חיפוש
ורידים ברגליים

בגופנו קיימת רשת מסועפת של ורידים שתפקידם להזרים דם מאיברי הגוף השונים אל הלב. ורידי הרגליים מבצעים פעולה זו בסיוע כמה מנגנונים: התכווצויות שרירים ברגליים הפועלים כמשאבות, דפנות ורידים אלסטיים שמסייעים להם להתגמש ומערכת שסתומים חד כיווניים שנפתחים כאשר הדם זורם אל הלב ונסגרים כדי למנוע את חזרתו. עם השנים מערכת זו נשחקת ומתעייפת, במקביל הורידים מאבדים מגמישותם, והפעולה הופכת מורכבת יותר. כתוצאה מכך הדם חוזר לאחור ומצטבר בורידים שמתנפחים ומתרחבים. זוהי תופעה שכיחה מאד וע”פ הנתונים כמעט מחצית מהנשים ורבע מהגברים יסבלו מורידים בולטים ברגליים.

מה זה דליות?

דליות הוא שמם של הורידים הנפוחים והמורחבים כתוצאה מכשל בפעולת העברת הדם אל הלב באופן חד כיווני. מכיוון שורידי הרגליים עובדים קשה במיוחד בשל המרחק מן הלב, הם מועדים להפוך לדליות והורידים הקרובים לפני השטח של העור הופכים מעוותים ובולטים מעל העור בצבע כחול סגול. לעתים זו בעיה קוסמטית בלבד אבל פעמים רבות הורידים הבולטים גורמים לכאב רב ואי נוחות ויש לטפל בבכך.

מהם גורמי הסיכון לורידים ברגליים?

 • גיל – ככל שמתבגרים השסתומים שאחראים על פעילות תקינה בורידי הרגליים נחלשים ותפקודם נפגע, אם כי יכולים להופיע גם בגיל צעיר.
 • שינויים הורמונליים – שינויים בהיריון ובגיל המעבר וכן תרופות הורמונליות עלולות לתרום להיווצרות ורידים ברגליים
 • היסטוריה משפחתית – הנטייה לפתח ורידים ברגליים הינה משפחתית ומי שבני משפחתו סבלו מהתופעה נמצא בסיכון מוגבר
 • עודף משקל – השמנת יתר מעמיסה על הורידים ואחוזי שומן גבוהים עלולים לפגום בתפקודם
 • ישיבה ועמידה ממושכת – אורח החיים היושבני שלנו ומנגד עבודות הכרוכות בעמידה ממושכת יוצרות עומס רב על הרגליים ועל הורידים
 • חבלות – פציעות שונות בורידים עלולות לפגוע בתפקוד שלהם

מה התסמינים לורידים בולטים ברגליים?

 • ורידים מפותלים, בולטים וכחולים סגולים
 • כאבי רגליים שמחמירים לאחר עמידה או ישיבה
 • תחושת כובד ואי נוחות ברגליים
 • דימום לאחר פציעה שטחית

סיבוכי ורידים בולטים ברגליים

ככלל מצב של ורידים ברגליים אינו מסוכן אבל הוא עלול להתדרדר ולהסתבך:

 • דימום – ורידים ברגליים הקרובים לעור עלולים להתפוצץ ולדמם, לעתים גם מפציעה שטחית או אפילו עקיצת יתוש.
 • כיבים – ההאטה בזרימת הדם תורמת להופעת כיבים, אקזמות ודלקות בעור.
 • קרישי דם – דם שמצטבר בורידים עלול להתקרש ולגרום לנפיחות וכאב ובמקרים של פקקת ורידים זו עשויה להיות סכנה של ממש.
 • אי ספיקה כרונית – כאשר הורידים לא מצליחים להזרים דם כראוי, כל מערכת הדם שלנו סובלת מחסר ואי ספיקה באיברים שונים.

טיפ יועצת

תתחילו לזוז. אורח החיים היושבני של כולנו הוא גורם סיכון מובהק להיווצרות ורידים ברגליים. אז מיצאו את הפעילות הגופנית שאתם רוצים ויכולים להתמיד בה (הליכה למשל זה פצצה) ובכך תפחיתו משמעותית את הסיכון לדליות.

ורידים ברגליים בהיריון

נשים נמצאות בסיכון מוגבר לפתח ורידים ברגליים בשל שינויים הורמונליים בתקופות מחזור, בגיל המעבר ובעיקר בהיריון. ע”פ הנתונים כ-15% מהנשים יסבלו מורידים ברגליים בהיריון הראשון, כשליש בהיריון השני ולמעלה ממחצית מהנשים בהיריון שלישי יסבלו מכך. להורמונים נשיים יש נטיה להרפות את דפנות ורידי הרגליים ולתרום בכך להופעת דליות. בתקופת ההיריון נפח הדם בגוף עולה ואיתו העומס על תפקוד הורידים, במקביל ישנה עליה במשקל ולחץ שמופעל ע”י משקל התינוק והרחם על האגן והרגליים. כל אלה הופכים את תופעת הורידים ברגליים בהיריון לשכיחה מאד. בנוסף נפוצה מאד בעיה של ורידים ברגליים אחרי לידה, אם כהמשך של הבעיה בהיריון או כבעיה חדשה.

איך תפחיתי סיכון לורידים ברגליים בהיריון?

נסי לישון על צד שמאל, תנוחה זו מפחיתה לחץ על הוריד הגדול בגוף
הקפידי על פעילות גופנית סדירה
שימרי על משקל גוף תקין

טיפ יועצת

גרב אלסטי. תתפלאי כמה השימוש בגרב אלסטי יכול להקטין סיכון לורידים ברגליים. אז אולי את לא מחבבת את המראה ובקיץ זה גם חם, אבל זה יעיל. לכן אם את בסיכון לפתח דליות (וגם אם לא) שימי את הפאשניסטה בצד וגירבי גרביים כאלו בכל יום.

איך מאבחנים ורידים מורחבים ברגליים?

אבחנה של דליות מתבצעת ע”י רופא מומחה לכלי דם שבקיא בטיפול בורידים בולטים, על סמך בדיקה קלינית, בדיקת אולטרסאונד דופלר שמודדת את זרימת הדם וכיוונה וצילום רנטגן שמתבצע בסיוע הזרקת חומרי ניגוד.

מתי לטפל בורידים ברגליים?

ההחלטה לטפל בורידים יכולה לנבוע ממוטיבציה אסתטית – כאשר מראה הדליות הכחולות והבולטות מפריע לכם, או מסיבה רפואית – כאשר אתם סובלים מכאב או אי נוחות וקיים סיכון להחמרה במצב. ורידים כואבים ברגליים זהו מצב שעלול להסתבך ורצוי לטפל בו.

איך מטפלים בורידים ברגליים?

ישנן מספר שיטות טיפול להעלמת ורידים ברגליים, החל מטיפול טבעי, דרך טיפול שמרני ועד טיפול ניתוחי.

טיפול טבעי בורידים ברגליים

הטיפול הראשוני בורידים ברגליים יתבצע באמצעות שינוי אורחות החיים:

 • הגברת פעילות גופנית
 • הפחתת מצבי עמידה וישיבה ממושכים
 • איזון לחץ הדם
 • הימנעות מעישון
 • הפחתה בצריכת מלח
 • צריכת מזונות המכילים נוגדי חמצון כגון ירקות, פירות, קטניות ואגוזים
 • הימנעות מאמבטיות חמות מדי
 • טבילת הרגליים במים קרים כמה פעמים ביום, המסייעים להתכווצות הורידים
 • גריבת גרב אלסטית
 • ניתן להסתייע בצמחי מרפא שונים שמפחיתים בצקות ומקלים על הנפיחות

טיפול בורידים ברגליים בגלי רדיו

מרבית הטיפולים להעלמהמתמקדים במנגנון של חסימת הורידים הבולטים והחולים. טכניקה יעילה לטיפול בורידי הרגליים מתבצעת באמצעות גלי רדיו. לאחר הרדמה מקומית ותחת הנחיית אולטרסאונד, מוחדר אל הוריד החולה סיב שמעביר אנרגיה תרמית המחממת את הוריד, צורבת אותו וגורמת לסגירתו. כתוצאה מכך מוסט הדם אל הורידים הבריאים. הטיפול בגלי רדיו הוא חד פעמי, נמשך כשעה ומתבצע ללא אשפוז. מיד לאחריו ניתן לחזור לשגרה כאשר לרוב יומלץ על גרב אלסטית.

מחיר טיפול אחד להעלמה בגלי רדיו הינו סביב 500 שקלים.

טיפול בורידים ברגליים בלייזר

גישה נוספת לטיפול מתבצעת באמצעות קרן לייזר, בהליך שדומה לטיפול בגלי רדיו. ישנם שני סוגי לייזר לטיפול בורידים בולטים – סוג אחד מיועד לורידים מורחבים בירך – מהברך ועד למפשעה. בדומה לטיפול בגלי רדיו הוא מתבצע תחת הרדמה מקומית ותוך החדרת סיב בסיוע הנחיית אולטרסאונד. לאחר מכן נשלחת קרן לייזר שצורבת את הוריד ואוטמת אותו. בתום הטיפול יש לגרוב גרב אלסטית למשך מספר שבועות.

טיפול שני בלייזר מיועד לורידים קטעים ושטחים שנקראים “ורידי עכביש”. בטיפול זה אין צורך בהחדרת צנתר אלא בהקרנה חיצונית של הנימים. הטיפול נמשך כרבע שעה וניתן לחזור עליו במידת הצורך אחת לחודש או יותר.

מחיר טיפול העלמת ורידים בלייזר הוא 2,000-4,000 שקלים.

טיפול בורידים ברגליים בקיטור

טיפול חדשני בורידי הרגליים מתבצע בטכניקה דומה לטיפול בלייזר ובגלי רדיו, כאשר דרך הסיב שמוחדר לוריד מוזרם קיטור שהורס אותו. יתרונו של הטיפול בכך שניתן לטפל בורידים רבים, אבל מכיוון שהטיפול כואב הוא מבוצע בחדר ניתוח בהרדמה מלאה או בטשטוש עמוק.

טיפול בורידים ברגליים בקצף – סקלרותרפיה (sclerotherapy)

טיפול חדשני שצובר תאוצה בשנים האחרונות מתבצע באמצעות הטרשה ורידית ונקרא סקלרותרפיה. לאחר הרדמה מקומית ובהנחיית אולטרסאונד מוחדר אל הוריד החולה צינור המזרים תמיסת קצף שמתגבשת בתוך הוריד וחוסמת אותו. הרופא מקפיד שהחומר לא ייכנס למערכת הורידית העמוקה ויישאר בורידים השטחיים. הפעולה מתבצעת כטיפול חד פעמי במרפאת הרופא ונמשכת 15 דקות. לאחר מכן מוצאת המחט מהוריד ונעשית חבישה אלסטית שעליה יש להקפיד במשך 3 שבועות למעט זמן הרחצה. סיבוכים נדירים לאחר הטיפול עלולים להיות תסחיף, חסימה עורקית או כיבים בעור. לאחר הטיפול ייתכנו כאבים קלים ואפשר להיעזר במשככי כאבים. ישנם מצבים שבהם יהיה צורך לחזור על הטיפול כשלושה שבועות לאחר מכן.

מחיר טיפול בסלרותרפיה הינו סביב 1,000 שקלים למזרק.

טיפול ניתוחי בורידים ברגליים

במקרים שבהם טיפולים בטכניקות לעיל לא צלחו, ניתן לבצע ניתוח להוצאת הורידים. ניתוח זה מומלץ בעיקר לחולים עם מחלות רקע של כלי הדם והלב. במסגרת הניתוח מבצעים כמה חתכים ברגל ודרכם חותכים וקושרים את הורידים החולים. הניתוח מתבצע לרוב בהרדמה מלאה, לרוב ללא צורך באשפוז או אשפוז של לילה אחד.

איך נראית ההתאוששות לאחר טיפולים להעלמת ורידים ברגליים?

ככלל הטיפול נחשב יעיל ובעל סיכוי גבוה להצלחה. יום לאחר הטיפול ניתן לחזור לשגרה בצורה מתונה, וכאשר מדובר בניתוח ההחלמה צפויה בתוך כמה ימים.

סיבוכים לאחר טיפולים בורידים בולטים ברגליים?

לאחר טיפול פולשני עלול להיגרם דימום, זיהום, דלקת, תגובה אלרגית והיווצרות קרישי דם. בכל מקרה של תגובה חריגה יש לעדכן את הרופא המנתח בהקדם.

מתי צפויות תוצאות בהעלמת ורידים ברגליים?

היעלמות הורידים הבולטים ניכרת כשבוע שבועיים לאחר הטיפול, כאשר במהלך זמן זה ייעלמו הבצקות ושטפי הדם. תוצאה סופית צפויה רק לאחר 3-4 חודשים. יש להקפיד על גרב אלסטית במשך מספר שבועות ע”פ הנחיית הרופא.

האם ורידים ברגליים עלולים לחזור?

לאחר טיפול בורידים ברגליים ישנו סיכון של 15%-30% להתפתחות ורידים חוזרים בחמש השנים הבאות, כתלות בשיטת הטיפול, ולעתים יהיה צורך לחזור עליו.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה
פנייתך נשלחה בהצלחה