חיפוש
אקנה

מה זה אקנה?

אקנה היא מחלת עור שכיחה המתרחשת כאשר זקיקי השיער נסתמים והעור מתכסה בפצעונים. המחלה יכולה להימשך במשך שנים ולאחר מכן גם להותיר צלקות בעור (ובנפש).

מי סובל מאקנה?

אקנה שכיחה בעיקר במתבגרים ולכן קיבלה את שמה “פצעי בגרות”, אבל היא יכולה להופיע גם בגילאים מאוחרים יותר.

מה השכיחות של אקנה?

ע”פ הנתונים כ-90% מהמתבגרים צפויים לסבול מאקנה וכ-30% מהאנשים בגיל מאוחר יותר יחוו התקף אקנה בשלב כלשהו.

איזה סוגי אקנה יש?

 • אקנה לא דלקתית – פצעים שאינם דלקתיים ונוצרים בשל חסימה של זקיקי השערה ונקבוביות העור ע”י שומן ותאי עור מתים. במצב זה מתחילים להופיע פצעים שיכולים להיות בעלי ראש שחור או לבן.
 • אקנה דלקתית – מצב חמור יותר שנוצר בשל דלקת שתוקפת את הגוף

מה גורם לאקנה?

עור המייצר עודף שומן שסותם את שקיקי השיער
בעיה בתפקוד בלוטות החלב
מצב דלקתי

מהם גורמי הסיכון לאקנה?

 • שינויים הורמונליים – זהו הגורם הנפוץ ביותר ולכן מצב של אקנה הורמונלי שכיח כ”כ במתבגרים אשר גופם עובר שינויים הורמונליים, גם אצל בנים וגם אצל בנות. שינויים כאלה יכולים להופיע גם באמצע החיים, בעיקר אצל נשים, ועלולים להוביל להתפרצות אקנה, כאשר נפוצה על רקע זה אקנה בהיריון.
 • סיפור משפחתי – מי שבני משפחתו סבלו מאקנה, סיכוייו גדולים יותר לפתח אקנה.
 • טיפול תרופתי – ישנן תרופות שתופעת הלוואי שלהן היא הופעת פצעונים, כגון קורטיקוסטרואידים.
 • תזונה – צריכת מזונות עשירים בפחמימות ושומנים עלולה להחמיר אקנה.

מהם תסמיני אקנה?

 • נקודות שחורות בעור – פצעון בודד ולא דלקתי נקרא קומדון. ראשו השחור מעיד על כך שהוא פתוח מעט ועבר תהליך של חימצון כתוצאה ממגע עם האוויר.
 • פצעונים עם ראש לבן – זהו הסוג השני של קומדון, הראש הלבן מעיד שהפצעון סגור ולא בא במגע עם האוויר, ואלה הפצעונים שרבים מתפתים לנסות ולפוצץ.
 • פצעונים אדומים – כאשר בקומדון מתפתח זיהום חיידקי הוא הופך לפצעון דלקתי. כאשר הפצעון אדום כולו הוא נקרא פפולה.
 • פצעונים מוגלתיים – אם הפצעון מכיל הפרשה מוגלתית מתחת לעור הוא נקרא פוסטולה.
 • קשריר – גבשושית אדומה וקשה הנוצרת מתחת לעור ועלולה להתפתח לאבצס דלקתי.

איפה מופיעה אקנה?

 • אקנה בפנים – לפצעוני האקנה יש נטייה לצוץ דווקא במיקום בולט על הפנים. לרוב מדובר בנקודות שחורות ופצעונים דלקתיים ופעמים רבות הסובלים מאקנה בפנים מתפתים לחטט בפצעונים ולפוצץ אותם ובכך מחמירים את המצב ומגדילים את הסיכוי להיווצרות צלקות אקנה.
 • אקנה בגב – מיקום שכיח נוסף של האקנה הוא אקנה בגב העליון שנגרם כתוצאה מסתימת בלוטות החלב במקום. מכיוון שעור הגב עבה יותר ובעל נקבוביות גדולות, אקנה בגב עלולה להיות עקשנית וחריפה במיוחד.
 • אקנה בחזה – פצעי האקנה עלולים להופיע גם באזור החזה ובדומה לגב – מבנה העור העבה באזור גורם לאקנה בחזה להיות חמורה יותר.
 • אקנה בצוואר – פצעי הפנים עלולים להתפשט גם לצוואר ואקנה בצוואר היא תופעה מציקה במיוחד בשל המיקום התנועתי והרגיש.

אקנה בהיריון

אקנה בהיריון היא מצב שכיח ביותר, בעיקר בשליש הראשון להיריון, בשל השינויים ההורמונליים המתרחשים בתקופה זו. מטבע הדברים מי שסבלה מאקנה בגיל ההתבגרות נמצאת בסיכון גבוה יותר לאקנה בהיריון. לרוב האקנה חולפת בהמשך ההיריון אבל חשוב לזכור כי חלק מתכשירי האקנה ובעיקר תרופות לאקנה אסורים בהיריון ויש להימנע מהם. עד חלוף הבעיה יש לשמור על היגיינת פנים בסיוע מוצרים עדינים, להקפיד על תזונה מאוזנת ודלת פחמימות ושומנים ולהימנע מאמבטיות חמות מדי.

אקנה בתינוקות

פצעונים אדומים ולעתים מוגלתיים יכולים להופיע גם אצל תינוקות כבר מספר שבועות לאחר הלידה וגם אצל ילדים קטנים. בדרך כלל הפצעונים מופיעים על הפנים ובגלל מגע תכוף עם רוק ושרידי חלב ומזון הם מחמירים. תופעה זו חולפת לרוב מאליה, מומלץ לא לשטוף את העור יתר על המידה וכמובן לא להתעסק עם הפצעים ולא לשפשף אותם. יש להמשיך ולהשתמש בתכשירים עדינים לתינוקות גם ברחצה וגם כסבון כביסה ולא לטפל בתינוקות בתכשירי טיפול המיועדים למבוגרים.

איך מטפלים באקנה?

ישנן שיטות טיפול רבות באקנה וחשוב להתחיל לטפל מוקדם ככל הניתן כדי למנוע היווצרות צלקות אקנה.

מניעת החמרה של אקנה

הטיפול הראשון והחשוב ביותר הוא מניעה של החמרה במצב פצעי האקנה:

רחיצת פנים יומיומית המסירה עודפי שומן ותאי עור מתים חשובה לניקוי העור ויכולה להפחית מאד היווצרות פצעים חדשים והחמרה של הקיימים. מומלץ לשטוף את הפנים בעדינות בסבון ייעודי מבלי לשפשף בחוזקה ולאחר מכן לייבש את הפנים במגבת בתנועות טפיחה עדינות ללא שפשוף.
שמירה על “היגיינת איפור” הכוללת הימנעות מאיפור מוגזם (למרות הרצון להסתיר את הפצעונים עם מייק אפ) והקפדה על הסרת האיפור לפני השינה.
לבישת בגדים רחבים ואווריריים בעדיפות לבגדי כותנה, בעיקר כאשר מדובר באקנה בגב ובאקנה בחזה.

טיפ היועצת

תעמדו בפיתוי. למרות הרצון לחטט בפצעים, ללחוץ עליהם ולפוצץ אותם – אתם רק מחמירים את האקנה, מגדילים את הסיכוי להיווצרות זיהום מקומי ובעיקר מזמנים לעצמכם צלקת שתישאר לכל החיים. אז עדיף פצעונים לשבוע מאשר חטטים לשנים.

קוסמטיקאית לאקנה

טיפול אצל קוסמטיקאית המיומנת בטיפול באקנה יכול לסייע במצבי אקנה קלים. הקוסמטיקאית יכולה לנקות את הראשים השחורים בעור ולמרוח תכשירים שמסייעים בפתיחת נקבוביות סתומות. בנוסף היא דואגת לאיזון הלחות והשומן בעור כדי למנוע סתימה של נקבוביות בהמשך. חשוב להקפיד ללכת לקוסמטיקאית בעלת הכשרה וניסיון בטיפול באקנה כאשר במכונים של קוסמטיקה פרא רפואית ניתן למצוא גם ציוד וטכנולוגיה שיכולים לסייע בטיפול, לעתים בשיתוף פעולה עם רופאי עור.

תכשירים נגד אקנה

הטיפול הראשון באקנה יתבצע באמצעות תכשירים למריחה על העור שניתנים בדרך כלל במרשם רופא.

 • בנזואיל פרוקסיד – תכשיר המיועד לאקנה קלה ובעל פעולה כפולה, הוא מעכב צמיחת חיידקים ומפרק את הקומדונים הקיימים. את החומר ניתן להוסיף לתכשירי רחצה שונים וג’ל למריחה על העור. יש לקחת בחשבון שהג’ל מייבש את העור ואין להשתמש בו לתקופה ארוכה מדי.
 • ג’ל אנטיביוטי – חומר שהורג את החיידק שגורם לאקנה ויש למרוח אותו על העור פעם ביום לתקופה שעליה מחליט הרופא.
 • רטינואידים – תכשירים למריחה המבוססים על ויטמין A ומסייעים בפתיחת בלוטות החלב ובהפחתת מספר הקומדונים, כאשר במקביל הויטמין מעודד חידוש תאים ע”י יצירה מוגברת של קולגן.

תרופות נגד אקנה

טיפול תרופתי באקנה מוצע למי שסובל מאקנה בינונית עד קשה ולא הצליח לטפל באמצעות תכשירים מקומיים. התרופות ניתנו דרך הפה וישנן מספר קבוצות של תרופות לאקנה:

אנטיביוטיקה – ישנן תרופות אנטיביוטיות כגון מינוציקלין או דוקסיצילין הפועלות נגד החיידק שגורם לאקנה ומחייבת מעקב אצל רופא עור. התרופות אסורות לילדים ולנשים בהיריון ובמהלך הטיפול יש לבצע בדיקות דם כדי לוודא שתפקודי הכבד לא נפגעים. מומלץ להימנע מצריכה של מוצרי חלב בסמוך לנטילת התרופה כדי שלא לפגוע בספיגתה. טיפול אנטיביוטי באקנה נמשך לרוב 2-4 חודשים עד שמשפיע באופן מיטבי.
רטינואידים – לקבוצה זו משתייכת התרופה הידועה רואקוטן שהפכה לטיפול הפופולרי ביותר באקנה קשה. מדובר בתרופה יעילה ביותר שמונעת את התפתחות האקנה ומשפרת משמעותית את מצב המחלה. התרופה כרוכות בתופעת לוואי של יובש משמעותי בעור הפנים שחולף לאחר הפסקתה. נטילת התרופה מחייבת מעקב אצל רופא עור.
גלולות נגד היריון – בנשים ניתן לטפל גם בגלולת למניעת היריון נגד אקנה, אלה מפחיתות את רמת ההורמונים הזכריים (אנדרוגנים) ומסייעות בשיפור מצב האקנה.

טיפ יועצת

כמעט כל הטיפולים נגד אקנה הכוללים תכשירים לאקנה וטיפול תרופתי לאקנה, מגבירים את רגישות העור לקרינת השמש. במהלך הטיפול יש להימנע ככל הניתן מחשיפה לשמש, להסתייע בקרם הגנה בעל מקדם גבוה ומומלץ לחבוש כובע.

טיפול באקנה בלייזר

בשנים האחרונות התפתחה גישת טיפול באקנה באמצעות לייזר. במסגרת הטיפול שנמשך כרבע שעה, מופנית קרן לייזר לסביבת הפצעונים, היא חודרת לבלוטת החלב, מחממת אותה ומונעת היווצרות פצעים מוגלתיים. הלייזר יעיל מאד גם בטיפול בצלקות אקנה.

טיפול באקנה בפוטותרפיה

טכניקת טיפול נוספת באקנה היא באמצעות פוטותרפיה – חשיפה מבוקרת לגלי אור באורך מסוים, שמפחיתים את כמות החיידקים על גבי העור ומשפרים את מצב האקנה. הטיפול מתבצע כאשר המטופל שוכב מתחת למסכת אור מיוחדת במשך כ-20 דקות וכולל סדרה של 8 מפגשים, פעמיים בשבוע. מדובר בטיפול שנחשב בטוח במידה ומתבצע במכון מורשה בעל טכנולוגיה תקנית.

טיפול טבעי באקנה

מצב של אקנה מוליך רבים לחפש פתרונות טבעיים שיכולים לשפר את המצב. בספר המתכונים של סבתא ניתן למצוא המלצות כמו מסיכת פנים המורכבת משיבולת שועל כנגד אקנה או מריחת חומץ תפוחים על הפצעונים – רק אם הם סגורים. מסיכת פנים נוספת לאקנה יכולה להיות מבוססת על דבש (טבעי ואיכותי בלבד) או שמן זית. סבתא ממוצעת תמליץ גם על אכילת שום טרי או שילובו במזון בצורה מבושלת.

טיפול נפוץ נוסף הוא מריחת משחת שיניים על גבי הקומדונים – ניתן לראות בני נוער שהולכים לישון כשהם מנוקדים במשחת שיניים. לא ברור עד כמה טיפול זה יעיל אבל הוא גם אינו מזיק, ישנן עדויות שגם בהחלט מסייע בייבוש הפצעונים, ואולי עצם תועלתו בתחושת המתבגר שהוא מנסה לסייע למצב.

טיפול פילינג בצלקות אקנה

במצבים קלים שבהם האקנה הותירה צלקות קלות ניתן לטפל באמצעות פילינג קל או בינוני, המסיר את שכבות העור העליונות ומאפשר לשכבה חדשה לצמוח ולהתחדש. במצבים חמורים יותר ניתן לבצע פילינג כימי עמוק – זהו תהליך מורכב יותר שכולל מריחת חומר כימי חומצי על הפנים שמוביל לקילוף משמעותי של שכבות העור. טיפול זה צריך להיעשות ע”י רופא מוסמך בצורה מבוקרת, בחדר טיפולים מיוחד ובסיוע טשטוש או הרדמה.

מילוי צלקות אקנה

טכניקה נוספת לטשטוש צלקות האקנה היא באמצעות מילוי הצלקות בחומרי מילוי, לרוב קולגן או חומצה היאלורונית. הטיפול מתבצע באמצעות הזרקה לתוך הצלקות השקועות במטרה לאחד את גובהן עם העור.

הבהרת צלקות אקנה

כאשר הפצעים הותירו כתמים חומים על העור (לרוב באנשים כהי עור) מדובר במצב של היפר-פיגמנטציה וישנן שיטות טיפול רבות הכוללות קרמים להבהרה, פילינג וטיפול בלייזר שיכולים להבהיר את הכתמים.

טיפול בצלקות אקנה בלייזר

טיפול בלייזר מיועד לצלקות אקנה בינוניות עד קשות והוא נחשב יעיל ומוביל לתוצאות יפות. במסגרת הטיפול מסירים באמצעות קרן לייזר את שכבות העור שסביב הצלקת כדי לטשטש ולעתים להעלים אותה. בטכניקה נוספת ניתן באמצעות קרן הלייזר לבצע חתכים בשכבות העור העמוקות יותר, כאשר תהליך הריפוי שלהם מעודד יצירת קולגן ותהליך רגנרציה של העור הממלא את הצלקות. לקבלת תוצאה מיטבית מומלץ לבצע סדרה של טיפולים. הטיפול אינו כואב למעט תחושת חום בעור ותוצאות ניתן לראות כשבוע לאחר מכן.

טיפול בצלקות אקנה בגלי רדיו

טכניקה נוספת לטשטוש צלקות אקנה היא באמצעות חימום העור בגלי רדיו המגיעים לשכבת העור האמצעית (הדרמיס), מחממים את תחתית הצלקת ומעודדים ייצור קולגן למילוי הצלקת.

מתי רואים תוצאות לאחר טיפול בצלקות אקנה?

מרבית הטיפולים בצלקות אקנה אינם “זבנג וגמרנו” אלא תהליך אשר תוצאותיו ניכרות מספר ימים לאחר הטיפול ומתעצמות בימים ובשבועות שלאחר מכן. מכיוון שרבים מהטיפולים מבוססים על מנגנון יצירת קולגן וחידוש העור יש להמתין בסבלנות עד אשר תהליך זה מושלם, העור מתחדש והצלקת מטשטשת ולעתים נעלמת.

טיפ היועצת

תהליך תיאום ציפיות הוא חשוב בכל טיפול, ובעיקר בטיפול בצלקות אקנה. לא תמיד ניתן להעלים את הצלקת לחלוטין, לעתים מדובר בשיפור של מראה הצלקת וטשטוש בלבד. הבטחה להעלמה מוחלטת של צלקות עמוקות צריכה להדליק נורה אדומה ומומלץ לוודא שמיומנות המטפל והטכנולוגיה שבה הוא משתמש אכן מתאימים.

סיבוכים של אקנה

אנשים בעלי עור כהה נוטים לסיבוכים במצב האקנה. פצעי האקנה יכולים להותיר כתמי פיגמנטציה כהים על העור שקשה להיפטר מהם וצלקות בצורת חטטים ומכתשים שנותרים לאורך שנים. לעתים לאחר פצע גדול במיוחד נותרת צלקת קלואידית שהיא רקמה בולטת וקשה מעל פני העור. צלקות אקנה יכולות להיות בעלת משקל כבד בדימוי העצמי ובמהלך חייו של הסובל מהן.

סיבוך נוסף של אקנה הוא במישור החברתי והנפשי. הסובלים מאקנה קשה עלולים לחוות בושה ופגיעה בדימוי העצמי. מכיוון שסטרס הוא מצב שבמהותו עלול להחמיר כל תחלואה – נוצר מעגל בעייתי של לחץ, החמרה במחלה וחוזר חלילה. בעיקר בקרב בני נוער אשר ממילא בגיל ההתבגרות חווים תקופה מאתגרת מבחינת ביטחון עצמי ודימוי עצמי, האקנה היא גורם משבש ובעייתי שיכול לגרום להסתגרות, התבודדות ודיכאון. יש לשים לב האם המתבגר חווה מצוקה בשל האקנה ולטפל גם בהיבט הנפשי של הבעיה.

מדוע נוצרות צלקות אקנה?

זהו השלב הכאוב ביותר במחלת האקנה. בחלק מהמקרים פצעי האקנה יעברו ריפוי טבעי וייעלמו לחלוטין, אבל יש מצבים שבהם הפצע יותיר צלקת – לעתים גם נפשית, כאשר תהליך ההצטלקות שונה מאדם לאדם. ישנם שני סוגי צלקות אקנה:

 • צלקת אטרופית – אלה למעשה החטטים או המכתשים המוכרים שנותרים על הפנים והגב של מי שסבלו מאקנה בינונית עד קשה.
 • צלקת היפר טרופית – בעלת מראה הפוך – במקום מכתש ישנה גבעה של רקמה שהתפתחה כתוצאה מגדילת יתר של העור, לעתים עד מצב של צלקת קלואידית מורמת וקשה.

צלקות אקנה הן בעלות השלכה משמעותית על האדם. מי שפניו מכוסות חטטים עלול לפתח דימוי עצמי נמוך ובעיה ביצירת קשרים חברתיים וזוגיים. כאשר הצלקות הן בגב יש המתביישים להוריד חולצה בים ובבריכה. צלקות קלואידיות הן מפגע אסתטי ממשי, אך למרבה המזל ישנן גישות טיפול רבות שיכולות לשפר משמעותית את המצב.

תמונות לפני ואחרי של אקנה

העלמת פצעי אקנה לפני לפני
העלמת פצעי אקנה אחרי אחרי
העלמת פצעי אקנה
טיפול באקנה לפני לפני
טיפול באקנה אחרי אחרי
טיפול באקנה במכשור לייזר
טיפול באקנה בלייזר לפני לפני
טיפול באקנה בלייזר אחרי אחרי
טיפול באקנה במכשור לייזר
טיפול באקנה לפני לפני
טיפול באקנה אחרי אחרי
טיפול באקנה - יוון
התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה
פנייתך נשלחה בהצלחה