חיפוש
ניתוח אף

ניתוח אף הוא אחד הניתוחים הנפוצים ביותר בתחום הכירורגיה הפלסטית. יחד עם זאת, הוא נחשב לניתוח פלסטי מורכב הדורש ניסיון ומיומנות של הרופא המנתח. ישנן מספר טכניקות לניתוח אף וכן שיטות טיפול לפיסול ללא ניתוח.

למי מתאים ניתוח אף?

מיקומו הבולט של האף במרכז הפנים הופך אותו למרכיב עיקרי במראה הכללי שלנו. ניתוח אף מתאים לאנשים שאינם מרוצים מהאף שלהם מבחינה אסתטית, ורוצים לתקן ולעצב אותו כך שיתאים לפנים שלהם. לעיתים יידרש ניתוח אף מסיבה רפואית, כמו למשל תיקון סטייה במחיצות האף שעלולה ליצור קשיים בנשימה, או ניתוח להקטנת קונכיית האף על מנת לשפר את סינון האוויר ולפתור בעיות אלרגיה או קשיי נשימה. במקרים מסוימים כאשר יש בעיה רפואית באף.

 טיפ היועצת

כדאי לדעת כי לעיתים נערות יכולות לבצע את הניתוח שנתיים לאחר קבלת הווסת, בממוצע בגיל 14, וזאת לאחר אישור הרופא המנתח. אצל נערים ההתפתחות הפיזית איטית יותר מאשר אצל בנות, ולכן הגיל המומלץ לניתוח עבור נערים הוא גיל 16. לאחר סיום ההתפתחות, התוצאה של הניתוח תהיה קבועה ולא תשתנה.

אילו ניתוחי אף קיימים:

ישנן שתי גישות לביצוע ניתוח אף – הגישה הסגורה והגישה הפתוחה, כאשר הניתוח יכול להתבצע בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית וטשטוש.

ניתוח אף סגור

מרבית ניתוחי האף מתבצעים בשיטה הסגורה, שבמסגרתה מבצע הרופא חתכים בחללים הפנימיים של האף, ובכך הצלקות שנוצרות הן פנימיות בלבד, ולא ניתן להבחין בהן. השיטה הסגורה מאפשרת עיצוב דרך הנחיריים. העיצוב נעשה דרך שלד האף, תוך התאמה אוטומטית של העור לעיצוב החדש. במסגרת הניתוח הרופא מעצב את שלד האף, העצמות והסחוסים השונים בהתאם לצורך. את השלד חושפים באמצעות יצירת רווח בין העור לעצם ולסחוס. בעת חשיפת שלד האף, ניתן לשייף ולעצב את השלד על מנת לקבל התוצאה הרצויה. לקראת תום הניתוח מניחים סד מתכת או גבס על גבי הסחוס, כדי לאפשר תמיכה ושמירה של העיצוב שנעשה. ת. ניתוח אף סגור אורך בין שעה לשעתיים, ובדרך כלל נשארים אחריו להשגחה במסגרת אשפוז ל-24 שעות לפחות.

ניתוח אף פתוח

בשיטה הפתוחה לניתוחי אף מבצע הרופא חתך קטן בבסיס האף, מפשיל את הרקמה העליונה, חושף את חלקו הפנימי של האף ומבצע את השינויים הדרושים בסחוס, בעצמות וברקמות האף. לאחר הניתוח נותרת בדרך כלל צלקת חיצונית קטנה שנעלמת ככל שהזמן שעובר.

ניתוח אף משולב

ניתוח אף משולב מתבצע במצבים שבהם יש צורך גם בהליך רפואי וגם בניתוח קוסמטי. הסיבות לניתוח אף משולב יכולות להיות קשיי נשימה הנובעים מסטיה של מחיצת האף, בעיות ברצפת האף או סינוסיטיס כרוני. במצב זה יינתן גם טיפול תרופתי לפני הניתוח ואחריו כדי לפתור את הבעיה.

טיפ היועצת

כאשר ישנה התוויה רפואית לביצוע ניתוח אף – ניתן להוזיל עלויות בפניה לקופות החולים בבקשה לסייע במימון הניתוח, ובמקרה כזה יש לפנות למנתח שעובד בהסדר עם הקופות. מחיר ניתוח אף בסיוע של מכבי, לאומית, כללית או מאוחדת הינו 5,000-8,000 שקלים.

הכנה לקראת ניתוח אף

לקראת הניתוח יש לבצע בדיקות דם הכוללות ספירת דם, כימיה ותפקודי קרישה. מטופלים מעל גיל 40 הסובלים ממחלות רקע צריכים לבצע בדיקת א.ק.ג. ומעל גיל 50 גם צילום חזה. חולים במחלות רקע כרוניות צריכים אישור מהרופא המטפל כי הם כשירים לניתוח. מטופלים הנוטלים מדללי דם צריכים לברר עם הרופא המטפל האם עליהם להפסיק זמנית את נטילת התרופה והאם יש צורך בטיפול חלופי. מומלץ להימנע מעישון בשבועות שלפני הניתוח  שכן עישון מעלה סיכון לזיהומים ומאט החלמת פצעים. ערב הניתוח יש להתרחץ היטב ולהסתבן בסבון חיטוי. ביום הניתוח עצמו יש להיות בצום מוחלט החל מ-6 שעות לפני תחילתו, כולל מים, עישון או מסטיק.

החלמה לאחר ניתוח אף

ההחלמה לאחר ניתוח אף נמשכת כעשרה ימים. ביממה הראשונה לאחר הניתוח צפוי כאב קל ואי נוחות בשל החבישה וצמר הגפן שסופג את הדימום. האף יהיה נפוח ונוקשה ועלולים להיווצר שטפי דם. הנפיחות לאחר ניתוח אף יורדת בהדרגה בימים שלאחר מכן, ובביקורת אצל הרופא יוחלט האם להוריד את החבישה. בשבועים שלאחר הניתוח יש להימנע מהרכבת משקפיים על גשר האף, קינוח האף ופעילות מאומצת. בנוסף, יש להימנע מחשיפה משמעותית לשמש ולחום במשך שלושה עד ארבעה חודשים לאחר הניתוח.

תופעות לוואי לאחר ניתוח אף

 • קשיי נשימה – בימים הראשונים לאחר הניתוח קשה לנשום דרך האף. מעבר לצמר הסופג שנמצא באף בימים הראשונים, כל אזור האף והחללים הפנימיים בו נפוחים ועלולים לסבול מבצקות. זאת הסיבה שבשבועות הראשונים שלאחר הניתוח, הנשימה דרך האף תהיה קשה במיוחד. בנוסף, קרישי הדם היבשים מצטברים בפתח הנחיריים ומקשים על הנשימה. עם חלוף הזמן הבצקות הפנימיות ירדו באופן הדרגתי, ובהתאם לכך הנשימה תשתפר. חשוב לזכור! למרות ההרגשה הלא נעימה, אין לנקות את הנחיריים לבד בבית! בביקורת הראשונה לאחר הניתוח, הרופא ינקה ויחטא את הנחיריים, ויפתח את הנשימה באופן חלקי. במצבי גודש ניתן לטפטף מעט מי מלח לנחיריים כדי לפתוח אותם.
 • שטפי דם, בצקת ונפיחות – החלמה של כל ניתוח מלווה בשטפי דם, בנפיחות ובצקת ברקמות. ביום לאחר הניתוח, יהיה ניתן להבחין בשטפי דם סביב האף, העיניים והלחיים אשר יגיעו לשיאם ביום השני והשלישי לאחר הניתוח. שטפי דם הם הצטברות של דם מתחת לעור – תופעה טבעית לאחר כל הליך כירורגי. הנפיחות באזור הינה תגובה טבעית ותקינה של הגוף, אשר עוזרת בתהליך ההחלמה של האף.
 • כאבים – ההחלמה שלאחר ניתוח  אינה מלווה בכאבים רבים, והסיבה לכך היא כיוון שבחודש הראשון אין תחושה בכלל בעור של האף, ולכן כמעט ולא חשים כאב. במידה ויופיעו כאבים, ניתן ליטול אקמול או אופטלגין.

טיפ היועצת

לאחר הניתוח מומלץ להניח כרית נוספת מתחת לראש ולישון בתנוחה מוגבהת וראש מורם כדי להפחית דימום ונפיחות באף.

מה הסיבוכים האפשריים בניתוח אף?

ניתוח אף הוא הליך כירורגי נפוץ אך מורכב, והסיכוי לסיבוכים אינו גבוה אך אפשרי.

דימום משמעותי וזיהום קיצוני הינם אי

תיקון ניתוח אף

ישנם מצבים שבהם ניתוח אף ראשון נכשל ויש צורך לבצע ניתוח אף חוזר. תיקון ניתוח אף נחשב למורכב במיוחד ומצריך ניסיון ומיומנות רבה של המנתח, כיוון שהאנטומיה של האף כבר השתנתה והמבנה שברירי יותר.

ישנן כמה סיבות אפשריות לניתוח אף משחזר:

 • בעיה בנחיריים – חוסר סימטריה, נחיריים רחבים או צרים מדי, לעתים קריסה של נחיר אחד או שניים
 • מבנה אף בעייתי – חוסר סימטריה באף ובשקעים, אף סולד מדי או נפול, אף שנוטה הצידה או אף פחוס
 • בעיה רפואית – ניתוח אף כושל עלול לגרום לקשיי נשימה או זיהומים חוזרים ויש לבצע ניתוח תיקון

עיצוב אף ללא ניתוח

במקרים מסוימים ניתן לבצע פיסול אף ללא ניתוח. במסגרת הטיפול מעצבים את האף באמצעות חומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית, ניתן להוסיף גם הזרקות בוטוקס וכך מתקבל אף מתוקן ויפה. תוצאת פיסול אף ללא ניתוח נשמרת 3-6 חודשים ויש לתחזק אותה.

רועים נדירים ביותר, אך יש לשים לב אליהם ולהביא אותם בחשבון. כמו כן, עלולה להיווצר בעיה בזרימת האוויר דרך האף, שניתן לתקן אותה בניתוח נוסף המתבצע כשנה לאחר הניתוח, לאחר שצורת האף התגבשה בצורה סופית.

כמה עולה ניתוח אף?

מחיר ניתוח אף הינו 5,000-18,000 שקלים.

שאלות ותשובות

כמה זמן נמשך ניתוח אף?

ניתוח אף נמשך בין שעה לשעתיים.

באיזו הרדמה מתבצע ניתוח אף?

ניתוח אף יתבצע לרוב בהרדמה מלאה, כך נוח יותר למטופל ולמנתח. ישנם מצבים שבהם יתבצע הניתוח בהרדמה חלקית בתוספת טשטוש.

מהם סיכויי ההצלחה של ניתוח אף?

סיכויי ההצלחה בניתוח אף כ-95%, מעריכים כי 5% מהניתוחים מצריכים ניתוח תיקון.

כמה זמן מחזיק ניתוח אף?

במרבית המקרים עיצוב האף הינו חד פעמי והתוצאה נשמרת לכל החיים, ישנם מצבים נדירים שבהם נדרש ניתוח חוזר.

תמונות לפני ואחרי של ניתוח אף

ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף
ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף וקו לסת
ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף
ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף
ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף
ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף
ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף
ניתוח אף 1 לפני
ניתוח אף 2 אחרי
ניתוח אף
הצג את כל התמונות

רופאים מומלצים לניתוח אף

הרופאים המוצעים לניתוח זה נבחרו בקפדנות על פי סטנדרטים גבוהים המאפשרים לך לסמוך על המומחה הרופאי המוצע להליך זה.

רופא מומלץ לניתוח אף ד תו אמון
מנתח פלסטי
שדרות בן גוריון 4, חיפה
1 לפרטים
רופא מומלץ לניתוח אף ד
מנתח פלסטי, ניתוחים פלסטיים
מנחם בגין 144, מידטאון, תל אביב
2 לפרטים
לכל הרופאים
התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה