חיפוש
הסרת משקפיים בלייזר

מהו ניתוח לייזר בעיניים?

ניתוח הסרת משקפיים בלייזר הוא ניתוח שנועד לפתור בעיות של קוצר ראייה (מיופיה – מספרי מינוס בעדשות) או רוחק ראייה (היפראופיה – מספרי פלוס בעדשות) כולל צילינדר, בעיניים בריאות ללא מחלות. זהו ניתוח קצר שבו מתבצע שינוי פני הקרנית על ידי קרני לייזר. אם גם אתם מאסתם בתלות הקבועה במשקפיים או עדשות מגע, ואתם רוצים להתקדם לעולם חדש עם ראייה מעולה ללא עזרים חיצוניים, הגעתם למקום הנכון. ניתוחים הניתוח מדוייק, בעל פרופיל בטיחות גבוה, ואחוזי ההצלחה גבוהים מאוד.

הסרת משקפיים בלייזר פרופיל ניתוח

סוג הליך
הרדמה מקומית
אורך הניתוח
כחצי שעה
היכן מבוצע
בית חולים/מרכז רפואי פרטי
סוג האשפוז
ללא אשפוז
דרגה ומשך כאב
כאב קל 2-3 ימים
מגבלות לאחר ניתוח
לישון עם מגן עיניים ולא להרטיב אותן כשבוע
תדירות מעקב
למחרת ולאחר שבוע
חזרה לשגרה יומית ולעבודה
לאחר 3-5 ימים
חזרה לפעילות ספורטיבית
לאחר שבועיים
טווח מחירים
5,000-13,000

למי מתאים ניתוח לייזר בעיניים?

ניתוח לייזר מתאים לאנשים מעל גיל 17.5 ומתחת לגיל 60, עם מספר יציב במשקפיים במשך השנה האחרונה.כמובן שהם יכולים להיות קצרי רואי או רחוקי רואי, עם או בלי צילינדר. הניתוח לא מתאים לאנשים בעלי מספר לא יציב במשקפיים, לנשים בהריון, לאנשים הסובלים ממחלות עיניים שונות (כמו קרטוקונוס, קטרקט, מחלות רשתית), לאנשים עם קרנית דקה מדי, לבעיות פזילה ועין עצלה, ומחלות סיסטמיות שבהן קיימת פגיעה במערכת החיסונית, או אנשים הלוקחים תרופות המדכאות את המערכת החיסונית.

שיטות נפוצות להסרת משקפיים בלייזר

שיטת ה – LASIK – laser assisted in situ keratomileusis

שיטה זו מבוצעת על ידי פיצול הקרנית בחלק הקדמי שלה ליצירת מתלה (חלון טיפולי) ע״י לייזר מהיר מאוד ( הנקרא Femtosecond Laser). לאחר מכן המתלה מוסט הצידה, ועל המשטח הפנימי שנוצר מבוצע שיוף בעזרת הלייזר. לאחר מכן מוחזר המתלה למקומו, תוך שהוא מכסה את איזור השיוף. באופן זה פני הקרנית שלמים בסוף הניתוח ולכן ההחלמה מהירה מאוד. כבר למחרת היום תהיה ראייה מצויינת וחזרה מהירה לשגרה. הניתוח בשיטה זו כולל שני שלבים (שלב הפיצול ושלב השיוף). הניתוח בשיטה זו נמשך 15-20 דקות לשתי העיניים, ונעשה בהרדמה מקומית (עם טיפות הרדמה).

שיטת ה – PRK – Photorefractive Keratectomy

שיטה זו הינה השיטה הותיקה ביותר בתחום ניתוחי הסרת משקפיים בלייזר. ניתוח זה כולל שלב אחד: שיוף בלבד ללא פיצול הקרנית. לכן הוא מתאים במיוחד לצעירים לפני גיוס לצבא (ובמיוחד לאלה שרוצים לשרת ביחידות קרביות), לספורטאים ואנשי כוחות הביטחון, ולאנשים שבגלל עיסוקם או תחביביהם נמצאים בסכנה לחבלות באיזור הפנים והעיניים. שיטה זאת יכולה להתאים גם לאנשים בעלי קרנית עבה ובמיוחד לאנשים עם קרנית דקה ומספרים גבוהים במשקפיים.

הניתוח נמשך כ-5 דקות וכולל הורדת שכבה תאי הציפוי החיצוניים של מרכז הקרנית (תאי האפיתל) ושיוף הקרנית באמצעות לייזר ( Excimer Laser). לאחר מכן מונחות עדשות מגע טיפוליות על הקרנית (המשמשת כאן כמו תחבושת שקופה). תפקידה לעזור לצמיחה המחודשת של שכבת הציפוי של הקרנית.

ניתוח זה הוא לניתוח קל טכנית, מהיר מאוד, עם רמת בטיחות גבוהה ודיוק מירבי. יחד עם זאת, קיימת תקופת החלמה הנמשכת כשבוע. המטופל יחווה טשטוש מסויים בראייה, ותחושת אי נוחות (צריבה, דקירות, יובש) במהלך השבוע שלאחר הניתוח. התחושה נובעת מתהליך הריפוי של שכבת תאי האפיתל. לאחר שבוע, עם סיום הריפוי, הרופא יסיר את עדשות המגע הטיפוליות. הראייה בשלב זה היא תפקודית אך עדיין לא מושלמת. במהלך השבועות הבאים יהיה שיפור הדרגתי של הראייה.

חשוב להדגיש שב-2 השיטות התוצאות זהות. לאחר כ-3 חודשים, הראייה ללא משקפיים שווה לחלוטין בין שתי השיטות הנ״ל. ההבדלים בין השיטות קשורים בתהליך ההחלמה ובאופי הניתוח.

לייעוץ ראשוני עם רופא מומלץ השאירו פרטים:

  נא להזין מספר טלפון תקין

  כמה עולה ניתוח לייזר בעיניים?

  במרבית המקרים קיימת השתתפות של הביטוחים הרפואיים המשלימים של קופות החולים (שב״נים) והביטוחים הפרטיים. מחיר הסרת משקפיים בלייזר הינו רחב ומשתנה בהתאם לתוכנית הביטוח הרפואי שלכם, ועל פי ההסכמים בין המכון בו מתבצע הניתוח ובין חברות הביטוח השונות, שנות הניסיון של המנתח, והשיטה בה יתקיים הטיפול (כש PRK מבוצע בעלות נמוכה יותר יחסית ל LASIK). חברת הביטוח תכסה חלק מעלות הניתוח, והמנותח יכסה את החלק הנותר. טווח ההשתתפות העצמית נע בין 4,500 ₪ ל 11,000 ₪.

  בדיקת התאמה – לפני ניתוח לייזר בעיניים

  לפני ביצוע ניתוח הסרת משקפיים בלייזר, יש לעבור בדיקת התאמה. בדיקת ההתאמה כוללת בדיקת המספר הנוכחי של המשקפיים והשוואתו למשקפיים איתן השתמשתם בשנה האחרונה. יש לציין שהבדיקה זאת מבוצעת ע״י אופטומטריסט/ית בעלי ניסיון רב. לאחר מכן תתבצע בדיקת מיפוי ממוחשב של הקרנית בעזרת מכשירי הדמייה מתקדמים (ע״י טכנאי רפואי).

  בדיקות נוספות הן של הלחץ התוך עיני ושל כמות הדמעות לשלילת מצב של יובש בעיניים. לבסוף הרופא המנתח יבצע בדיקת עיניים מקיפה, הכוללת בדיקת עובי הקרנית ע״י אולטרסאונד של הקרנית, התבוננות בחלק הקדמי של העין בעזרת מיקרוסקופ מיוחד (מנורת סדק), ובדיקת הרשתית בעזרת עדשות מיוחדות. בדיקת ההתאמה חשובה מאוד כדי לוודא שהעיניים בריאות ומתאימות לביצוע הניתוח.

  קיימים מקרים בהם לא ניתן לבצע את הניתוח ממספר סיבות. סיבות שכיחות לאי-התאמה לניתוח כוללות: חוסר יציבות של המספר במשקפיים, מיפוי קרנית לא תקין, קרניות דקות מדי, ומחלות שונות של העין.

  בדיקת יציבות המספר במשקפיים

  מספר יציב במהלך השנה האחרונה – זהו תנאי הכרחי להתאמה לניתוח. שכן חוסר יציבות במספר עלול להוביל לכך שהמספר ימשיך לעלות גם לאחר הניתוח. חשוב להבין שהלייזר לא עוצר את המספר. אם המספר נמצא במגמת עלייה, הוא ימשיך לעלות גם לאחר הניתוח. בבדיקה האופטומטריסט בודק את המספר הנוכחי הנדרש לחדות ראייה מיטבית, ומשווה זאת למספר המשקפיים בהן השתמשתם בשנה האחרונה. זאת על מנת לוודא שאכן אין שינוי. יציבות מוגדרת כהבדל של עד 0.25 מספר בין הבדיקה הנוכחית ובין המספר במשקפיים שהבאתם. במידה ואין התאמה, סביר שתזומנו לבדיקה חוזרת או תיקבע חוסר התאמה.

  בדיקת עובי הקרנית

  בדיקה שנייה אשר קובעת את ההתאמה לניתוח ואת שיטת הניתוח הינה בדיקת עובי הקרנית. בדיקה זאת חשובה מכיוון שבמהלך הניתוח מבוצע שיוף של הקרנית. השילוב של המספר במשקפיים ועובי הקרנית מאפשר לחשב את העובי של הקרנית שיהיה לאחר הניתוח. קיים עובי מינימלי מתחתיו אסור לרדת, כדי שמבנה הקרנית יהיה יציב.

  לכן חשוב מאוד לבדוק את עובי הקרנית לפני הניתוח, ולחשב את העובי הצפוי לאחריו. ככל שהקרנית עבה יותר – כך הסיכוי שתתאימו לניתוח גדול יותר. במקרים בהם הקרנית דקה והמספר גדול קיים סיכוי שלא תהיה התאמה לניתוח. זאת כיוון שהעובי הקרנית לאחר השיוף עלול להיות נמוך מדי.

  בדיקת מיפוי הקרנית

  מיפוי ממוחשב של הקרנית חיוני ביותר להחלטה על ההתאמה לניתוח. במיפוי ניתן לדעת האם פני הקרנית הם סימטריים, האם קמירות הקרנית תקינה, ולהתרשם ממדדים שונים המתקבלים מהמיפוי. קיימים מצבים בהם הקרנית לא סימטרית במידה רבה, או שקיים חשד לקרטוקונוס (מצב בו הקרנית קמורה מאוד ומעוותת). במקרים אלו עשויה להיות חוסר התאמה לניתוח.

  בדיקה בריאות העין ובריאות כללית

  מצבים נוספים שעלולים לגרום לאי התאמה לניתוח הם מחלות הפוגעות בקרנית (כגון צלקות, קרטוקונוס, הרפס); מחלות רשתית (חורים ברשתית, הפרדות הרשתית, מחלות של המקולה); קטרקט וגלאוקומה. מצבים אלו יאובחנו ע”י הרופא המנתח במהלך בדיקת ההתאמה.

  בנוסף תשאל על ההיסטוריה הרפואית שלך ושל בני משפחתך, ובמיוחד אם קיימות במשפחה מחלות עיניים המועברות באופן גנטי, כגון קרטוקונוס.

  במקרים בהם קיים טיפול למחלה (כגון חורים ברשתית), תקבלו הפנייה לטיפול (לדוגמה – תקבלו הפנייה לטיפול בחורים ברשתית ע”י מומחה לרשתית), ורק לאחר השלמת הטיפול במצב זה תתאפשר הסרת משקפיים בלייזר.

  הכנות לקראת הניתוח

  • הפסקת שימוש בעדשות מגע – עליכם להפסיק את השימוש בעדשות המגע: עדשות רכות לפחות שבוע לפני ועדשות קשות שבועיים לפני.
  • רכישת תרופות – רכשו את התרופות על פי המרשם שקיבלתם מראש וזכרו להביא אותן ליום הטיפול.

  יום הניתוח

  לפני הכניסה לחדר הניתוח תעברו ע”י אח/ות חדר ניתוח חיטוי וניקוי של העפעפיים והעור סביב העיניים בעזרת פולידין, ואלחוש על ידי טיפות. לאחר מכן יקחו אותכם לחדר הניתוח עצמו. אתם תשכבו על מיטה מיוחדת עם תמיכה לראש, כך שהראש יהיה ישר ויציב.

  בניתוח בשיטת PRK

  הרופא המנתח יניח כיסוי סטרילי סביב העין. לאחר מכן יפתח את העפעפיים בעזרת מפסק עפעפיים, כך שהעין תהיה פתוחה ולא תוכלו למצמץ. בשלב זה יבוצע זיהוי של העין ע”י מערכת העקיבה של הלייזר. לאחר זיהוי העין, יבוצע הניתוח עצמו, במהלכו תרגישו לחץ על העין למשך כ-10 שניות, לאחר מכן יבוצע הלייזר במשך מספר שניות, ולבסוף תונח עדשת מגע על הקרנית. הניתוח אינו כואב, פרט לתושת לחץ מסויימת על העין למשך מספר שניות.

  במהלך הניתוח תתבקשו לההישאר עם ראש יציב, ולהתבונן על אלומת אור אדום אור אור ירוק מהבהבת. משך הניתוח כ 4-5 דקות, ולאר מכן יתבצע הליך דומה בעין השניה. לאחר הניתוח יותקנו מגני עיניים מפלסטיק קשיח שקוף על העיניים, כדי שלא תיגעו בעיניים, ומכאן תעברו לחדר מנוחה. בחדר זה שבו יש בד”כ תאורה עמומה, תוכלו לנוח לפרק זמן של כשעה.

  בניתוח בשיטת LASIK

  שלב ראשון (פיצול הקרנית): הרופא המנתח יפתח את העפעפיים בעזרת מפסק עפעפיים. לאחר מכן יניח על העין טבעת הנצמדת אל העין בעזרת ואקום. אל הטבעת הרופא יחבר את הקצה של מערכת הלייזר. אתם תרגישו מעין לחץ על העין הנמשך דקה עד 2 דקות. בשלב זה הלייזר יבצע את מישור הפיצול של המתלה. פעולת הלייזר נמשכת מספר שניות ואינה כואבת. בשלב זה חשוב לא להזיז את הראש, ולא ללחוץ עם העפעפיים. לאחר מכן תבוצע פעולה דומה בעין השניה. שלב זה נמשך 7-10 דקות לשתי העיניים.

  בשלב השני (שיוף הקרנית) המנתח יעביר את מיטת הניתוח מתחת למערכת הלייזר השניה, שוב יניח מפסק עפעפיים, ירים את המתלה לאורך מישור הפיצול שבוצע בשלב הראשון, יזיז את המתלה לצד, יבצע את השיוף אם הלייזר, ויחזיר את המתלה למקומו. לאחר מכן תבוצע פעולה דומה בעין השניה. שלב זה אינו כרורך בתחושת לחץ כלשהיא ואינו כואב. חשוב מאוד גם בשלב זה לא להזיז את הראש ולהתמקד על אלומת אור מהבהב אדום או ירוק.  לאחר הניתוח יותקנו מגני עיניים מפלסטיק קשיח שקוף על העיניים, כדי שלא תיגעו בעיניים, ומכאן תעברו לחדר מנוחה.

  לאחר הניתוח

  • אחרי LASIK – תיתכן תחושת צריבה, דקירות, תחושת חול במהלך השעות שלאחר הניתוח והראייה תהיה מעט מעורפלת.
  • אחרי PRK – תיתכן תחושה של חוסר נוחות, דמעות, תחושת חול בעיניים, אודם ולעיתים יש מטופלים שאף מרגישים כאב לאחר הניתוח. זה נורמלי וניתן להשתמש בנוגדי כאבים לצורך הקלה.

  יום למחרת הניתוח

  יום למחרת הניתוח תתבצע בדיקה ע”י הרופא המנתח. כשתסיים הבדיקה תקבלו הנחיות מפורטות על אופן הזלפת הטיפול, ועל ההתנהלות במהלך השבוע הראשון.

  • לאחר LASIK – הראיה תהיה בד”כ טובה מאוד.
  • לאחר PRK – תהיה ראייה תפקודית שמאפשרת להתנהל באופן עצמאי אך לא מושלמת.

  כעיקרון בשתי השיטות יהיה שימוש בטיפות נוגדות דלקת (סטרואידים) ונגד זיהום חידקי (אנטיביוטיקה) וכן בטיפות להרטבת העיניים (תחליפי דמעות). מגני הפלסטיק יותקנו על העיניים במהלך השינה. אין לשפשף את העיניים, כדאי לצמצם מגע, לא להתאפר, ולהיזהר מידיים של אנשים הנמצאים בסביה הקרובה אליכם.

  השבוע הראשון

  במהלך השבוע הראשון יש להימנע ממגע כלשהוא בעיניים, ולהמשיך ולישון עם מגני העיניים. יש להימנע מאיפור של העיניים, מספורט מגע (משחקי כדור, אמנויות לחימה, שחייה). יש להמשיך ולהשתמש בטיפות העיניים על פי הנחיות הרופא המנתח.

  לאחר ניתוח בשיטת PRK, תהיה במהלך היום ה-2 או ה-3 לאחר הניתוח ירידה זמנית בראייה עם תחושת אי נוחות, אודם בעיניים, ונפיחות קלה של העפעפיים. ביום זה מומלץ להשתמש לעיתים תכופות בתחליפי דמעות. לאחר מכן יהיה שיפור בראייה.

  לאחר ניתוח בשיטת LASIK תהיה ראייה טובה מאוד שתשתפר במהלך ככל בשניים שלושה ימים שלאחר מכן.

  שבוע לאחר הניתוח

  תעברו שוב בדיקה אצל הרופא המנתח. אצל מי שעבר ניתוח בשיטת PRK, הרופא יסיר את עדשות המגע הטיפוליות. הרופא המנתח ידריך אתכם באשר להמשך השימוש בטיפות, על פי פרוטוקול מסודר של טיפול שתקבלו, ויזמין אותכם לביקורת נוספת.

  החל משלב זה יהיה בד”כ טיפול של כשבוע עד שבועיים נוספים עם טיפות נוגדות דלקת (סטרואידים) לאחר LASIK,וטיפול של כ-3 חודשים נוספים עם טיפות נוגדות דלקת לאחר PRK.

  לאחר ניתוח בשיטת LASIK יש להיזהר מחבלה בעיניים, להימנע משפשוף של העיניים, להימנע מספורט שמערב מגע במהלך לפחות חודש מהניתוח. זאת כדי לתת למתלה זמן להתאחות ולהיצמד מחדש לקרנית.

  במהלך השנה לאחר הניתוח

  תוזמנו לבדיקות מעקב בזמנים שונים על פי תוכנית הבדיקות של הרופא המנתח, ועל פי שיטת הניתוח שעברתם. במהלך בדיקות אלו תיבדקו גם ע”י אופטומטריסט/ית, שיבדוק את חדות הראייה.

  מהן התוצאות לאחר הניתוח והאם יש סיכונים בניתוחים אלו?

  ניתוחים להסרת משקפיים בלייזר הם ניתוחים מצליחים ובטוחים מאוד. יחד עם זאת יתכנו גם כאן תופעות לוואי וסיבוכים שיש לדעת לפני ביצוע הניתוח.

  ההערכה של הצלחת הניתוח נעשית על פי 2 מדדים: יעילות ובטיחות.

  יעילות

  באיזו מידה הושגה המטרה של הסרה מלאה של המספר במשקפיים, והאם נשאר מספר כלשהוא לאחר הניתוח?  הסיכוי להסרה מוחלטת של המספר, ושהמספר לא יחזור יותר הוא למעלה מ-95%. בפחות מ-5% מהמנותחים תיתכן במהלך השנים חזרה של מספר או צילינדר, שהם בד”כ קטנים ולא משמעותיים, עפ”ר פחות מ 1 (1- או 1+). במקרים נדירים תיתכן חזרה של מספר גדול מ-1, מצב המצריך שימוש במשקפיים, ניתן יהיה לבצע ניתוח תיקון. ניתוח תיקון מבוצע לאחר שעברה לפחות שנה מהניתוח הראשון, ולאחר הדגמת יציבות.

  חשוב להדגיש שאף פעם לא יחזור כל המספר שהיה לפני הניתוח. ככל שהמספר במשקפיים היה יציב זמן רב יותר לפני הניתוח, כך הסיכוי שהמספר לא יחזור הולך וקטן. לכן חשוב מאוד לתזמן את הניתוח לאחר שהיתה יציבות של לפחות שנה במספר המשקפיים.

  בטיחות

  האם יש סיכונים לבריאות העין כתוצאה מהניתוח. הניתוחים הם בטוחים מאוד, והסיכון לפתח סיבוכים הפוגעים בעיניים קלוש. הסיכון הגדול ביותר (אך גם נדיר מאוד) הוא זיהום בימים שלאחר הניתוח. כדי להפחית סיכון זה למינימום מקבלים המנותחים טיפות אנטיביוטיות במהלך השבוע הראשון. בנוסף יש להיזהר לא לפצוע את העיניים, לא לגעת בעיניים, להזליף את הטיפות עם ידיים נקיות, להימנע ממגע של אנשים אחרים בעיניים, ולהשתמש עם מגני פלסטיק קשיחים למשך שבוע מהניתוח.

  לייעוץ ראשוני עם רופא מומלץ השאירו פרטים:

   נא להזין מספר טלפון תקין

   תופעות לוואי לאחר הניתוח

   תופעת הלוואי הנפוצה ביותר לאחר הניתוח היא יובש בעיניים. לאנשים המרכיבים עדשות מגע לפני הניתוח יש סיכוי רב לפתח יובש בעיניים לאחריו. בד”כ זוהי תופעה קלה שחולפת במהירות, הניתנת לטיפול ע”י תחליפי דמעות.

   • לאחר PRK – תיתכן הופעה של שפשוף או פציעה של שכבת תאי האפיתל במהלך החודש הראשון. כדי למנוע זאת יש להשתמש בטיפות לחות במהלך היום, ולהשתמש בטיפות סמיכות (ג’ל) או משחה לפני השינה. בנוסף תיתכן הופעת הצטלקות (עכירות) של הקרנית כתוצאה מתהליך הריפוי, בעיקר במספרים גבוהים מאוד. כדי למנוע זאת יש להזליף טיפות של סטרואידים במשך מספר חודשים לאחר הניתוח, לפי הנחית הרופא.  היענות להנחיות הרופא והקפדה על הטיפול בטיפות תמנע את הופעת הצלקת.
   • לאחר LASIK – תיתכן תזוזה של המתלה ממקומו, או הופעת קפלים או קמטים במתלה. הדבר מתרחש אם נוגעים או משפשפים את העיניים, או אם לא ישנים עם מגני פלסטיק קשיחים לפי הנחיות הרופא. במהלך החודש הראשון – כל מגע או לחץ על העפעפיים עלול לגרום לתזוזה, קפלים או קמטים במתלה. הקפדה על התנהלות נכונה, תמנע את תזוזת המתלה.

   הנסיון רב השנים שנצבר בניתוחי לייזר בעיניים, במקביל להתפתחות הטכנולוגיה של הלייזר ומערכות ההדמייה הצמודות אליהם – כל אלו מבטיחים תהליך בטוח במהלך הניתוח ואחריו. הקפדה מירבית על הנחיות הרופא , תמנע לחלוטין את כל תופעות הלוואי.


   רופאים מומלצים להסרת משקפיים בלייזר

   הרופאים המוצעים להליך זה נבחרו בקפדנות על פי סטנדרטים גבוהים המאפשרים לך לסמוך על הרופא.

   רופא מומלץ להסרת משקפיים בלייזר פרופסור אבי סלומון
   הסרת משקפיים
   רחוב הברזל 15, תל אביב
   1 לפרטים
   התמונה שהעלית גדולה מדי
   חיפוש רופאים
   נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
   נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
   הודעה נשלחה בהצלחה
   פנייתך נשלחה בהצלחה