חיפוש
ניתוח שאיבת שומן כל מה שרצית לדעת

רבים מאיתנו שואפים שיהיה לנו גוף חטוב ובריא, ומנהלים אורח חיים בריא הכולל שמירה על תזונה מאוזנת, ופעילות גופנית קבועה. יחד עם זאת, במקרים רבים נשארים שומנים עיקשים במקומות מסוימים בגוף, שדיאטה וספורט לא יכולים להוריד. במקרים כאלה, ניתן לפנות לניתוח לשאיבת שומן – הליך נפוץ בתחום הכירורגיה הפלסטית, שנועד לפסל את הגוף על ידי הסרת שומן לא רצוי מאזורים מסוימים. למי מתאים כזה ניתוח, מהן השיטות האפשריות, ומה טווח המחירים? היועצת עונה לכם על כל השאלות.

שאיבת שומן פרופיל ניתוח:

סוג הליך
ניתוח
סוג הרדמה
הרדמה מקומית/כללית
אורך הניתוח
שעתיים
היכן מבוצע
בית חולים/מרכז רפואי פרטי
סוג האשפוז
ללא אשפוז
דרגה ומשך כאב
כאב קל כשבוע
מגבלות לאחר ניתוח
חבישת לחץ למשך שבועיים
תדירות מעקב
למחרת, לאחר שבוע ולאחר חודש
חזרה לשגרה יומית ולעבודה
לאחר 3-5 ימים
חזרה לפעילות ספורטיבית
לאחר כחודש וחצי
טווח מחירים
15,000-30,000

ניתוח לשאיבת שומן – איך מתחילים?


שלב ראשון – פגישת ייעוץ!

השלב הראשון והחשוב ביותר הינו השלב המקדים, בו תיפגשו עם הרופא איתו בחרתם לעבור את ההליך. הפגישה מאפשרת לרופא לעבור על ההיסטוריה הרפואית שלכם, לעשות תיאום ציפיות ולוודא שאין דברים שיכולים לגרום לסיבוכים במהלך הניתוח.

 

טיפ היועצת

לפני ביצוע ניתוחים אסתטיים צריך לעשות שיעורי בית כמו שצריך – בדקו היטב מי הרופא, מה הניסיון שלו, באיזה ציוד הוא עומד להשתמש, והיכן מתבצע הניתוח. זכרו שמדובר בגוף שלכם ובבריאות שלכם, ומגיע לכם את הטוב ביותר.

כיצד מתבצע ניתוח לשאיבת שומן?

תחילה, הרופא המנתח ישרטט על הגוף את האזור ממנו תתבצע שאיבת השומן בזמן שהמטופל/ת עומד/ת, מכיוון שבשכיבה השומן "נשפך" לצדדים. בעשורים האחרונים התפתחו טכניקות שונות בניסיון לייעל את תהליך שאיבת השומן ולהפחית את הכאבים המלווים את התהליך. השיטות הנפוצות ביותר הן:

שאיבת שומן קלאסית

שיטה זו מתבססת על ניסיון ממושך והיא אינה מסובכת, אולם דורשת מאמץ רב מצד המנתח.  בתחילת ההליך מחטאים את העור בחומר אנטיספטי, ומזריקים לתוך השומן באזור המטופל תמיסת מלח מדוללת, כדי לרכך את השומן. לאחר המתנה של 20-30 דקות, מבצעים חתכים קטנים של עד סנטימטר אחד, המוסתרים בדרך כלל בקפלים הטבעיים של העור. לאחר מכן, מחדירים דרכם קנולה (צינורית בגדלים שונים) אל תוך השומן, שניתן להחליפה בזמן השאיבה, והיא מחוברת למשאבה. בעזרת הקנולה המנתח יוצר תעלות בשומן, והמכונה שואבת את השומן אל תוך בקבוקי שאיבה.
שדרוג השיטה: השיטה החדשה ביותר היא בה הצינורית רוטטת, וגורמת לשבירה מכנית של רקמת השומן. שיטה זו מאפשרת פיסול מדויק ללא השקעה של כוח פיזי, ומקצרת משמעותית את הניתוח.

המסת שומן בעזרת אולטרסאונד (טכניקת הקנולה הרוטטת)

טכניקה הדומה לראשונה, אלא שכאן הקנולה מחוברת למקור של גלי קול (אולטרסאונד).
הגלים משודרים למרחק של שלושה מ"מ מקצה הצינורית, וממיסים את השומן שנוזל דרך הצינורית אל הבקבוקים. שיטה זו קלה יותר עבור המנתח, ומאפשרת לרקמת החיבור ולעור להתכווץ בחזרה בצורה הדוקה. יחד עם זאת, יש לציין ששיטה זו עלולה ליצור כוויות וגומות בעור. 

 

טיפ היועצת

מומלץ לשמור את הפרוטוקול של שאיבת השומן, למקרים בהם יהיה צורך בטיפולים נוספים או במקרים של רשלנות רפואית.
 

שאיבת שומן ללא ניתוח – יש דבר כזה?

בהחלט כן! ניתן לשפר את מראה הגוף באחד האמצעים הבאים:

המסת שומן בגלי רדיו (בודי טייט) – פעולה חד-פעמית הכרוכה בהחלמה מהירה וקלה, ביחס לשאיבת שומן קלאסית. המסת שומן בגלי רדיו מתבצעת תחת הרדמה מקומית בחדר ניתוח, ונמשכת עד חצי שעה לאזור קטן בגוף, וכשעה וחצי לאזור גדול בגוף. בשיטה זו ממיסים את תאי השומן באמצעות אנרגיית גלי רדיו. האנרגיה מייצרת חום מבוקר הממיס את עודפי השומן, ולאחר שהשומן מומס, שואבים אותו אל מחוץ לגוף. בפעולה אחת ניתן להמיס ולשאוב עד 5 ליטרים של שומן.

בנוסף, התהליך מסייע גם בכיווץ ומיצוק של העור, אולם בשיטה זו עלולים להיפגע סיבי רקמות החיבור, הקולגן והאלסטין. השיטה מתאימה לטיפול במצבורי שומן ממוקדים כמו בטן, ירכיים, צוואר, סנטר כפול, זרועות וגב. לאחר התהליך, חשוב להקפיד על חבישה אלסטית למשך מספר ימים. 

הקפאת תאי שומן בקור (קולטק) טיפול זה נעשה באמצעות מכשיר ה"קולטק" – מכשיר להקפאת שומן המונע טיפול פולשני. מדובר בטיפול שאורך כשעה והחזרה לשגרה אחריו היא מידית. הטיפול מתבסס על פגיעה ברקמות השומן ותאי השומן, על ידי טמפרטורה קרה היוצרת נזק לפירוק התאים. שכבת השומן המצויה תחת העור, מתפרקת ומופרשת החוצה מהגוף בתהליך טבעי של מערכות הלימפה והדם, בתוך כ-3 חודשים.

המכשיר מאפשר ירידה בעובי שכבת השומן התת-עורי בכ-25%, ומיועד לטיפול באזורים עם מצבורי שומן תת-עורי כמו בטן, מותניים, ירכיים, גב עליון וגב תחתון.

גלי רדיו חיצוניים – טיפול זה נעשה באמצעות מכשיר משולב למיצוק העור והצרת היקפים, המבוסס על גלי רדיו חיצוניים. מיצוק הגוף מתבצע באופן בלתי פולשני כלל: גלי הרדיו פוגעים בשומן הקרוב ביותר לעור וגורמים לו להתפרק, וכן פוגעים בסיבי הקולגן שגורמים לכיווץ של העור. הטיפול מעודד את מערכות הצמיחה הטבעיות של הגוף, ליצור שיפור אפקטיבי של הצלוליט ורפיון העור. במכשור זה קיים פטנט המגרה את סיבי הקולגן והאלסטין הקיימים, וגורם לפיברובלסטים לייצר יותר קולגן. שיטה זו לוקחת כחצי שעה, ומעניקה מראה עור מוצק ואלסטי יותר. החיסרון בשיטה הוא שהתוצאה מחזיקה מעמד חודשים ספורים בלבד, ונדרשים טיפולי תחזוקה.

 

אילו הכנות צריך לעשות לפני ניתוח לשאיבת שומן?

על מנת להגיע מוכנים לניתוח ככל האפשר, ישנן הנחיות שתצטרכו לקיים עוד לפני מועד הניתוח.
כחודש לפני הניתוח השתדלו להימנע ככל האפשר מעישון או שתיית אלכוהול, על מנת להפחית את הדימום ולמנוע התרחבות של כלי הדם היוצרים דימום מוגבר.

כעשרה ימים לפני הניתוח במידה והנכם חווים סימפטומים כמו: פריחה, חום, שפעת ודברים חריגים נוספים – ידעו את הרופא המנתח בהקדם. הימנעו לחלוטין מנטילת תרופות המשפיעות על מערכת קרישת הדם כמו למשל: אדוויל, וולטרן, אספירין ועוד. תוספי תזונה ומולטי ויטמינים תוכלו להמשיך ליטול כרגיל.

ערב לפני הניתוח עליכם להסיר איפור ותכשיטים (כולל פירסינגים מכל סוג שהוא(, ולרחוץ היטב את גופכם באמצעות סבון אנטיספסטי מיוחד הניתן לרכוש בבתי המרקחת. במידה וקיבלתם מהרופא תרופות לנטילה ערב לפני הניתוח, יש ליטול אותן. עליכם להיות בצום מוחלט, ללא אוכל ושתייה (גם בלי ללעוס מסטיק) 6 שעות לפני מועד הניתוח.
ביום הניתוח הגיעו כחצי שעה לפני הזמן הנקבע עם המלווה שלכם לניתוח, והצטיידו בכל תוצאות הבדיקה ההכרחיות. הגיעו עם בגדים נוחים וקלילים להתאוששות לאחר הניתוח, וכן עם המחוך (חגורת לחץ) שיולבש על האזור המנותח בתום הניתוח.

 איזו החלמה צפויה לאחר ניתוח לשאיבת שומן?

לאחר הניתוח תעברו לחדר התאוששות תחת השגחה של הצוות.

לאחר מנוחה של כמה שעות או יום אחרי, ניתן יהיה לשוב הביתה. לאחר הניתוח, יש ללבוש את חגורת הלחץ שהרופא הנחה לקנות לפני כן, אשר עוזרת בכיווץ עודפי העור ותורמת לקבלת תוצאה טובה וארוכת טווח. 

בשבוע שלאחר הניתוח, האזור בו בוצע הניתוח יהיה נפוח ובצקתי, ובאזור יופיעו סימנים כחולים ואדומים המעידים על שטפי דם תת עוריים – זה לגמרי נורמלי, לא לדאוג. גם תחושות כמו כבדות, נפיחות ואי-נוחות הגיוניות לגמרי, והן חולפות בהדרגה ונעלמות לגמרי לאחר כחודש. הנפיחות עלולה להישאר עד חצי שנה לאחר הניתוח.

בנוסף, אתם עלולים לסבול מכאבים (כאב שדומה להתכווצות שרירים), ואפשר לקחת אופטלגין או אקמול להקלה. אם הכאבים חזקים מאוד, ניתן לבקש מהרופא משככי כאבים חזקים יותר.

חשוב לציין כי אסור להשתמש במשחות או בכדורים שמכילים אספירין, ואסור להשתמש בנוגדי דלקות או בסטרואידים.
לעיתים ניתן לבקש להשאיר בחתכים צינוריות ניקוז עד הביקורת הראשונה, על מנת לנקז את ההפרשות מהחתכים שדרכם נשאב השומן.

בחודש הראשון יש להישאר עם החגורה במשך כל שעות היממה, ולאחר מכן בהדרגה להשתמש בה לסירוגין. ניתן לחזור לפעילות שגרתית כיומיים לאחר הניתוח פרט למקרים מיוחדים, וכן ניתן לחזור לפעילות ספורטיבית מלאה לאחר 4-6 שבועות. ניתן להתרשם מהתוצאה כשבועיים-שלושה לאחר הניתוח, אולם מהתוצאה הסופית תוכלו להתרשם רק לאחר 3 חודשים. לאחר הניתוח, תוזמנו לפגישות ביקורת במהלך השנה הראשונה.

 

טיפ היועצת

על מנת לשמור על התוצאות של ניתוח שאיבת שומן – יש להקפיד על תזונה מאוזנת, פעילות גופנית ושמירה על משקל קבוע לאורך זמן. זכרו כי ניתוח שאיבת שומן אינו תרופת קסם! אין בכוחו לרפא מחלות שנבעו מהשמנה קודם לכן, כמו לחץ דם גבוה או שומנים בדם, ולכן חובה לשמור על שגרה של תזונה נכונה ופעילות ספורטיבית כחלק מהחיים.

 

מהם הסיבוכים האפשריים בניתוח לשאיבת שומן?

ירידה בהמוגלובין – בעת שקילת הסיכונים של ניתוח לשאיבת שומן, חשוב להבדיל בין שאיבת שומן קטנה במצבורי שומן ממוקדים (למשל בסנטר), לבין שאיבות שומן גדולות מאזורים נרחבים (למשל הירכיים והבטן). שאיבת שומן קטנה וממוקדת נחשבת לניתוח קל, עם תוצאות טובות וסיבוכים אפשריים נדירים וקלים מאוד. לעומת זאת, שאיבות שומן באזורים רחבים עלולות לגרום גם לבעיות באזורים שמהם נשאב השומן, וגם לבעיות במערכות גוף אחרות. הסיכון הגבוה בשאיבת שומן נרחבת, נובע מירידה ברמת ההמוגלובין בדם בעקבות הניתוח (ההמוגלובין הוא מולקולה המורכבת מברזל ומחלבון, שתפקידה לשאת את החמצן מהריאות לרקמות הגוף). יחד עם זאת, ניתן לפתור ירידה בהמוגלובין באמצעות טיפול תרופתי.

ערעור מאזן הנוזלים – סיכון נוסף שקיים בשאיבות שומן נרחבות, הינו ערעור מאזן הנוזלים בגוף, וזאת מכיוון שעם תאי השומן הנשאבים, נשאבות גם כמויות לא מבוטלות של מים. למעשה, מאזן הנוזלים בגוף הופך לשלילי, ויש מחסור רציני של מים – דבר שיכול לפגוע אנושות בגוף. בעבר, היו מקרי מוות תוך כדי ניתוחי שאיבת שומן, שקרו לרוב בעקבות שאיבה מוגזמת ולא מבוקרת, של מעל 5 ליטר בשאיבה אחת.

אובדן תחושה – האזור שממנו נשאב השומן עלול להיות רגיש יותר או לחילופין – להיות חסר תחושה. כמו כן, ייתכן שתהיה בצקת, או ייווצרו כתמים על העור – תופעות שאמורות לחלוף בתום שבוע לכל היותר.

אם בעקבות הניתוח מופיעים התסמינים הבאים: חום גבוה (יותר מ־38 מעלות), קוצר נשימה, אדמומיות רבה באזור שנותח, דימומים או חולשה קיצונית, יש לפנות מיד לרופא.

שאלות נפוצות

כמה עולה טיפול שאיבת שומן?

כמו בכל הליך כירורגי, ישנו טווח רחב של מחירים והמחיר של שאיבת שומן משתנה לפי פרמטרים שונים: האזור ממנו מתבצעת השאיבה, מספר האזורים, סוג השאיבה, הוותק והמומחיות של הרופא המנתח ועוד. טווח מחירים ממוצע של ניתוח שאיבת שומן בקליניקות ובמרפאות המורשות בישראל ינוע בין 15,000 ל-40,000 ₪.
טווח המחירים של טיפולים ללא ניתוח, נע בין 500 ₪ לטיפול בגלי רדיו חיצוניים, 4500 ₪ להקפאת שומן בקור וכ-15,000 ₪ לבודי טייט.

ניתוח לשאיבת שומן – למי זה מתאים?

לנשים וגברים שרוצים להיפטר משומן עיקש שהם לא מצליחים להוריד בעזרת תזונה וספורט. יש לציין כי שאיבת שומן מתאימה לאנשים עם משקל יציב ומצב גופני תקין, שלא עברו ירידה דרסטית במשקל. יש לציין כי בקרב אנשים שסובלים גם מעודפי עור, ניתן לבצע ניתוח משולב של שאיבת שומן עם הסרת עודפי עור.

האם ניתוח לשאיבת שומן הוא בהרדמה מלאה או חלקית?

במידה ושאיבת השומן היא נקודתית – נהוג להסתפק בהרדמה מקומית. לדוגמא, אם שואבים שומן רק מאזור המותניים ומטה, נהוג להיעזר בהרדמה אזורית. אולם, אם שאיבת השומן היא נרחבת – על פני שטח גדול או מכמה מקומות בעת ובעונה אחת – נהוג להשתמש בהרדמה כללית. רוב המנתחים מעדיפים לבצע הרדמה כללית, למרות שההתאוששות ממנה ממושכת יותר.

ניתוח לשאיבת שומן – מתי רואים תוצאה סופית?

את תוצאות הניתוח לא ניתן לראות ישר בתום הניתוח, וצריך לדעת כי האזורים שבהם בוצע ההליך יהיו נפוחים בימים הראשונים, ואפילו בשבועות הראשונים. רק לאחר מספר שבועות מתחילים לראות השינוי. המראה הסופי יגיע לאחר כשלושה חודשים – לאחר שחולפת כל הנפיחות.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש מומחים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה