חיפוש
כתמי פיגמנטציה

עור חלק ונטול פגמים הוא לא פחות מנכס, ולא סתם נכס – נכס נדיר! רובנו ספגנו עם השנים שלל תופעות שעברו על העור שלנו – מפצעונים ויובש ועד פציעות וחשיפה לשמש ונזקי הסביבה. כתוצאה מכך, העור שלנו מותיר רשמים המספרים סיפור. רובנו, נתמודד עם שלל הרשמים הללו והם עשויים להשפיע לא מעט על המראה שלנו. מבין שלל הפגמים שעשויים להופיע על העור, אחד מהמתסכלים והבולטים שבהם הוא כתמי פיגמנטציה. הכתמים הכהים עשויים להופיע על מגוון אזורים החשופים בדרך קבע לשמש, מהידיים והזרועות ועד לפנים והמחשוף. הגיל הוא גורם משמעותי להופעת הכתמים ולכן, ככל שהשנים חולפות, כך עולה הסבירות שהן יופיעו.

אבל לא באתי היום רק כדי לבשר חדשות רעות. להבדיל משאר הברכות שממטיר הגיל שלנו על העור ככל שהזמן חולף, לכתמי פיגמנטציה יש מגוון טיפולים יעילים ורובם בפולשנות מינימלית. עם קצת מזל וככל שנתפוס את זה בזמן, נוכל לגמור עם הסיפור בזריזות ויחסית בזול. אז מה האופציות שלנו? למי לפנות? איך מטפלים? כדי לענות על כל השאלות האלו, היום זהו ספיישל "היועצת" על המבאס הרשמי של הקיץ וכל הפתרונות היעילים ביותר להתמודד אתו.

מהי פיגמנטציה?

גוון העור שלנו נקבע ע"י מספר גורמים, כאשר המרכזי שבהם הוא תכולת פיגמנט מלנין שנוצר ע"י תאים מיוחדים בשם מלנוציטים ותפקידו להגן על העור מפני קרינת השמש. באנשים בעלי עור כהה המלנוציטים יוצרים יותר מלנין לעומת בהירי עור, ומכאן נוצר מראה העור השחום. גם תהליך של שיזוף גורם לתאים לייצר יותר מלנין.

מה זו היפר-פיגמנטציה?

ישנם מצבים שבהם המלנין מתרכז ומצטבר במיקום מסוים בעור וכך נוצרים כתמי עור, לרוב באזורים החשופים לשמש. למצב זה ישנן מספר סיבות:

 • נטייה גנטית – ישנם אנשים, לרוב בהירי עור או מנומשים, בעלי נטייה לפתח כתמי שמש
 • תגובה לחשיפה לשמש – זוהי הסיבה העיקרית להיווצרות כתמי שמש
 • גירוי הורמונלי  – למשל בעת היריון
 • טראומה של העור – כתם כהה יכול להישאר על העור לאחר פצע, כוויה או זיהום

סוגים שונים של יתר פיגמנצטיה

 • נמשים – סוג אחד של יתר פיגמנטציה הוא נמשים, המופיעים בדרך כלל אצל ילדים בעלי עור בהיר ונטייה גנטית.  עם השנים הפיזור המנוקד והחמוד של הנמשים משתנה מעט כאשר הם נוטים להתלכד ולהפוך לכתמים חומים
 • כתמי שמש – זוהי למעשה התופעה הנפוצה של היפר-פיגמנטציה. מדובר בכתמים שמופיעים על עור שהיה חשוף לשמש באופן קבוע. מכיוון שלעור שלנו יש "זיכרון" טוב, הכתמים יכולים להופיע גם עשרות שנים לאחר החשיפה לשמש. לדוגמא אנשים שנהגו להשתזף עם שמן גזר בילדותם, יגלו בגיל 50 כתמי שמש רבים באזורים שחשופים לאור.
 • פיגמנטציה פוסט אינפלמטורית – זהו כתם על העור שאופייני לאנשים כהי עור ונגרם כתוצאה ישירה מפציעה או כוויה בעור, מחלה זיהומית כגון אקנה או פטרת, וסיבוך כלשהו של טיפולים קוסמטיים כגון הסרת שיער או פילינג. לרוב יקבל הכתם את צורת הפציעה, זוהי למעשה סוג של צלקת שהביטוי שלה הוא יתר פיגמנטציה. ללא חשיפה לשמש הכתם יכול להתבהר עד כדי היעלמות, אבל קרינת השמש מכהה אותו ומותירה אותו במקומו.
 • מלזמה – פיגמנטציה שכיחה המופיעה אצל נשים בגיל הפוריות, בעיקר בעת היריון אבל לא רק. צורתה כעין פרפר על גבי הפנים – המצח, הלחיים, האף והשפה העליונה והסיבה העיקרית להיווצרותה היא אינטראקציה בין הורמונים נשיים לקרינת השמש.

טיפ היועצת

המלזמה היא עקשנית מאד וקשה להיפטר ממנה. טיפולים מודרניים המקובלים להבהרת כתמי עור כגון פילינג עלולים דווקא לגרות את העור ולהחמיר את המלזמה ולכן כדאי להימנע מהם. הטיפול הטוב ביותר הוא הימנעות מחשיפה לשמש בשילוב עם קרמים ייעודיים להבהרה

העיקר הבריאות – למה חשוב לשים לב?

חשוב לזכור שכתמי שמש ונקודות חן הם אמנם בעיה אסתטית, אבל חשוב מאד בראש ובראשונה לשלול נגע טרום סרטני או סרטני. לפני כל טיפול בנגע חדש יש לגשת לרופא עור ולאבחן היטב את מהות הנגע ורק לאחר מכן להידרש לטיפול קוסמטי.

קרמים להבהרת העור

הטיפול הראשון, המיידי והנגיש ביותר בכתמי שמש הוא קרמים להבהרת העור. אלה מבוססים בדרך כלל על ויטמין E, ויטמין C או רטין A ומסייעים בהאטת התפשטות המלנין. קרמים המכילים אנטי-אוקסידנטים נלחמים גם ברדיקליים החופשיים ושומרים גם הם על עור בריא ובהיר.

טיפ היועצת

היופי מגיע מבפנים – תזונה נכונה יכולה לשפר מאד את מראה עור הפנים שלכם, אם תשלבו בתפריט:

 • דגים עשירים באומגה 3 כמו סלמון ומקרל
 • ברוקולי
 • אבוקדו
 • אגוזי מלך
 • פלפל אדום
 • תה ירוק

טיפול בכתמי שמש באמצעות פילינג

אחד הטיפולים הנפוצים בכתמי שמש מתבצע באמצעות פילינג. ישנן 3 רמות לטיפולי פילינג

 • פילינג קל
 • פילינג בינוני
 • פילינג עמוק

במסגרת הטיפול מורחים על הפנים תמיסה ייעודית המכילה שילוב חומצות וגורמת לקילוף מבוקר של העור והחלפתו בשכבה בהירה יותר. הפילינג השטחי גורם לקילוף שכבת העור העליונה האפידרמיס, והפילינג הבינוני והעמוק חודר עד לחלק העליון של הדרמיס ובכל אפקט דרמטי יותר.

כיומיים לאחר טיפול הפילינג יחל עור הפנים להתקלף ועימו תאי המלנין שיצרו את ההיפר פיגמנטציה, ובמקומם יתחדשו תאים שייצרו אפידרמיס חדש ועור אחיד ונקי יותר. תופעת לוואי צפויה הינה אדמומיות שעתידה לחלוף לאחר כמה ימים – כתלות בעומק הפילינג שבוצע. חשוב לזכור כי פילינג כימי עמוק הוא טיפול דרמטי המשול לניתוח וחייב להתבצע בתנאים מבוקרים באמצעות רופאים מוסמכים בלבד. לרוב מתבצע הטיפול בטשטוש עמוק כדי להקל על אי הנוחות והכאב.

לאחר טיפול בפילינג חשוב מאד להגן על העור הרגיש ולהימנע מחשיפה לשמש.

טיפול בהיפר פיגמנטציה בלייזר

אחת הטכניקות החדשניות להבהרת כתמי שמש היא הלייזר. הטיפול מתבצע באמצעות מכשירי לייזר מתקדמים ששולחים גלים באורכים שונים אל התא, האנרגיה מחממת את המלנין והעור מתקלף ביחד עם הפיגמנט. חימום השכבות העמוקות של העור מגרה ייצור עור חדש, בריא ורענן. כל טיפול נמשך כ-15 דקות ובמהלכו חשים לעתים עקצוץ על גבי העור. כדי להגיע לתוצאה מיטבית מומלץ לקיים סדרה של טיפולים 3-5 ומידת הבהרת העור תלויה בטכניקת הלייזר ובעומק הפיגמנט. עם טכניקת הלייזר ניתן לשלב גם טיפול באור. אזורים נפוצים לטיפול בלייזר:

 • הפנים
 • השפם
 • הצוואר
 • גב היד
 • מחשוף החזה

לאחר טיפול בלייזר צפויה אדמומיות של העור, תחושת יובש וקילוף וחשוב להימנע מחשיפה לשמש. להרגעת העור ניתן להיעזר בשטיפה במים קרים ומריחת קרם מרגיע.

טיפ היועצת

הטיפול הכי טוב לעור הפנים הוא מניעה. בין אם בורכת בגנטיקה משובחת ובין אם לא – צמצום החשיפה לשמש, שימוש בקרם הגנה בעל מקדם הגנה גבוה והימנעות מעישון הם המתכון לעור בריא ואחיד.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה