשתמש בכל תכשירי הלחות והניקוי שקיבלתם מהרופא לאורך כל התקופה.

מומלץ לבחור כמלווה הביתה מהניתוח בן משפחה שחי אתכם בבית (במידה והדבר האפשרי), מכיוון שמומלץ מאוד שמישהו ילווה אתכם גם בלילה שלאחר הניתוח. בכל מקרה, חשוב שלא תישארו לבד. 

כדי להימנע מסיבוכים חשוב להקפיד על כמה הנחיות בשבועות לאחר הניתוח, כמו להימנע משחייה בבריכה או בים, לוותר על פעילות גופנית אינטנסיבית כמו ריצה או משחקים תחרותיים, ולא להרים משאות כבדים.

 

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח למתיחת פנים?

במידה והקפדתם על כל הנחיות הרופא לפני הניתוח, לא אמורים להיות סיכונים משמעותיים, אולם תמיד ישנן כמה תופעות שעשויות לקרות, כמו למשל דימומים רבים – לעיתים לוקח זמן עד שהדימום נרגע, ולכן מומלץ לשכב לישון בתנוחה אשר לא תלחץ על המקום המנותח, כדי לא לחדש את הדימום או להגביר אותו. במקרים שבו הדימום רב ואינו מפסיק, יש לפנות באופן מידי לרופא. תופעות נוספות יכולות להיות זיהומים – במקרה כזה יש לעדכן את הרופא ולקחת מרשם אנטיביוטי, נמקים בעור – נדירים ביותר ועלולים להתרחש בעיקר מאחורי האוזן, בייחוד אצל כאלו שהתפתו וחזרו לעשן, חוסר תחושה או שיתוק עצבי שנוצר מפגיעה עצבית – התחושה חוזרת לאחר מספר שבועות או חודשים, כאשר חוסר תחושה קבועה היא מקרה נדיר במיוחד,

סרומות – נוזלים בחללים מנותחים אשר מנקזים במרפאה, קרחות בקו התפרים ובקרקפת – במקרים קיצוניים מאוד ניתן לטפל בהשתלת שיער, וחוסר סימטריה – ניתן לתקן בטיפול משלים.

סיבוך נוסף הוא צלקות בולטות שעלולות להיווצר בשל גנטיקה. בניתוח מתיחת פנים, הצלקות נמצאות בקפלי הפנים ובמעבר השיער או העור, כך שהן מוסתרות ומסוות היטב, ולעיתים רחוקות תתפתח שם הצטלקות עבה ואדומה שבדרך כלל חולפת לבד לאחר כשנתיים. במקרים קיצוניים, ניתן לזרז את החלמת הצלקת בזריקות סטרואידים וחבישות לחץ.

 

שאלות ותשובות – ניתוח מתיחת פנים

כמה עולה ניתוח מתיחת פנים?

המחיר משתנה לפי פרמטרים שונים, כגון סוג הניתוח, הוותק והמומחיות של הרופא המנתח, סוג הקליניקה ועוד. טווח המחירים הממוצע של ניתוח למתיחת פנים ינוע בין 20,000 ל-70,000 ₪. 

למי מתאים ניתוח מתיחת פנים?

הניתוח מתאים לנשים וגברים בגילאי 50 ומעלה, שמעוניינים לשפר את מראה הפנים שלהם ולהפוך אותן למתוחות וחלקות יותר. עם השנים, איכות הקולגן בעור יורדת והעור מאבד מגמישותו, ונעשה דק ורפוי – כך נוצרים עודפי עור בקדמת האוזן, מתחת ללסת ובצוואר.
כמו כן, יש התרופפות של הרצועות התומכות שמקבעות את העור לרקמות התת-עוריות, מה שיוצר למשל קפלי עור בין הפה לסנטר (קמט מריונטה) או בין האף לפה.
בנוסף, אצל חלק מהאנשים המבוגרים, דלדול העצמות והספיגה שלהן באזור הלסת יוצרים מראה שלד, ואצל חלק, השומן התת-עורי מדלדל וצונח כלפי מטה, ויוצר מראה פנים מאורך ומלבני.

האם ניתוח למתיחת פנים הוא בהרדמה מלאה או חלקית?

ברוב המכריע של המקרים, מדובר בהרדמה כללית בלבד על ידי רופא מרדים.
במקרים נדירים ומסוימים, ניתן לעשות את הניתוח בהרדמה מקומית או בהרדמה אזורית במשולב עם הזרקת חומרי הרגעה לווריד.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש מומחים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה