חיפוש
ניתוח לייזר בעיניים מחזיק רק לכמה שנים? יצאנו לבדוק

ניתוח לייזר בעיניים מחזיק רק לכמה שנים? יצאנו לבדוק

 • עריכה: מאירה ארבל
 • תאריך: 13 נובמבר 2022
image

כמה זמן נמשכות התוצאות של ניתוח לייזר בעיניים?

אחת השאלות הנפוצות ביותר שאנו נשאלים היא – כמה זמן נמשכות התוצאות של ניתוח לייזר בעיניים? החדשות הטובות הן שזה קבוע. אומנם יש מקרים חריגים, כאשר כ-3% מהאנשים זקוקים לשיפור, או תיקון.

ההשפעות של ניתוח לייזר בעיניים נמשכות בדרך כלל לכל החיים, אך אחוז קטן מהמטופלים עלולים לחוות רגרסיה ולכן להפיק תועלת מהליך משני (ניתוח חוזר). זוהי תוצאה של תהליך הריפוי הטבעי המתרחש בעקבות ההליך ומתבצע בדרך כלל שלושה עד שישה חודשים לאחר הטיפול המקורי.

ככל שאנו מתבגרים, שינויים טבעיים הקשורים לגיל יכולים להתרחש גם בעיניים, ומשפיעים על הראייה הקרובה שלנו.

אך ניתן למור בבטחה שתוך 4 -5 שעות לאחר הניתוח רוב האנשים יכולים לזרוק את המשקפיים שלהם.

הראייה ממשיכה להתייצב בחודש הראשון אך עבור אנשים מסוימים תהליך הריפוי יכול להימשך זמן רב יותר, עד שלושה חודשים.

האם ישנם מקרים בהם תוצאות הניתוח אינן קבועות?

כן, ישנם גם מקרים בהם תוצאות הניתוח אינן נשארות קבועות והמטופלים חווים רגרסיה בראייה לאחר הניתוח.

ממה זה נובע?

השינוי לרעה בראייה יכול לנבוע ממספר סיבות שונות שנעות על ספקטרום רחב. הסיבה הנפוצה ביותר היא כמובן גנטיקה. הגנטיקה היא זו שגורמת מלכתחילה לבעיה, והיא כאמור, יכולה להוביל לרגרסיה בראייה גם לאחר ניתוח, בשל שינויים בראייה.

לכן, במקרים בהם הגנטיקה היא זו שמשפיעה על הראייה וגורמת לשינויים, הניתוח להסרת המשקפיים או עדשות המגע הוא אינו ניתוח שתוצאותיו קבועות. מטופלים הסובלים מנסיגה בראייה בשל השפעה גנטית – יצטרכו לחזור ולבצע את הניתוח שוב במידת הצורך, כמובן כתלות ברצון של אותו המטופל ובמטרה הסופית.

חשוב לציין, שמדובר בשיעור נמוך מאד מאוכלוסיית מבצעי הניתוח להסרת משקפיים בלייזר, הפונה שוב לניתוח חוזר בשל נסיגה באיכות הראייה (המחקרים מצביעים על שיעור של 2%-5%).

כיצד ניתן להגדיל את הסיכויים לתוצאות קבועות מניתוח לייזר בעיניים?

תחילה בדקו אם ישנה נטייה גנטית במשפחה להרעה במצב הראייה, או שמא ראייתכם ניזוקה מפגיעה/ על ידי צפייה ממושכת במסכים.

במידה ואין ברשותכם את המידע, ניתן לבדוק עם האופטומטריסט שלכם האם מספר המשקפיים שלכם היה יציב במהלך השנים האחרונות.

אם הוא אינו יציב, ישנו סיכוי שהראייה שלכם עלולה להשתנות בצורה משמעותית בהמשך, ומשכך לא ניתן לבצע את הניתוח.

לשם הבהרה, גם אם מספר המשקפיים שלכם היה יציב בשנים האחרונות, עדיין יתכנו שינויים לרעה בראייה, אך בסבירות נמוכה יותר.

בנוסף, כמובן שלא ניתן לבצע את הניתוח מבלי להתייעץ עם רופא בטרם ביצועו. הצורך בחוות דעת מקצועית מצד רופא מומחה שיקבע האם באפשרותכם לבצע את הניתוח או לא, נובע משלל סיבות הקשורות לאופן הליך ביצועו של הניתוח.

ראשית, לבריאות העיניים שלכם חשיבות עליונה, ויש לוודא טרם ביצוע הניתוח כי עובי הקרנית שלכם מתאים לניתוח להסרת משקפיים בלייזר. קרנית בעובי או במבנה לא מתאים ישללו את האפשרות לבצע ניתוח.

בנוסף, הרופא המומחה יכול להעריך מה הן האפשרויות העומדות בפניכם ויכול לחסוך לכם הוצאה של כסף מיותר על ניתוח שאולי עדיף לבצע בזמן אחר.

ככלל, הניתוח מומלץ למטופלים בגילאי 18 ומעלה, משום שעד אז הראייה עלולה להשתנות באופן תדיר בשל השפעות גנטיות.

עם זאת, בעוד שגורם הגנטיקה הוא גורם אשר נחשב לנפוץ, יש לזכור שלא רק גנטיקה היא גורם לשינוי לרעה בראייה, אלא גם גורם הזקנה הוא גורם נפוץ לשינויים בראייה מסוג זה.

יש לזכור שניוח שעם ההזקנה מתפתחות בעיות ראיה מקרוב, ולכן, בד״כ בסביבות גיל 45 יש צורך במשקפי ראייה לטווח הקרוב, עם או בלי ניתוח לייזר מוקדם.

אז איך אדע אם אני מועמד טוב לניתוח להסרת משקפיים?

הרופא הוא הגורם המוסמך היודע להגיד לכם אם כשירים לביצוע הניתוח והאם הניתוח עשוי לעבוד במקרה שלכם. את התשובה, הרופא יבסס בהתאם למספר שאלות.

להתייעצות עם רופא מומלץ להסרת משקפיים בלייזר השאירו פרטים

  נא להזין מספר טלפון תקין

  • האם המספר במשקפיים שלכם נחשב יציב?
  • האם ישנה היסטוריה גנטית של איבוד ראיה/ נסיגה באיכות הראייה?
  • האם העיניים שלכם בריאות?
  • האם קרנית העין תקינה ומתאימה לביצוע ניתוח לייזר להסרת משקפיים מבחינה המבנה והעובי שלה.

  בנוסף, לרוב יבצע האופטומטריסט בדיקה מתקדמת שנעשית באמצעות מרחיב אישונים, כך שהבדיקה תלווה בדרך כלל בפרק זמן קצר של טשטוש הראייה. בבדיקה זו, הרופא יבדוק האם הקרניות, הרשתיות, עצבי ראיה והעדשות תקינות. לבסוף, עתיד להתקיים שאלון קצר בנוגע להרגלי הראיה שלך, כמו שימוש במשקפיים לאורך פרקי זמן ממושכים, צפייה במסכים ועוד.

  השאלות הללו, יוכלו בסבירות גבוהה יחסית לספק אינדיקציה לשאלה, האם ככל הנראה תוצאות הניתוח להסרת המשקפיים שאתם מעוניינים לבצע יהיו קבועות עבורכם, או כאמור, האם אתם מועמדים טובים לביצוע ניתוח להסרת משקפיים.

  האם שיטות טיפול שונות משפיעות על אורך התוצאות?

  ישנן שיטות טיפול שונות ומגוונות בשוק. למשל, שיטת EBK היא שיטת ניתוח להסרת משקפיים בלייזר אשר דומה בכלליות לשיטת LASIK.

  אמנם השיטה הראשונה נחשבת לפשוטה יותר ואינה דורשת חיתוך של הקרנית תוך כדי הניתוח (כמובן שלהבדל זה יש השלכות מעשיות, לדוגמא העובדה שכך הסיכון לסיבוכים במהלך הניתוח עשוי להיות קטן יותר בצורה משמעותית).

  לפי שתי השיטות, אין הבטחה גורפת כי תוצאות הניתוח צריכות להיות קבועות. המשמעות היא, שאין כיום שיטה לניתוח להסרת משקפיים אשר נחשבת כשיטה שתוצאותיה נשארות קבועות לכל החיים ללא שינויים כאלה או אחרים ולכל האנשים בלי יוצא מן הכלל.

  בשל כך, ועקב הסיבות שפירטנו כבר קודם, יש לזכור ולדעת שתוצאות הניתוח יכולות להשתנות עקב סיבות שלא קשורות לאופן ולסוג הניתוח. אם נאמר לכם שאתם מועמדים טובים לניתוח בחנו לעומק את שתי השיטות ובחרו בשיטה המתאימה ביותר עבורכם. כמו כן תוכלו במקביל לבדוק עם רופא ישנה שיטה עדיפה עבורכם שלפי הנתונים מצביעה על כך שתוצאות הניתוח ככל הנראה יהיו הטובות ביותר לכם, ואף קבועות.

  אז מה השלב הבא?

  אז החלטתם שאתם רוצים לבצע את הניתוח להסרת המשקפיים בלייזר, הבנתם שעליכם לבדוק אם אתם מתאימים לניתוח- אבל אתם לא יודעים מה לעשות הלאה?

  תחילה, קבעו פגישת התייעצות עם רופא העיניים שלכם. בפגישה, בדקו איתו האם לפי דעתו המקצועית אתם יכולים לבצע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, בהתאם לבדיקה של העין ובדיקה של קרנית העין.

  אם אתם מועמדים אפשריים לביצוע הניתוח בהתאם לחוות דעתו של הרופא, בדקו איתו בהתאם לממצאים האם הוא סבור שמצב הראייה שלכם טוב והאם הוא ממליץ על ביצוע הניתוח, ובנוסף תבררו מול הרופא את שיטת הניתוח המומלצת בהתאם למצבכם.

  אם אתם יכולים לבצע את הניתוח בכל השיטות, קראו באינטרנט על השיטות השונות הקיימות בשוק, בחנו את המחירים השונים המוצעים בחברות שונות וכמובן בדקו האם ישנן המלצות על רופאים שונים עבור כל שיטת טיפול מסוימת.

  החליטו מה הם הקריטריונים החשובים לכם בבחירת הניתוח ולבסוף בחרו את שיטת הניתוח המתאימה ביותר לכם לפי כך. זכרו- המטרה היא כפולה. קודם כל להשיג תוצאות יעילות וטובות בניתוח, בכדי לשפר את איכות חייכם ולהוביל למצב טוב יותר מבחינת הראייה שלכם. לאחר מכן, רצוי לשמור ככל האפשר על תוצאה מיטבית לטווח ארוך, מבלי לאבד מאיכות הראייה ומבלי להזדקק לביצוע ניתוח להסרת משקפיים בלייזר, פעם נוספת.

  התמונה שהעלית גדולה מדי
  חיפוש רופאים
  נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
  נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
  הודעה נשלחה בהצלחה
  פנייתך נשלחה בהצלחה