חיפוש
טיפול בהזעת יתר

הזעת יתר ("היפרהידרוזיס") היא תופעה בה הסובלים ממנה מזיעים מאוד, ללא קשר לטמפרטורות חמות או ביצוע פעילות גופנית. תופעה זו בדרך כלל מפריעה לתפקוד היומיומי, וכן גורמת לתסכול וביטחון עצמי ירוד בתחום החברתי. כיום המודעות לנושא עלתה, וקיימות טכנולוגיות שונות כדי לטפל בבעיה של הזעת יתר בידיים, ברגליים ובבית השחי. למי מתאים כזה טיפול, מהן השיטות האפשריות, ומה טווח המחירים? היועצת עונה לכם על כל השאלות.

טיפול בהזעת יתר – איך מתחילים?

שלב ראשון – פגישת ייעוץ!

השלב הראשון והחשוב ביותר הינו השלב המקדים, בו תיפגשו עם רופא, ותחליטו יחד איתו על הדרך המתאימה ביותר עבורכם לטיפול בבעיה.
על הרופא לערוך בדיקה מקיפה ויסודית תוך כדי בדיקת ההיסטוריה הרפואית שלכם, לפני שיציע את אופציות הטיפול הקיימות. כמו כן, הרופא עשוי להמליץ ​​על בדיקות דם, שתן או בדיקות מעבדה אחרות כדי לראות אם התופעה של הזעת היתר נגרמת עקב מצב רפואי, כמו בעיה בבלוטת התריס או סוכרת. 

טיפ היועצת

לעיתים הזעת יתר עלולה לנבוע מחרדות ומצב נפשי ירוד, דבר הניתן לפתור באמצעות טיפול נפשי או הוליסטי. לפני ביצוע פרוצדורות רפואיות, מומלץ לבדוק גם את הכיוון הזה.

אלו שיטות נפוצות יש לטיפול בהזעת יתר?

ישנן כמה שיטות עיקריות לטיפול בהזעת יתר כגון:

  • טיפול במכשיר PalmaDry – טיפול ביתי, פשוט וללא כאבים, המתבצע בבית המטופל/ת, ומביא להפחתה דרמטית של הזעה בכפות הידיים והרגליים. הטיפול הוא קצר ולוקח כ-15 דקות. מדובר על מכשיר שמיוצר בגרמניה ופותח על ידי ד"ר צחי וידר. PalmaDry הינו בעל תו-תקן ואישור משרד הבריאות הישראלי. השימוש במכשיר אסור לנשים בהריון או מניקות, לסובלים מבעיות לב, ובפרט למושתלי קוצב לב, וכן למושתלי פלטינות בידיים או ברגליים.
  • תכשירים המכילים אלומיניום כלורידיעילים בעיקר למצבים קלים מאוד
  • כדורים אנטיכולינרגיים (בבליעה) – מפחיתים את הפרשת הזיעה אולם כרוכים בתופעות לוואי רבות הכוללות יובש בפה, הפרעה בקצב הלב ועוד.
  • מכשיר יונטופורזיס – מכשיר המעביר זרם חשמלי לעור של כפות ידיים והרגליים, וגורם להפחתה זמנית בפעילות בלוטות הזיעה באזורים המטופלים. טיפול זה מתמשך על מספר פעמים בשבוע, על מנת להשיג תוצאה טובה. מרבית המטופלים לא מצליחים להתמיד בטיפול זה.
  • טיפול בבוטוקס עבור הזעת יתר – מדובר על הליך בטוח ללא סיבוכים משמעותיים. הזרקת הבוטוקס מביאה לחסימת המעבר של הגירוי העצבי אל בלוטת הזיעה, וכך נמנעת ההזעה. הטיפול מתבצע על ידי סדרת דקירות באמצעות מחט עדינה, בעזרתה מוחדר הבוטולינום טוקסין לאזור המזיע (בתי שחי, כפות ידיים ורגליים). הטיפול מתבצע תוך כדי אלחוש מקומי או הרדמת העצב המעצבב. הטיפול אינו מתאים לנשים הרות או מניקות, ולאנשים הסובלים ממחלות נוירולוגיות כמו חולשת שרירים.
  • ניתוח להעלמת הזעת יתר – ניתוח מומלץ לאזור ספציפי בו הבעיה קיימת באופן קיצוני במיוחד. במקרים של הזעת יתר בידיים וברגליים קיים ניתוח סימפטקטומיה אנדוסקופית, במהלכו מנתקים חלק מהעצבים הסימפתיים הגורמים לזיעה. קיים ניתוח נוסף שמתאים יותר להזעת יתר בבית השחי, והוא ניתוח בו מגורדות בלוטות הזיעה ונשאבות מהאזור.

טיפ היועצת

מעניין לדעת כי בישראל 1% מהאוכלוסייה הכללית סובל מהזעת יתר. מחקרים מראים כי ל-25% מהסובלים מהזעת יתר, יש קרוב משפחה נוסף הסובל מהבעיה.

כמה עולה טיפול בהזעת יתר?

הזרקת בוטוקס הפעילה לחצי שנה עולה כ-3000 ₪ לטיפול באזור מסוים – למשל בית השחי, כפות הידיים, הרגליים ועוד. כדאי לדעת כי המחיר נקבע לפי סדרת טיפולים, ועלול אפילו להיות מכוסה על ידי קופות החולים בהתאם למטופל. לדוגמא, ניתוח נגד הזעת יתר הינו כלול בסל הבריאות ולרוב מכוסה לחלוטין על ידי קופות החולים. עלות מכשיר ה- PalmaDry הוא בין 2500-4000 ₪.

האם קופות החולים מסבסדות טיפול בהזעת יתר?

כל מקרה לגופו, ישנם מקרים שקופות החולים, קרי רופא המשפחה עשוי להמליץ ולתת לכם הפנייה וישנם מקרים שלא.

שאלות ותשובות הזעת יתר

מהן הסיבות להזעת יתר?

מצבי לחץ, חוסר איזון הורמונלי, שתיית אלכוהול, שימוש בתרופות מסוימות, עודף משקל וגנטיקה. כמו כן הזעת יתר עלולה להיות סימפטום למחלות מסוימות.

טיפול בהזעת יתר – למי זה מתאים?

לנשים וגברים הסובלים מהזעה שגורמת סבל בתפקוד היומיומי. הזעה שהינה תקינה מופיעה בעיקר בבית השחי, לרוב אינה נראית לעין, ואינה מפריעה לפעילות היומיומית. קיימת גם הזעה נסבלת, שמופיעה מדי פעם אחרי פעילות מאומצת, ואינה נחשבת להזעת יתר.
אם התופעה מופיעה יותר מפעם אחת בשבוע, יותר מ-6 חודשים ברציפות, וכן גורמת סבל לאדם, היא תוגדר כהזעת יתר.

מהן תופעות הלוואי האפשריות אחרי טיפול בהזעת יתר?

בהזרקת בוטוקס, בחלק קטן מהמקרים עלולה להופיע חולשה בשרירי כפות הידיים והיא חולפת זמן קצר אחרי ביצוע הפעולה. כמו כן, ייתכנו שטפי דם זעירים או תחושת צריבה קלה בסמוך למועד ההזרקה. תופעת לוואי נוספת היא מקרה בו מתחילה "הזעת יתר מפצה", כלומר ההזעה "נודדת" למקום אחר הגוף.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה