חיפוש
נשירת שיער

מה היא נשירת שיער?

נשירת שיער היא תהליך של איבוד שיער המוביל להתקרחות או שיער דליל, אשר עשוי להתרחש בהדרגה כתוצאה ממגוון סיבות. מדובר בתופעה נפוצה ביותר וע"פ ההערכות כ-80% מהגברים יחוו נשירת שיער כאשר רבע מהם יסבלו מהתקרחות בגיל צעיר, וכמעט מחצית מהנשים יסבלו מאיבוד שיער מסיבות שונות.

איך צומח השיער?

כדי להבין מהו מצב של נשירת שיער צריך להבין איך מתרחשת צמיחת שיער טבעית. השיער שלנו גדל בצורה מחזורית הכוללת ארבעה שלבים: שלב הגדילה, שלב האטה בגדילה, שלב המנוחה ושלב הנשירה. בכל פעם ששיער נושר, צומח מהזקיקים שיער חדש וכך מתרחש מעגל מחזורי נורמלי. נשירת שיער בקצב של כ-100 שערות ביום הוא מצב נורמלי לגמרי, אבל כאשר הקצב גדל ומקדים בהרבה את קצב הצמיחה – נוצר מצב של שיער דליל המוגדר כנשירת שיער.

מה הגורמים לנשירת שיער?

 • תורשה – זוהי הסיבה השכיחה ביותר לאובדן שיער.
 • שינויים הורמונליים – שינויים במאזן ההורמונים בגוף הם גורם שכיח לנשירת שיער, כך נפוצה מאד נשירת שיער לאחר לידה או נשירת שיער בגיל המעבר.
 • בעיות בבלוטת התריס – תפקידה של בלוטת התריס הינו ויסות של חילוף החומרים בגוף. מצבים של תת פעילות בלוטת התריס או יתר פעילות בלוטת התריס יכולים להשפיע על צמיחת השיער.
 • מחלות – ישנם מצבי תחלואה שעלולים לגרום לנשירת שיער כגון גזזת, זיהומים בקרקפת, והמחלה האוטוהימיונית הידועה אלופציה אראטה שגורמת לנשירת פתאומית, לעתים בכל הגוף.
 • טיפול תרופתי – נשירת שיער יכולה להיות תוצאת לוואי של טיפול תרופתי כגון תרופות לדלקת פרקים, דיכאון או לחץ דם גבוה.
 • טיפול אונקולוגי – טיפול כימי או קרינתי הניתן לחולי סרטן מוביל לנשירת שיער, כאשר צמיחת השיער מתחדשת לרוב בתום הטיפולים.
 • מחסור בוויטמינים – תזונה לקויה או מחסור בוויטמינים או מינרלים כגון אבץ או B12  עלולים לתרום לאובדן שיער.
 • טראומה – מצב של סטרס קיצוני יכול להוביל לנשירת שיער פתאומית.

מהם התסמינים לנשירת שיער?

נשירת שיער יכולה להופיע במגוון צורות, החל מנשירת שיער פתאומית ועד דילול הדרגתי של השיער, היא יכולה להתבטא רק בקרקפת או במקומות נוספים בשיער הגוף. יכולה להיות נשירת שיער אצל נשים ונשירת שיער אצל גברים.

אצל גברים השיער מתחיל לרוב בדילול הדרגתי של החלק העליון של הראש וקו השיער נסוג מהמצח לאחור (התקרחות פרונטאלית). הקרחת יכולה להיות מעגלית בקודקוד ולגדול על פני הראש. אצל נשים דלילות השיער מתבטאת בכל חלקי הראש כאשר אצל נשים מבוגרות נפוץ דילול של הטופ – החלק הקדמי העליון של השיער.

נשירת שיער לאחר לידה תתבטא בדלילות השיער וניתן יהיה להבחין בכמות גדלה והולכת של שערות נושרות במקלחת או לאחר סירוק. במצבים של טיפולים אונקולוגיים ניתן להבחין בשערות על הכרית בבוקר ונשירה מוגברת לאחר סירוק או הברשת השיער. במחלת אלופציה אראטה יכולים להסתמן עיגולי קרחת במקומות שונים בגוף ובשיער הראש, אלה יכולים להיות נקודתיים או להתבטא בנשירה כללית של כל שיער הגוף.

טיפ היועצת:

נשירת שיער יכולה להתבטא גם בגבות. מצב של גבות דלילות אופייני אצל נשים גם בגיל צעיר ובעיקר בגיל מבוגר. התמודדות עם אובדן שיער בגבות היא בעיקר באמצעות איפור ובשוק השופע ניתן למצוא מסקרה לגבות, עפרונות לגבות, וכן ג'ל, צלליות, סרום ופרמייר לגבות. מראה של גבות שופעות ומלאות משווה לפנים מסגרת עוצמתית ויפה וכדאי להשפיע בטיפוח שלהן.

איך מאבחנים נשירת שיער?

תהליך האבחון של נשירת שיער הוא קריטי לטובת התאמת הטיפול הנכון. האבחון חשוב במיוחד במצבים של נשירת שיער פתאומית, על מנת להבין איזה מצב או מחלה גרמו לכך, אבל גם בנשירת שיער הדרגתית יש להבין את הגורם כדי להתאים טיפול יעיל. אבחון נשירת שיער מתבצע בדרך כלל ע"י רופא עור מומחה בתחום (דרמטולוג) וכולל תשאול, בדיקה גופנית ובדיקות דם לנשירת שיער. כאשר חושדים במחלה בעור הקרקפת ניתן גם להסתייע בבדיקת ביופסיה המתבצעת באמצעות לקיחת דגימה מעור הראש. בנוסף ניתן לבצע בדיקה גנטית להתקרחות שיכולה לצפות מי יקריח בעתיד. ישנם גם מכונים טריקולוגיים המתמחים באבחון ובטיפול בנשירת שיער. במסגרת אבחון טריקולוגי של השיער נוטלים דגימה מן השיער ובודקים אותה במיקרוסקופ כדי ללמוד מהם שלבי התפתחות השערה, ולהבין מהם הגורמים לנשירה. הטריקולוג יכול לבצע גם בדיקת טריקוגרפיה שמשווה בין צמיחת השיער לנשירה שלו. בדיקות אלה נועדו לגלות מהן הסיבות לנשירת השיער, וכדי לסייע בקביעת הטיפול. מחיר אבחון טריקולוגי כ-250 שקלים ותכנית טיפול 4,000-6,000 שקלים.

טיפ היועצת:

האם ניתן למנוע נשירת שיער? לא ניתן למנוע לחלוטין נשירה של השיער כאשר מדובר בנטיה גנטית או שינויים הורמונליים, אבל אפשר להקפיד על אורח חיים המעודד בריאות של השיער ושמירה עליו. מומלץ להימנע משימוש תכוף בחומרים כימיים על השיער, לא לאסוף לקוקו מתוח מדי, לא לייבש את השיער במייבש שיער במשיכות חזקות מדי ולהקפיד על תזונה מאוזנת הכוללת פירות וירקות בעיקר ירוקים, דגים, קטניות, אגוזים וביצים. בנוסף ישנם כיום תכשירים לטיפוח השיער המבוססים על חומצה היאלורונית ומבטיחים שיקום וחיזוק השיער.

 

איך מטפלים בנשירת שיער?

השכיחות הגבוהה של נשירת שיער הובילה לשוק משגשג ורחב של פתרונות לבעיה, החל מתרופות סבתא לנשירת שיער, דרך טיפול תרופתי בנשירת שיער ועד השתלות שיער. כאמור, כדי להתאים את הטיפול הנכון יש לעבור תחילה אבחון מסודר למציאת הסיבות לנשירת השיער.

טיפול טבעי בנשירת שיער

הטיפול הראשון באובדן שיער במצב קל יכול להיות טיפול טבעי. ניתן למרוח על השיער מסיכות שונות כאשר הרכיבים הידועים כבריאים לשיער הם ביצים, דבש, שמן זית, חילבה וחלב קוקוס. יש חליטות שונות שניתן להכין כגון עלי מרווה, רוזמרין או מיץ מירקות ירוקים ולשטוף איתן את השיער. טיפולים אלה לא יכולים לעצור נשירה של השיער אבל יכולים לתרום למראה שיער בריא, בוהק יותר ולאורך זמן להפחית במעט את הנשירה.

טיפול טכנולוגי ביתי בנשירת שיער

בשנים האחרונות התפתחה טכנולוגיה לטיפול בנשירת שיער באמצעות מכשיר לייזר ביתי, חלק מהשמות הם הריג'ן או היירמקס. הטיפול מתבצע באמצעות העברת ידית חשמלית על הראש ומבטיח אפקט משולב של עיסוי הקרקפת, גירוי זקיקי השיער, החדרת אבץ, ושיפור זרימת הדם בלייזר רך. הטיפול נמשך מספר דקות למשך 2-3 פעמים בשבוע ויש להתמיד בו כדי למנוע נשירה מחודשת של השיער. תופעות הלוואי יכולות להיות תחושת עקצוץ או גירוי עור הקרקפת.

טיפ היועצת:

אם השיער שלך הולך ונעלם ואינך מעוניינת בטיפולים מייגעים או פולשניים, תמיד ניתן להתחדש בכובע יפה ואופנתי, צעיפים שנכרכים על השיער או סרט נחמד שמסווה את הדלילות. פתרונות אלה נפוצים בעיקר במצבי מחלה או טיפול כימי, עד לצמיחה מחודשת של השיער. בנוסף ניתן למצוא בשוק ספריי שצובע את המקומות הריקים בקרקפת או אבקה למילוי השיער שמסווה את הדלילות. אמנם יש לחדש את השימוש בתכשיר מדי יום אבל בהחלט מדובר בכלי עזר פשוט ונוח.

תכשירים לטיפול בשיער דליל

לפני שמגיעים לטיפול במרשם, השוק מציע מגוון רחב ביותר של תכשירים שיכולים לסייע בעידוד צמיחת השיער. כך ניתן למצוא קפסולות העוזרות לצמיחת שיער, אמפולות לנשירת שיער, שמפו מיוחד המעודד צמיחת שיער, קרמים וקצף למריחה על הקרקפת המכילים  מינוקסידיל. בשנים האחרונות התפתחו גם אמפולות בוטוקס למריחה על השיער המבטיחות שיקום ושמירה על בריאות השיער.

תוספי מזון שונים המכילים ויטמינים ומינרלים החיוניים לצמיחת שיער יכולים לסייע בשמירה על בריאות השיער. בין השאר אבץ ידוע כמסייע נגד נשירת שיער וגם B12 מפחית נשירת שיער. מחיר תכשירים להצמחת שיער עשוי לנוע בין 50-400 שקלים.

יעילותם של התכשירים הללו אינה כשל טיפול תרופתי אבל בנשירת שיער קלה ולאורך זמן הם יכולים לסייע בשמירה על שיער בריא ומלא יותר.

טיפול תרופתי בנשירת שיער

תרופות כנגד נשירת שיער מבוססות על ההבנה כי הגורם להתקרחות גברית הוא ההורמון טסטוסטרון. נמצא כי אצל גברים מקריחים יש רמות גבוהות של האנזים בקרקפת והטיפול התרופתי בהתקרחות מעכב את פעילות האנזים. התרופה הידועה בתחום היא פרופסיה, יעילותה במניעת נשירת שיער היא גבוהה אבל היא מלווה בתופעת לוואי של פגיעה בחשק המיני. בשנים האחרונות נפוצו דיווחים על תופעות של דיכאון ואובדנות שנקשרו בשימוש בתרופה והדעות לגביה חלוקות. מחיר התרופה פרופסיה כ-200 שקלים לשימוש לחודש.

טיפול PRP לשיער

טכנולוגיה חדשנית לטיפול בהתקרחות היא באמצעות טיפול PRP בנשירת שיער ומניעת התקרחות  – המבוסס על הפקת נוזל מדם המטופל העשיר בחומרי גדילה, עיבודו והזרקה לעור הקרקפת לעצירת ההתקרחות ועידוד צמיחה. הטיפול כולל סדרה של 3-5 מפגשים, הוא מתבצע בהרדמה מקומית ע"י רופא מוסמך, וצמיחת השיער צפויה 3 חודשים לאחר הטיפול הראשון. תופעות הלוואי יכולות להיות שטפי דם מקומיים או כאבי ראש שאמורים לחלוף לאחר יום. מחיר טיפול PRP להצמחת שיער הוא 2,000-4,000 שקלים.

הדמיית שיער

הדמיית השיער היא טכנולוגיה המדמה מראה של שיער במקומות החסרים, והיא עשויה להיות הפיתרון שיתאים לכם. אמנם, בעזרתה לא תוכלו לקבל מראה של שיער גולש וארוך אך ניתן למלא את האזורים הריקים בקו השיער, או קרחות שנמצאות על הקרקפת.

השתלת שיער

ולבסוף, השתלת שיער הנחשבת לטיפול הפופולארי ביותר להתקרחות. השתלת השיער צוברת תאוצה בארץ ובחו"ל. ישנם דילים אטרקטיביים המציעים השתלת שיער בטורקיה, השתלת שיער ברומניה או השתלת שיער ביוון והביקוש אליהם גדול. ישנן מספר טכניקות להשתלת שיער:

 • השתלת שיער FUE (Follicular Unit Extraction) – בשיטה זו מבצעים נקבים זעירים בקרקפת, לאחר מכן מוציאים באמצעות מחט דקיקה זקיקי שיער מהאזור התורם (בדרך כלל הקרקפת האחורית), שוטפים אותם ומשתילים בגומות שהוכנו מראש.
 • השתלת שיער מיקרו FUE (Micro Follicular Unit Extraction) – זוהי בעצם גישה משודרגת של FUE, שבמסגרתה משתילים כ-4,000 זקיקים במפגש אחד שאורך כ-6 שעות. גישה זו נפוצה יותר בקרב גברים כיוון שבתחילת הטיפול השיער מגולח לחלוטין כדי לאפשר את הוצאת כמות הזקיקים הגדולה.
 • השתלת שיער FUT – בטכניקה זו קוצרים רצועת שיער מחלקה האחורי של הקרקפת המאופיין בשיער עבה וחזק יותר, מפרידים אותה לזקיקים בודדים ומשתילים אותם באזור המקריח.
 • השתלת שיער DHI – בטכניקה זו הזקיקים מוצאים מהאזור התורם ולאחר שטיפה בתמיסת חיטוי הם מוכנסים באמצעות עט הזרקה אל הקרקפת, ללא צורך בחריצת תעלות. שיטה זו נפוצה כטיפול בבעיית נשירת שיער אצל נשים כיוון שאין צורך בגילוח הראש טרם הטיפול.

לאחר טיפול בהשתלת שיער הראש נחבש ויש להישאר עם סרט אלסטי למשך יומיים למניעת נפיחות. חשוב להקפיד על מנוחה למשך שבוע ולהימנע ממכות בראש. תהליך צמיחת השיער יחל בשבועות שלאחר מכן ותוצאה סופית צפויה לאחר כשנה. מחיר השתלת שיער 15,000-30,000 שקלים.

טיפ היועצת:

הטיפול הכי טוב הוא מניעה. שמירה על שיער בריא לא תבטיח לכם שלא תחוו נשירה אבל היא בהחלט יכולה לדחות, להפחית ולעכב אותה. תזונה בריאה ותכשירים ייעודיים לשיער יתרמו לשיער בריא, מלא, בוהק ויפה שמוסיף מאד למראה הכללי ולהערכה העצמית.

תמונות לפני ואחרי של נשירת שיער

טיפול PRP לשיער לפני לפני
טיפול PRP לשיער אחרי אחרי
טיפול PRP לשיער
טיפול PRP לשיער לפני לפני
טיפול PRP לשיער אחרי אחרי
טיפול PRP לשיער
טיפול PRP לשיער לפני לפני
טיפול PRP לשיער אחרי אחרי
טיפול PRP לשיער
טיפול PRP לשיער לפני לפני
טיפול PRP לשיער אחרי אחרי
טיפול PRP לשיער
טיפול PRP לשיער לפני לפני
טיפול PRP לשיער אחרי אחרי
טיפול PRP לשיער
התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה