חיפוש
חומצה היאלורונית

מהי חומצה היאלורונית?

חומצה היאלורונית (או HA) היא חומר טבעי שנמצא בגוף האדם ומורכב ממספר רב של מולקולת סוכר הקשורות ביניהן. ייחודה בכך שהיא מסוגלת להיקשר ולספוג לתוכה כמויות גדולות של מים – עד פי 1,000 ממשקלה, ובכך היא שומרת על מאזן הלחות בעור שלנו ומעניקה לו מראה גמיש וצעיר. בנוסף, בזכות הנוזלים שהיא סופחת, החומצה ההיאלורונית  מגדילה את נפח רקמת הסחוס במפרקים שלנו ומסייעת בבלימת הזעזועים בכל תנועה. איבר נוסף שבו היא ממלאת תפקיד חשוב הוא העין, שם היא מעניקה לגלגל העין את צורתו.

טיפולי חומצה האילרונית בפנים

אזורים בפנים להזרקות חומצה היאלורונית

החומצה ההיאלורונית התגלתה לראשונה בשנות ה-30 של המאה הקודמת ובמשך כמה שנים שימשה כחומר מסמיך נוזלים בתעשיית המזון. רק בשנות ה-90 פותחו טיפולים רפואיים באמצעות HA ובהמשך היא החלה לככב בתחום הרפואה האסתטית בשלל שימושים.   

מה קורה לחומצה היאלורונית כאשר אנחנו מתבגרים?

בדומה לקולגן ואלסטין, כמות החומצה ההיאלורונית המופיעה באופן טבעי בגופנו פוחתת ככל שאנו מתבגרים. ירידתה ברקמות תורמת להופעת קמטים וקמטוטים בעור הפנים ובנוסף לכאבי פרקים, נוקשות תנועה והיחלשות הראייה. אדם צעיר השוקל 70 ק"ג מכיל בגופו 15 גרם של חומצה היאלורונית, כאשר בגיל מבוגר יותר הכמות פוחתת בחצי.

טיפ היועצת:

 תזונה מאוזנת יכולה לסייע לגופנו לשמור על רמת החומצה ההיאלורונית ולמתן את ירידתה בגוף. צריכת ירקות ירוקים, ירקות שורש וירקות ופירות שעשירים בויטמין C  יכולה לסייע בהגדלת כמות HA בגוף. ומכיוון שרמה גבוהה של חומצה היאלורונית בעור מסייעת לשמור לא רק על מראה צעיר ורענן אלא גם על בריאות העור ויכולתו להחלים מפצעים – מומלץ לגשת עכשיו לאכול קיווי ☺

טיפולים אסתטיים בחומצה היאלורונית

 • חומצה היאלורונית למילוי קמטים – זהו אחד השימושים הנפוצים ביותר בחומצה היאלורונית. לצורך כך נעשה שימוש בריכוזים שונים של HA, כאשר חומצה דחוסה וצמיגית מתאימה למילוי קמטים עמוקים וחומצה דלילה יותר מסייעת בהחלקת קמטוטים. נהוג לשלב את הזרקת החומצה ההיאלורונית לפנים ביחד עם טיפול בבוטוקס לתוצאה מיטבית.
 • חומצה היאלורונית להוספת נפח ופיסול פנים – אחת התופעות הגורמות למראה פנים מבוגר הוא אבדן נפח בלחיים ובסנטר וטשטוש קו הלסת. הזרקה של חומצה היאלורונית בצמיגות גבוהה לעצמות הלחיים מסייעת בעיצובן במיקום גבוה יותר ובמיצוק הסנטר. בנוסף ניתן להזריק HA לשקעים הטמפורליים שבצידי הראש במסגרת טיפול לעיצוב ופיסול הפנים.
 • חומצה היאלורונית למילוי ועיבוי השפתיים – הזרקת חומצה היאלורונית לשפתיים היא אחד הטיפולים הפופולריים ביותר. באמצעות תוספת של חומצה היאלורונית ניתן לפסל את השפתיים, להוסיף להן נפח ולהפוך אותן מלאות וחושניות. 
 • חומצה היאלורונית לעיצוב האף – הזרקת כמות קטנה של חומצה היאלורונית בנקודות שונות באף יכולה לסייע בפיסול צורה יפה יותר של האף, בטיפול שיכול להחליף ניתוח פלסטי באף
 • חומצה היאלורונית להרמת גבות – הזרקת HA בשילוב עם בוטוקס מסייעת בהרמת הגבות שנוטות לצנוח עם הגיל ולשוות מראה מבוגר וזעוף.
 • חומצה היאלורונית מתחת לעיניים שקעי העיניים ועיגולים שחורים הם בעיה אסתטית נפוצה, והזרקת חומצה היאלורונית מתחת לעיניים תורמת לטשטוש השקעים ומראה צעיר ורענן יותר.
 • חומצה היאלורונית לשיער – תכשירי שיער שונים המכילים HA יכולים לסייע בשיפור מצב עור הקרקפת וצמיחת השיער, בעיקר במצבי נשירת שיער.
 • חומצה היאלורונית לטיפול בצלקות אקנה – לאחר מחלת אקנה בינונית או קשה נותרים לעתים צלקות בדמות חטטים ושקעים בעור שמפריעים מאד לאנשים עד כדי פגיעה בביטחון העצמי. צלקות אלה ניתן לטשטש ואף להעלים באמצעות הזרקה עדינה של חומצה היאלורונית המטשטשת את הצלקת. 

 

טיפולים רפואיים בחומצה היאלורונית

 • עיבוי הסחוס במפרקים – ירידה בכמות החומצה ההיאלורונית בסחוסי המפרקים פוגעת בתנועה החלקה שלהם וגורמת לשחיקה והתפתחות דלקת מפרקים כרונית. הזרקת החומר מסייעת בהגדלת נפח רקמת הסחוס ובהשבת יכולת התנועה.
 • תיקון עפעפיים – בשנים האחרונות גובר השימוש בהזרקת חומרי מילוי מבוססי חומצה היאלורונית לתיקון פגמים רפואיים בעפעפיים, לעתים אף כתחליף לניתוח.
 • רפואת עיניים – חומצה היאלורונית מהווה מרכיב בטיפות עיניים שנועדו להקל על עיניים יבשות ובנוסף היא מסייעת כחומר בניתוחי קרנית.
 • רפואת עור – תכונותיה של HA מאפשרות לה לזרז החלמת פצעים ולסייע בטיפול בפגיעות עור נרחבות.

איך מזריקים חומצה היאלורונית?

ישנן מספר טכניקות הזרקה של חומצה היאלורונית. ניתן להזריק כמות שווה של HA במספר דקירות בכל כמה מילימטרים, או להחדיר את המחט ולהזריק בזוויות שונות מבלי להוציא אותה. בשנים האחרונות התפתחה טכניקה של הזרקה באמצעות קנולה –  מחט קהה וארוכה המאפשרת כניסה מנקודת הזרקה אחת תוך מילוי שטחים נרחבים יותר. בכך נחסכת הטראומה מדקירות מרובות ושטפי הדם שעלולים להיווצר בשל כך. 

חשוב לדעת כי כמות החומצה ההיאלורונית ברקמות הולכת ופוחתת לאחר ההזרקה. אמנם החומר המיוצר בשנים האחרונות הינו בעל עמידות גבוהה יותר ויכול להחזיק מעמד כשנתיים, אבל עדיין לא לעולם חוסן וקיים תהליך של ספיגה ברקמות. עם זאת ניתן לחדש את ההזרקה ואין הגבלה על מספר הפעמים שניתן לעבור את הטיפול. 

מהם הסיכונים לאחר הזרקת חומצה היאלורונית?

כמעט בכל מקרה של הזרקה לעור הפנים צפויות תופעות לוואי קלות הכוללות אדמומיות, נפיחות קלה, כאב מקומי או שטפי דם, והן צפויות לחלוף בתוך כמה ימים. במקרים קשים יותר עלול להיווצר זיהום מקומי שיטופל באנטיביוטיקה, או גוש שנוצר כתוצאה מההזרקה ויש לפרקו בטיפול בתכשיר המכיל אנזים. 

אסור להזריק חומצה היאלורונית לאזורים דלקתיים או מזוהמים. מומלץ להימנע מהזרקה במצבי הרפס או במהלך היריון. מטופלים הנוטלים מדללי דם צריכים להתייעץ עם הרופא המטפל טרם ההזרקה.

מה אסור לעשות לאחר הזרקת חומצה היאלורונית?

 • אין לשפשף את מקום ההזרקה
 • מומלץ שלא לשטוף את הפנים עם מים חמים מדי
 • מומלץ שלא להיחשף לשמש, ואם אין ברירה – כובע וקרם הגנה
 • עדיף שלא להתאפר במשך כיממה
 • להימנע מפעילות גופנית מאומצת במשך כיממה
 • להימנע מעישון וצריכת אלכוהול בכמות גדולה
 • מטופלים הנוטלים מדללי דם צריכים להתייעץ עם רופא 

כמה עולה הזרקת חומצה היאלורונית?

מזרק של חומר מילוי מבוסס חומצה היאלורונית עולה בין 1,000-2,500 שקלים.

חומצה היאלורונית למריחה בתכשירים קוסמטיים

התפתחות הטכנולוגיה מאפשרת כיום לייצר HA בעל מולקולות קטנות מספיק המסוגלות לחדור אל העור בשימוש חיצוני ולהגביר את מידת הלחות שלו. לפיכך הפכה החומצה ההיאלורונית למרכיב נפוץ בקרמים וסרומים קוסמטיים שונים, כך שניתן למצוא על המדף קרם פנים מבוסס חומצה היאלורונית וסרום חומצה היאלורונית. עם זאת חשוב לזכור כי עדיין מדובר בהשפעה על השכבות העליונות של העור ובמידת אפקטיביות פחותה משל הזרקה.

טיפ היועצת:

חומצה היאלורונית הינה מרכיב יקר יחסית בתכשירים שונים לעור ולשיער ולכן כדאי לשים לב היכן היא ממוקמת ברשימת המרכיבים המופיעים על גבי האריזה. ככל שמיקומה גבוה יותר כך אחוז החומר בתכשיר גדול יותר, אז הקפידו לבדוק זאת כאשר אתם קונים קרם חומצה היאלורונית או סרום חומצה היאלורונית

סוגים של חומצה היאלורונית

 • ג'ובידרם חברת תרופות וציוד רפואי בינלאומית שקיימת כבר 30 שנה ומייצרת מגוון חומרי מילוי מבוססי חומצה היאלורונית. 
 • בולטרו סדרת חומרי מילוי המכילים חומצה היאלורונית ברמות סמיכות שונות, ומיועדים לקמטים בדרגות עומק שונות, להוספת נפח ולחות.
 • רסטילן חומר מילוי המבוסס על חומצה היאלורונית ומיוצר בשילוב טכנולוגיות המעניקות שלו גמישות וסמיכות המאפשרות התאמה לטיפולים אסתטיים שונים  
 • טאוסיאל משפחה נוספת של חומרי מילוי על בסיס חומצה היאלורונית המכילים רמה נמוכה מאד של בקטריות
 • פרופילו חומר מילוי מדור חדש המיוצר בהנדסה גנטית ומכיל ריכוז גבוה של חומצה היאלורונית.

תמונות לפני ואחרי של חומצה היאלורונית

מילוי נפח בלחיים לפני לפני
מילוי נפח בלחיים אחרי אחרי
זריקת מילוי נפח בלחיים.
התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה