חיפוש
ניתוח חניכיים

מה זה ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים הוא פעולה כירורגית המבוצעת בפה במצבים של דלקת חניכיים חמורה או מחלת חניכיים, ולאחר שכשל טיפול שמרני. בשנים האחרונות חלה התפתחות בניתוחי חניכיים וניתן לבצע ניתוח חניכיים בלייזר בטכנולוגיה מתקדמת.

מתי מבוצע ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים מבוצע כאשר ישנה בפה דלקת חניכיים (פריודוניטיטיס) מתקדמת. דלקת חניכיים נוצרת עקב זיהום חיידקי ברקמות סביב השן, אשר גורם להרס הרקמות, ספיגת העצם ואובדן התמיכה בשן. דלקת חניכיים חמורה עלולה להוביל לאובדן שן ולצורך לבצע השתלת שיניים.

איזו הכנה יש לבצע לפני ניתוח חניכיים?

צילום שיניים בהתאם להנחיית הרופא, לעתים נדרש צילום פנורמי או CT
אנשים הנוטלים מדללי דם צריכים להתייעץ עם הרופא ולבצע בדיקות תפקודי קרישה
חשוב ליידע את הרופא לגבי מחלות רקע כגון בעיות לבביות או סוכרת ולספק כל מידע רפואי רלוונטי

איך מתבצע ניתוח חניכיים?

ניתוח חניכיים נעשה לרוב תחת הרדמה מקומית בלבד, למרות שכיום ניתן לבצע גם תחת הרדמה כללי. ניתוח חניכיים מבוצע ע”י רופא מומחה במחלות חניכיים המיומן בביצוע ניתוח חניכיים אסתטי ומקצועי.

סוגים של ניתוח חניכיים

  • במצב של דלקת חניכיים חמורה, הרופא מסיט את רקמת החניכיים ומנקה את הרובד הדלקתי והחיידקי שהצטבר בכיסי החניכיים. הניקיון יאפשר לחניכיים להיצמד מחדש לשן ולספק לה את התמיכה והיציבות הנדרשות.
  • אם בסיס השן נפגע מאד יש לבצע ניתוח חניכיים רגנרטיבי. רגנרציה פריאודנטלית היא התחדשות השן, ובמסגרת הניתוח בונים את מסב השן שנהרס ומשחזרים את העצם. בניתוח חניכיים רגנרטיבי מחדירים אל החניכיים חומר המעודד צמיחה ומסייע לעצם ולרקמה לגדול ולהתחדש.
  • במצב של מחלת חניכיים חמורה ייתכן שיהיה צורך לבצע השתלת חניכיים. במקרה כזה קוצרים רקמת חניכיים ממקום אחר ומשתילים אותה במקום הפגוע, כדי שתתאחה ותעבה את רקמת החניכיים. כיום ישנן טכנולוגיות המאפשרות להימנע מחיתוך החניכיים הבריאים באמצעות השתלת חומר ביולוגי מלאכותי אשר מהווה תחליף לחניכיים. לעתים משלבים השתלת חניכיים עם טיפול רגנרטיבי.
  • ניתוח חניכיים יכול להתבצע גם במצב של נסיגת חניכיים חמורה, אשר פגעה ביציבות השן. במקרה כזה ניתן לבצע השתלת חניכיים, או כיסוי חניכיים, אשר במסגרתו מבצעים חתך בחניכיים ובעדינות מושכים רקמה אשר תכסה על החניכיים החסרים.
  • ניתוח חניכיים מתבצע גם במצבים של השתלת שיניים באנשים מחוסרי עצם. במקרה כזה מבצעים ניתוח חניכיים והשתלת עצם, על מנת לאפשר מאוחר יותר את החדרת השתל הדנטאלי באופן יציב.
  •  כיום ניתן לבצע ניתוח חניכיים בלייזר, אשר מחליף את סכין הניתוחים. במסגרת הרפואה הדנטאלית משמשים שני סוגי לייזר – האחד לרקמות רכות כגון חניכיים והשני לרקמות קשות כגון שיניים ועצמות. ניתוח חניכיים המתבצע בלייזר מתאפיין לרוב בדימום מופחת, דיוק מירבי ולעתים ההחלמה לאחר ניתוח חניכיים בלייזר קלה יותר. כמו כן ניתוח חניכיים בלייזר יכול להתבצע ללא תפרים.

מה הסיכונים בניתוח חניכיים?

סיכונים בניתוח חניכיים עלולים להיות:

  • דימום – בכל ניתוח דנטאלי ישנו דימום אבל אם הדימום מסיבי ואינו נפסק ביממה שלאחר הניתוח יש לחזור לרופא המטפל.
  • זיהום – במצב של זיהום שטחי בפצע הניתוחי ניתן להיעזר באנטיביוטיקה לניתוח חניכיים, אם הזיהום משמעותי שעלול לחדור לזרם הדם מטפלים באנטיביוטיקה חזקה במקביל לפתיחת החניכיים וניקוי הדלקת.
  • פגיעה עצבית  – באופן נדיר עלולה להתרחש פגיעה בעצב מקומי, לרוב היא חולפת מעצמה.
  • רגישות לחום / קור – חניכיים רגישות לחום וקור הן תופעה ידועה לאחר ניתוח חניכיים, לרוב הרגישות חולפת בתוך מספר ימים, אבל אם היא נשארת במידה משמעותית יש להתייעץ עם הרופא.

איך נראית החלמה לאחר ניתוח חניכיים?

הוראות לאחר ניתוח חניכיים הן הימנעות משתייה ואכילה במשך כשעתיים, וביממה הראשונה לאכול רק מזון רך וקר כדי למנוע דימום ופתיחה של הפצע הניתוחי. חניכיים אדומות וחניכיים נפוחות הן תופעה טבעית לאחר ניתוח חניכיים, והנפיחות יורדת לאחר מספר ימים. ניתן להוריד מעט נפיחות לאחר ניתוח חניכיים באמצעות הצמדת שקית קרה ללחי. ניתוח חניכיים עלול להיות כואב – כאבי חניכיים לאחר ניתוח חניכיים ניתן לשכך באמצעו תרופות, ומומלץ ביממה הראשונה לקחת משככי כאבים בכל כמה שעות, בהתאם למינון המותר, כדי למנוע התעוררות של הכאב. מומלץ לשטוף את הפה במי מלח ולהקפיד על צחצוח עדין בשבוע שלאחר הניתוח. אם ישנה חבישה בפה היא מוסרת לאחר מספר ימים, כך גם התפרים.

לאחר ניתוח חניכיים חשוב להקפיד על היגיינת פה קפדנית, כדי למנוע הישנות של דלקת חניכיים או מחלת חניכיים.

כמה עולה ניתוח חניכיים?

מחיר ניתוח חניכיים 3,000-6,000 שקל.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה
פנייתך נשלחה בהצלחה