חיפוש
הרמת עפעפיים

העיניים שלנו יכולות להגיד הרבה על הגיל שלנו – בין אם מדובר בקמטוטים וקמטי צחוק סביב אזור העיניים, או ב"שקיות" מתחת לעיניים, אלה הסימנים הראשונים לתהליכי ההזדקנות והם הבולטים ביותר. במהלך השנים, צניחת העפעפיים גורמת לשקעים מתחת לעפעף, שלעיתים גורמים למראה עייף ועצוב. ניתוח עפעפיים הינו ניתוח כירורגי נפוץ המאפשר להסיר את עודפי העור מעל או מתחת לעיניים, ולקבל מראה צעיר ורענן יותר. למי מתאים כזה ניתוח, מהן השיטות להרמת עפעפיים, ומה טווח המחירים? היועצת עונה לכם על כל השאלות.

ניתוח הרמת עפעפיים – איך מתחילים?

הרמת עפעפיים פרופיל ניתוח

סוג הליך
ניתוח
סוג הרדמה
הרדמה מקומית/כללית
אורך הניתוח
כשעה
היכן מבוצע
בית חולים/מרכז רפואי פרטי
סוג האשפוז
ללא אשפוז
דרגה ומשך כאב
כאב קל 3-4 ימים
מגבלות לאחר ניתוח
להימנע ממאמץ
תדירות מעקב
תדירות מעקב
חזרה לשגרה יומית ולעבודה
לאחר 2-3 ימים
חזרה לפעילות ספורטיבית
לאחר 3 שבועות
טווח מחירים
5000-20000

שלב ראשון – פגישת ייעוץ!

השלב הראשון והחשוב ביותר הינו השלב המקדים, בו תיפגשו עם הרופא איתו בחרתם לעבור את ההליך הרפואי. הפגישה מאפשרת לרופא לעבור על ההיסטוריה הרפואית שלכם, ולוודא שאין דברים שיכולים לגרום לסיבוכים במהלך הניתוח. מחלות רקע שונות בעבר או בהווה, בעיות כרוניות הקשורות לעיניים ואפילו תוספי תזונה שונים, עלולים להשפיע על מהלך הניתוח ועל תוצאותיו. חשוב שתבררו יחד עם הרופא את מידת ההתאמה שלכם לניתוח, ומהי התוצאה הרצויה עבורכם. בפגישת הייעוץ יותאם לכם סוג הניתוח המדויק ביותר עבורכם, בהתאם לצרכים והרצונות, ולמאפייני הפנים והעיניים שלכם.  

טיפ היועצת

אם אתם שוקלים ניתוח להרמת עפעפיים ואתם עדיין לא בטוחים, קבעו פגישה נוספת עם הרופא – חשוב שתרגישו בנוח, בטוחים ושבעי רצון מאיש המקצוע שיעבור אתכם את התהליך הזה.  בפגישת הייעוץ זה הזמן להעלות את כל החששות מול הרופא, לעשות תיאום ציפיות ולקבל תשובות מפורטות לכל שאלה שעולה לכם.
חשוב לא להחסיר אף מידע על ההיסטוריה הרפואית שלכם – רגישות לתרופות, ניתוחי עבר וכל פרט אחר שנראה לכם משמעותי. בהצלחה!

מהן השיטות הנפוצות להרמת עפעפיים?

ניתוח להרמת עפעפיים יכול להתבצע בכמה דרכים. סוג הניתוח תלוי בעיקר במוקד הבעיה (באיזה עפעף), ובאופי הבעיה (מה גורם לצניחה שלו). במקרים רבים, יהיה צורך לבצע ניתוח בעפעפיים העליונות והתחתונות יחד.

ניתן לחלק באופן כללי את סוגי הניתוחים להרמת עפעפיים לשלושה סוגים עיקריים:

ניתוח בעפעפיים העליונים

כשמדובר בצניחה של העפעפיים העליונים בלבד, הניתוח יהיה ממוקד בהם. במקרה של עפעפיים עליונים, ישנם שני סוגי ניתוח עיקריים:

  • תיקון צניחת עפעפיים (פטוזיס 2) במקרה בו העפעף צונח עקב שרירים חלשים, מבוצע ניתוח לתיקון רקמת העפעף ומתיחה שלה למעלה. 
  • הסרת עודפי עור הניתוח הנפוץ יותר, המתמקד בעיקר במצבורי השומן ועודפי העור. המתיחה נעשית על ידי הסרת העור והשומן העודף.

ניתוח בעפעפיים התחתונים

גם בעפעפיים התחתונים ישנם מספר גורמים למראה הנפול שידרשו טיפולים שונים. 

הסרת "שקיות" מתחת לעיניים

כדי למנוע את מראה ה"שקיות", מסירים בניתוח עודפי עור ומצבורי שומן באזור שמתחת לעין.

טיפ היועצת

לפני ביצוע ניתוחים אסתטיים צריך לעשות שיעורי בית כמו שצריך – בדקו היטב מי המנתח, מה הניסיון שלו, באיזה ציוד הוא עומד להשתמש, והיכן מתבצע הניתוח.
רוצים עוד טיפים לבחירת מנתח פלסטי? לחצו כאן

אילו הכנות צריך לעשות לפני ניתוח להרמת עפעפיים?

לפני הניתוח נדרשות גם מספר בדיקות רפואיות אצל הרופא המנתח, כמו בדיקה של תפקוד שרירי העיניים האחראיים לתנועת העיניים, העפעפיים והגבות. בבדיקה זאת יוכל הרופא להעריך בדיוק את היקף הצניחה ולהתאים את הטיפול המתאים ביותר. כמו כן, ידרשו בדיקת ראייה ובדיקת היכולת לייצור דמעות. בנוסף לבדיקות, יערוך המנתח הפלסטי סדרה של צילומים באזור העיניים כדי להעריך את ההליך הנדרש. לאחר הערכת המנתח הפלסטי, חשוב שתקבלו חוות דעת שנייה ובלתי תלויה. מומלץ לפנות לרופא עיניים מומחה מקופת החולים או ממרפאה פרטית אחרת, שיוכל לתת לכם הערכה נוספת על ההתאמה לניתוח. בשבוע וחצי שלפני הניתוח וכשלושה חודשים אחריו, יש להימנע מחשיפה לאור שמש ישיר.

בנוסף, בשבועיים שלפני הניתוח יש להפסיק ליטול משככי כאבים על בסיס אספירין ואיבופרופן כמו נורופן ואדוויל, וכן תוספים טבעיים המונעים קרישת דם כמו כמוסות ג'ינג'ר, שום או גינקו בילובה, העלולים לגרום לדימום יתר במהלך הניתוח. בנוסף, אין ליטול נוגדי דלקת העלולים לגרום לסיבוכים בניתוח. 

כיצד מתבצע ניתוח להרמת עפעפיים?

במידה ומדובר בהרמת עפעפיים פשוטה יחסית, כמו הסרת עודפי עור, ייתכן שהרופא המנתח יבחר לבצע את הניתוח בחדר טיפולים רגיל ולאו דווקא בחדר ניתוח. מדובר בהחלטה די שגרתית, ובמידה ובחרתם במנתח מקצועי ומיומן, חשוב שתתנו בו אמון.

במידה ונדרש ניתוח בשני העפעפיים, יתחיל הניתוח בעפעף העליון, אולם ההליך די זהה בעליון ובתחתון. תחילה יבוצע חתך לאורך קפל העור של העפעף, והרופא המנתח יסיר את כמות העור העודף. בנוסף, יוסרו מצבורי שומן, ובמקרים מסוימים גם חלק מרקמת השריר הרפויה. זהו חלק מורכב בניתוח, בו על הרופא להחליט בדיוק כמה רקמת שומן להסיר כדי "לפסל" באמצעותה את מראה העפעפיים החדש. 

במידה והעפעף שמוט מאוד וקיים גם סיכון לפגיעה בעצב הראייה, יהיה צורך גם בהליך פטוזיס. הרופא יקצר את רקמת שריר העפעף וישתמש בה כדי לתקן את הצניחה.

לאחר ההגעה לתוצאות הרצויות, ייסגר החתך. במקרים מסוימים יספיק השימוש בדבק כירורגי, כמו זה המשמש לחתכים עמוקים. עם זאת, ברוב המקרים יהיה צורך בתפרים, כאשר מדובר בתפירה עדינה מאוד שמשאירה צלקת כל כך זעירה, שלרוב בכלל לא ניתן להבחין בה.

ההליך כולו יימשך לרוב עד שעתיים, ובדרך כלל לא יארך יותר משעה. לאחר זמן התאוששות של שעתיים נוספות, לרוב תשוחררו מיד הביתה. השחרור מהקליניקה דורש ליווי, ולכן חשוב להיערך מראש עם מלווה שייקח אתכם הביתה.

טיפ היועצת

קיימים היום לא מעט "בעלי מקצוע" ללא הכשרה רפואית, שיתחייבו להסרת עודפי עור ללא ניתוח במגוון שיטות מפוקפקות ומכשור אלקטרוני שעלול להיות מסוכן מאוד. חשוב להבהיר – ניתוחים בעפעפיים עושים אך ורק אצל מנתח פלסטי מומחה!

איזו החלמה צפויה לאחר ניתוח להרמת עפעפיים?

בימים שלאחר הניתוח, סביר להניח שנחווה "פנס" בעיניים ותהיה נפיחות משמעותית שעלולה לגרום לכאב. כדי להקל על התופעות, מומלץ להכין קומפרסים קרים ולהניח על העין כדי להרגיע את הכאב והנפיחות. תחבושות מקוררות או שקיות קרח יעשו את העבודה. עם הזמן, שטפי הדם והנפיחות ייעלמו. לרוב יידרשו כחודש-חודשיים עד לחזרה למראה רגיל. לאחר שלב ההחלמה, תוכלו באמת להעריך את התוצאות של הניתוח ולהתחיל להתרגל למראה החדש. צלקת הניתוח תיעלם תוך מספר חודשים ועד שנה אחת. כדי להאיץ את תהליך ההחלמה, חשוב להימנע בחודשים שלאחר הניתוח מאור שמש ישיר. מומלץ לבחור כמלווה הביתה מהניתוח בן משפחה שחי אתכם בבית (במידה והדבר האפשרי), מכיוון שמומלץ מאוד שמישהו ילווה אתכם גם בלילה שלאחר הניתוח. בכל מקרה, חשוב שלא תישארו לבד. בשבועות הבאים, חשוב לשמור את העיניים לחות. הרופא המנתח יספק לכם משחה וטיפות לעיניים, וחשוב להשתמש בהן לפי הצורך. לאחר כארבעה ימים, יש להגיע אל הקליניקה כדי להוציא את התפרים. כדי להימנע מסיבוכים וכדי לשמור על העיניים והבריאות הכללית, חשוב להקפיד על כמה הנחיות בשבועיים הראשונים לאחר הניתוח, כמו להימנע משחייה בבריכה או בים, לוותר על פעילות גופנית אינטנסיבית כמו ריצה או משחקים תחרותיים, ולא להרים משאות כבדים. בנוסף, חשוב להשתמש בכל תכשירי הלחות והניקוי שקיבלתם מהרופא לאורך כל התקופה. כדי למנוע בצקות, חשוב לשמור על הראש מורם בזמן השינה, כאשר ניתן להיעזר בכרית נוספת, או באמצעי תמיכה שונים. אם מופיעות אחת מהתופעות הבאות, חשוב לפנות מיד לרופא: דימום, לחץ בחזה או קוצר נשימה. טשטוש בראייה או "ראייה כפולה" הם סבירים בשלושה-ארבעה ימים אחרי הניתוח, אבל אם הבעיה נמשכת למשך תקופה ארוכה יותר, חשוב לקבל מענה רפואי בהקדם.

טיפ היועצת

אם יצא לכם לתהות האם בכלל יש לכם צורך בניתוח כזה, יש בדיקה שניתן לבצע בעצמכם בבית: עוצמים עין אחת ולוחצים בזהירות עם האצבע על גלגל העין העצומה. אם צצות בליטות קטנות, הן מהוות אינדיקציה ל"שקיות" בעפעפיים. שומרים על העין עצומה, תופסים את עור העפעף בין האצבעות ומושכים בעדינות. החלק שיימשך הוא העור העודף בעפעף. בדיקה כזו תעזור לכם להעריך עד כמה מדובר בעודפים משמעותיים. בכל מקרה, מומלץ להיוועץ ברופא ולקבל חוות דעת האם הניתוח נחוץ לכם, ועד כמה יהיה יעיל במקרה שלכם.

מהן תופעות הלוואי האפשריות בניתוח להרמת עפעפיים?

יש לציין כי מדובר באחד מהניתוחים הפשוטים והבטוחים ביותר.

לאחר הניתוח העיניים עשויות לדמוע, להיות רגישות במיוחד לאור, וייתכן ותרגישו טשטוש מסוים בראייה, אבל לרוב התופעות יחלפו לאחר כמה ימים.

לעתים, העפעפיים עלולים להישאר סגורים מעט בימים הראשונים, או לא להיעצם עד הסוף. גם זו תופעה שגרתית שחולפת תוך מספר ימים, וניתן להקל על התופעה על ידי שימוש בטיפות עיניים. כדי לשמור על העיניים עצומות במהלך השינה, ניתן להדביק את העפעף בפלסטר רפואי עד שהתופעה תחלוף. 

במידה והקפדתם על כל הנחיות הרופא לפני הניתוח, לא אמורים להיות סיכונים משמעותיים, אולם תמיד ישנן כמה תופעות נדירות שעשויות לקרות. במידה והבחנתם באחת מהתופעות הבאות, חשוב להגיע אל הרופא בהקדם האפשרי: תנועה לא תקינה או חוסר תחושה בעפעפיים,

צניחת העפעף התחתון, יובש וגירויים שנמשכים לאורך זמן, פגיעה בראייה לאורך זמן, צלקות שאינן מחלימות ודימום מהעיניים.

כמה עולה ניתוח להרמת עפעפיים?

המחיר משתנה לפי פרמטרים שונים, כגון סוג הניתוח, השתתפות קופת החולים, הוותק והמומחיות של הרופא המנתח ועוד. טווח המחירים הממוצע של ניתוח להרמת עפעפיים ינוע בין 8,000  ל-20,000 ₪. ניתוח בעפעפיים העליונות הוא לרוב זול יותר בכ-3,000 ₪ בממוצע מאשר בעפעפיים התחתונות. במידה והניתוח ידרוש הרדמה או אשפוז, המחיר כמובן יעלה.

שאלות נפוצות

ניתוח להרמת עפעפיים – למי זה מתאים?

הניתוח מתאים לנשים וגברים עם עפעפיים נפולים או "שקיות" מתחת לעיניים, שרוצים לשפר את מראה העור באזור. עם השנים, מצטברים עודפי שומן מתחת לעפעפיים והם נעשים כבדים ונוקשים יותר. כתוצאה מכך, גם השרירים הזעירים המניעים את העפעפיים נעשים חלשים ורפויים יותר, ובסופו של דבר, העפעפיים נעשים נפולים והעור מקומט יותר. התוצאה – מראה מבוגר ועייף שמשפיע על כל חזות הפנים שלנו.
בנוסף, חשוב לדעת שניתוח להרמת עפעפיים לא תמיד נעשה לצורך אסתטי. במקרים מסוימים עפעפיים נפולים עלולים לפגוע בשדה הראייה. העפעף העליון נעשה כבד, רפוי ונפול יותר עם הזמן ומתחיל לצנוח אל העין – כלומר בפועל העיניים שלנו הולכות ונעצמות. במקרים כאלה, הניתוח יכול לשפר את איכות החיים בצורה משמעותית.

הרמת עפעפיים ללא ניתוח – יש דבר כזה?

בהחלט כן! אנשי מקצוע מנוסים ובעלי הכשרה יוכלו להעריך בצורה מדויקת את הגורם לעפעפיים הנפולים. ייתכן מאוד שיהיו מקרים בהם הגורם למראה הנפול יהיה עקב שקעים או צניחה של הפנים – זוהי תופעה נפוצה ככל שמתבגרים, וקשורה להתדלדלות מצבורי הקולגן בעור וברקמות החיבור של הפנים. במקרה כזה, ייתכן שטיפול בחומרי מילוי כמו חומצה היאלורונית יהיה יעיל יותר מניתוח, או לפחות יוכל להוות טיפול משלים חשוב שישמור על התוצאות. חשוב לשמוע מספר דעות לפני שתקבלו החלטה, כדי להפיק מהניתוח בדיוק את מה שציפיתם לו.

האם ניתוח להרמת עפעפיים הוא בהרדמה מלאה או חלקית?

עם ההגעה לחדר הטיפולים או הניתוח, יבצע הרופא הרדמה. ברוב המכריע של המקרים, יהיה מדובר בהרדמה מקומית בלבד על ידי הזרקת חומר אלחוש לעפעפיים. קיימים מקרים נדירים בהם הרופא יחליט לבצע הרדמה מלאה. חשוב לקבל על החלטה כזו חוות דעת נוספת לפני הניתוח. הרדמה מלאה מעלה באופן אוטומטי את הסיכון בניתוח, וחשוב שנוודא מעבר לכל ספק כי היא אכן הכרחית. במקרים בהם הניתוח עלול להיות מורכב יותר מהרגיל, או אם קיימת פוביה קיצונית למחטים למשל, ייתכן שיהיה צורך בהרדמה מלאה.

טווח מחירים

כמו בכל ניתוח פלסטי, גם כאן המחיר מושפע מהרבה גורמים. עלות ניתוח להרמת עפעפיים מושפעת מאזור הניתוח, מההיקף הנדרש וכמובן, בקליניקה והמומחים שבהם נבחר בסופו של דבר. טווח המחירים נע בין 8,000 ועד 20,000 ₪. 

ניתוח בעפעפיים העליונות הוא לרוב זול יותר בכ-3,000 ₪ בממוצע מאשר בעפעפיים התחתונות. במידה והניתוח ידרוש הרדמה או אשפוז, המחיר כמובן עולה.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה