חיפוש
הסרת נקודות חן ושומות

למושג נקודת חן יש משמעות מתעתעת בעוד מדובר בנקודת שמשמעותה נקודת יופי היא לעיתים קרובות מהווה לנקודה שאנחנו לא כל כך מחבבים ואף רוצים להסיר אותה ושלא ישאר לה זכר. 

לעיתים רחוקות, הן מופיעות במקום חמוד על הגוף ומביאות טויסט מעניין אך לרוב זה ממש לא המצב. נקודת חן או שומה היא למעשה מעין בליטה כהה על גב העור שיכולה לנוע בין צבע ורוד כהה עד לחום שחור. ברובן המכריע אינן מולדות ומופיעות על הגוף במהלך גיל ההתבגרות וככל שאנו נחשפים יותר לשמש.

יחי ההבדל – נקודת חן ושומה

שומה, היא גידול שפיר המורכב ממלנוציטים או תאי נבוס (שניהם סוגים של תאי עור). מדובר על נגע עור שכיח ומופיעה כאיזור עור בעל גוונים אדמדמים או גוונים חומים.
השומה מאופיינית בגבולות ישרים ומתוחמים היטב. נקודת חן הינה מושג כללי יותר, למעשה שומה היא נקודת חן ונקודת חן לא חייבת להיות שומה. 

 השומות מתחלקות לגדלים מקטנטנים עד גדולים מאד, יש להשגיח שאינן מתפתחות לגידול ממאיר והופכות לסרטן מלנומה ולכן יש להקפיד לבדוק אותן מדי חצי שנה ואף להסירן במידת הצורך. 

מאיפה השומות בכלל מגיעות?


בגדול? מהחיים… בגיל ההתבגרות הגוף מתחיל לרכוש את השומות ואת נקודות החן, לעיתים גם לפני כן ואף מינקות – השיא מגיע עד גיל 30 ואז מתחיל לרדת.

 

מתי צריך להתחיל לדאוג? 

 
לדאוג לא צריך, אך קיימים מספר סימני אזהרה שכדאי להתייחס אליהם ולהתחיל לבדוק לעומק שאנחנו לא בסכנה:  

  • אם השומה מגרדת
  • אם השומה מדממת בלי שנוגעים בה
  • אם היא גדלה בפתאומיות לאחר שגודלקבוע שאתם זוכרים
  • אם פתאום מופיעים ליד השומה חברות חדשות על ידה.
  •  אם הגבול בינה לבין העור "הרגיל" סביבה לא סדיר.
  • אם השומה אינה סימטרית
  •  אם הגוון שלה אינו אחיד.
  • אם קוטרה גדול משישה מילימטרים.

בכל אחד מהמקרים האלו יש לפנות מיד לרופא עור להתייעץ על מנת לשלול את הפחדים והדאגות – באופן כללי יש לפנות לרופא עור פעם בחצי שנה \ שנה על מנת לוודא שהכל תקין עם השומות.

 

על הסרת שומות

הסרת שומה ניתן לבצע גם כאשר אינה ממאירה או מסוכנת ומפריעה לנו אסתטית בעין. 

קיימין מספר טיפולים ביניהם ניתוח הסרה כירורגי הכולל תפרים, יש ניתוח ללא תפרים ויש טיפולי צריכה בלייזר או מחט חשמלית. אופן ההסרת השומה נקבע על פי סוג השומה והתרשמות המנתח. מומלץ לא להסיר שומה בעור מבלי לקיחת פיסה קטנה ממנה לבדיקה פתולוגית וזאת כיוון שיש שומות סרטניות וממאירות המחייבות הסרה רחבה יותר של העור שסביבן וזאת כדי למנוע מצב שבו נשארו תאים של רקמה סרטנית באיזור ההסרה.

סוגי הטיפולים השונים

ניתוח המתבצע אצל רופא עור מומחה או כירורג פלסטי במשרד הרופא, הרדמה מקומית ללא צורך באשפוז אך עם תפרטים. בשיטה זו ניתן לקחת את השומה לבדיקת מעבדה ולהבין מהיכן היא נובעת. 

צריבה בלייזר או במחט חשמלית מתבצעת אף היא בהרדמה מקומית אצל רופא עור מומחה או כירורג פלסטי במשרד הרופא, אך בשיטה זו לא ניתן לקחת דגימות לבדיקה אך לרוב היא איננה כרוכה בתפרים (ובכל מקרה לא בתפרים מרובים).
שיטת הסרת שומה בלייזר זו נהוגה לרוב בנגעים שאינם חשודים בממאירות.
כל טיפול נמשך בין כעשר דקות לרבע שעה והוא נפוץ מאד.
לאחר ההליך, אין להחשף לשמש – עד לריפוי מושלם. 

אין להתרחץ בים או בבריכה כדי שהאזור לא יזוהם. אם יש תפרים מוציאים אותם בד"כ לאחר עד עשרה ימים וביממה הראשונה מומלץ לא לשטוף את איזור הטיפול.

 

סיבוכים ותופעות לוואי

לעיתים רחוקות מאד, הפצע שנוצר עלול להזדהם והטיפול הוא כבל פצע אחר.בכל אופן – על הרופא המטפל להנחות אותך לגבי תסמינים שעלולים להתפתח לאחר הטיפול והמחייבים תשומת לב מיידית ופנייה לרופא.
לעיתים עלולות להיות צלקות אך הן מטשטשות עם הזמן ונעלמות כמעט לחלוטין.
השומות שהוסרו אינן יחזרו אך אחרות יכולות לצוץ על פי הגיל והגנטיקה.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש מומחים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה