חיפוש
ניתוח מוז (MOHS)

פתאום זה פשוט קורה. בוקר אחד אנחנו קמים בבוקר, מביטים במראה ומזהים שינוי מוזר שלא היה שם אתמול. לעתים זו יכולה להיות שומה מוזרה, במקרים אחרים אלו עשויים להיות נגעים שונים בעור וברקמות אחרות. דבר אחד בטוח – במקרים כאלה, חשוב לפנות לייעוץ כמה שיותר מהר. גילוי מוקדם של גידולים ממאירים יכול לעשות את כל ההבדל בין החלמה מהירה ובין סיבוכים שעשויים להיות מסכני חיים.

כשזה מגיע לאפשרויות הטיפול שקיימות היום, אין ספק שניתוח מוז, או MOHS (micrographically oriented histographic surgery), מציע פתרון יעיל, מתקדם ומדויק יותר מאי פעם. בין אם נדרש לך טיפול להסרת פוליפ באף או לכריתת גידול עור, טכניקת הניתוח המיקרוגרפי עשויה להיות הפתרון האידיאלי. על ידי הסרה מבוקרת של שכבות דקיקות של רקמה, מצליח הרופא להגיע לתוצאה מדויקת ויסודית יותר במינימום נזקים אסתטיים מיותרים. אז באילו מקרים כדאי להסתייע בניתוח מוז? האם צפויות בניתוח מוז סכנות? היועצת יצאה לבדוק כל מה שנדרש על הטיפול החדשני להסרת פוליפים וחיברה במיוחד בשבילך את המדריך המקיף הזה.

פרופיל ניתוח מוז (Mohs):

סוג הליך
ניתוח
סוג הרדמה
הרדמה מקומית/כללית
אורך הניתוח
1-4 שעות
היכן מבוצע
בית חולים/מרכז רפואי פרטי
סוג האשפוז
ללא אשפוז
דרגה ומשך כאב
כאב קל 1-2 ימים
מגבלות לאחר ניתוח
לא להיחשף לשמש
תדירות מעקב
לאחר שבוע וחודש
חזרה לשגרה יומית ולעבודה
לאחר 2-3 ימים
חזרה לפעילות ספורטיבית
לאחר כשבועיים
טווח מחירים
נמצא בסל לזכאים

מתי ניתוח מוז יכול לסייע?

היתרון העיקרי של הניתוח הוא רמת הדיוק הגבוהה. המכשור המתקדם מאפשר לרופא להסיר את רקמת הגידול או הפוליפ ולהותיר כמות מקסימלית של רקמה בריאה ללא חשש. היתרון הזה הופך את הטיפול לאידיאלי להסרת פוליפים ונגעים באזורים רגישים מבחינה אסתטית וכאשר מדובר בגידולים מורכבים.

הסרה אסתטית יותר של גידולים בעור

כשגידולי קרצינומה מופיעים באזורים חשופים לעין כמו הצוואר, הפנים, הראש וכפות הידיים, קיים תמיד הסיכוי שהסרת הגידול תשאיר פגם אסתטי. עם MOHS, ניתן להבטיח פגיעה מינימלית.

גידולים בעלי גבולות עמומים

לעתים קרובות, נגעי העור עשויים להיות בעלי גבולות בלתי אחידים. במקרה כזה, קשה לקבוע כמה להסיר מהגידול. רמות הדיוק שניתן להגיע אליהן בניתוח מוז מאפשרות להבטיח שכל הגידול יוסר.

גידולים חוזרים או מועדים לחזרה

לעתים לא נדירות, המאבק בגידולים סרטניים יכול להיות ארוך ומתמיד. גידולים שהוסרו בעבר, חוזרים שוב ושוב. הרבה פעמים הסיבה לכך היא שהגידול לא הוסר בשלמותו. במקרים אחרים, מדובר בסוגי סרטן מועדים לפורענות. לעתים, מספיק תא סרטני בודד כדי שיידרשו הליכים נוספים. הדיוק שמציעה טכניקת MOHS מפחיתה משמעותית את הסיכוי לחזרת הגידול.

הסרת פוליפים ונגעים באזורים רגישים

באזורים רוויי כלי דם או עם רקמות עדינות ורגישות, כריתת נגעים עשויה להיות מסוכנת או לגרום לנזקים משניים. הסרת פוליפ באף בטכניקת מוז, למשל, מאפשרת להגיע לדיוק גבוה יותר ומונעת נזקים מבניים לאף. בין אם מדובר בהסרת פוליפים או אם קיימים נגעים בעור בקרבה לאף ולאזורים רגישים אחרים בפנים, בעזרת ניתוח מוז באף סכנות פוטנציאליות רבות יכולות להצטמצם, כל עוד נפנה למטפל המתאים.

כל הדרכים לבצע ניתוח מוז

אופן ביצוע הניתוח הוא די זהה בכל ההליכים. יתרון משמעותי שנוכל ליהנות ממנו בניתוח הזה, הוא שניתן לעבור הליכים מתקנים לשיקום הפגם האסתטי עקב הניתוח מיד לאחריו ולצאת מהמרכז הרפואי ללא שינוי משמעותי במראה.

טיפ היועצת

אם החלטת לבצע שיום של הפצע הניתוחי כבר בחדר הניתוח, חשוב לוודא שהרופא שבחרנו בו מנוסה בטיפולים כאלו. מיומנות והכשרה בתחום האסתטי של הרופא תבטיח שהתוצאות לא יהיו רק יעילות מבחינה רפואית, אלא גם מבחינה אסתטית. מומלץ לבקש מהרופא לראות תמונות ניתוח מוז באף לפני אחרי כדי לראות את התוצאות הצפויות.

כיצד מתבצע ניתוח מוז?

גם כשמדובר בניתוח מוז באף הרדמה מקומית לרוב תספיק. על אף שברוב המקרים לא נדרש אשפוז במרכז הרפואי וכי מדובר בהליך מהיר יחסית, מדובר לא פעם בניתוח מציל חיים. לכן, חשוב שניערך אליו כראוי.

טיפ היועצת

חשוב ליידע את הרופא על כל תרופה הניטלת באופן קבוע, כולל תוספי תזונה. ישנם המון תוספים ותרופות שעשויים לסכן את מהלך הניתוח והרופא עשוי לבקש שנפסיק לקחת אותם.

בנוסף, חשוב לא לקבוע שום תוכנית ליום הניתוח, גם שעות רבות אחריו. למרות שהניתוח מתבצע בהרדמה מקומית ולרוב ההתאוששות פשוטה, קשה להעריך לכמה זמן נזדקק כדי להרגיש טוב וחשוב שניתן לעצמנו את הזמן הזה.

סביר מאוד להניח שתהיה המתנה לניתוח. מומלץ להביא ספר או עיתון שיעבירו לנו את הזמן בנעימים ויסיחו את הדעת מהמתח.

לבסוף, מומלץ להגיע לניתוח עם מלווה שיוכל להסיע אותנו הביתה ולוודא שאנחנו מרגישים טוב במשך היום.

הקבלה במרכז הרפואי

ביום הניתוח, נגיע אל משרד הקבלה ונפתח גיליון רפואי. לאחר מכן, נופנה אל חדר האחיות בו נבצע בדיקת מדדים כמו דופק, לחץ דם, טמפרטורת גוף וכו'. אם עוד לא חתמת על טופס הסכמה מדעת עד השלב הזה, זה הרגע לעשות זאת וחשוב לוודא שהוחתמנו עליו. הרופא המנתח יסמן את אזור הניתוח ולאחר מכן נוכל להחליף לבגדי הניתוח. ברוב המקרים, ניתן יהיה להסתפק רק בהחלפת חולצה.

מהלך הניתוח

לאחר הזרקת ההרדמה המקומית, הרופא יחטא את האזור. בשלב הראשון, ייכרת החלק הגלוי והבולט של הנגע באמצעות אזמל מנתחים סטנדרטי. לאחר מכן, יסמן באמצעות האזמל נקודות שיהוו את גבול אזור הכריתה. לאחר כריתת הגידול הגלוי, יבוצע מיפוי מוז של האזור. הרופא המטפל או טכנאי המתמחה ב-MOHS ייקח את רקמת הגידול ויכין סליידים לבחינה במיקרוסקופ. באמצעות דגימות אלו יוכל הרופא לזהות את סוג הגידול ולבחון את שולי הגידול כדי לוודא שהוסרה מספיק רקמה בריאה כדי להבטיח שאין שאריות תאי גידול שיכולים לגרום לו לחזור. אם אכן הוסר כל הגידול, ניתן יהיה לעבור לשלב תיקון הפה האמצעות השתלות עור.

אם עדיין ישנם תאים בשוליים, יבוצע חידוש של ההרדמה והחיטוי והרופא יתבונן במיפוי המוז כדי לחפש אחרי האזורים שיש להסיר. הרופא ימשיך לכרות רקמה במקביל להתבוננות במפת המוז המיקרוסקופית עד להסרה מלאה של כל התאים. לאחר כל שלב, יילקחו סליידים חדשים לבדיקה במיקרוסקופ עד שיובטח בוודאות שכל רקמת הגידול הוסרה.

התהליך כולו אמור לקחת כשעה וחצי עד שלוש שעות, בהתאם למספר הסבבים שיידרשו וכמות הסליידים שיהיה על הטכנאי להכין.

האם לניתוח מוז תופעות לוואי?

כמו בכל הליך כירורגי, גם בניתוח מוז תופעות לוואי צפויות להתרחש. בין השאר, סביר להניח שנחווה במהלך ההחלמה את התופעות הבאות:

  • דימום באזור הפצע
  • כאבים ורגישות
  • לעתים קרובות עשוי להיות אובדן תחושה זמני כאשר נחתכים קצות עצבים במהלך הניתוח.
  • גירודים ועקצוצים באזור הניתוח.

לרוב בניתוח מוז סכנות של ממש הן נדירות מאוד. תמיד קיים הסיכון להיווצרות קלואידים (צלקות בולטות) באזור הניתוח ובמקרה כזה יהיה צורך בניתוח מתקן. כמו כן בניתוח מוז באף סכנות נדירות עשויות לכלול דימום מוגבר עקב פגיעה בכלי דם עדינים.

מתי אוכל לבחון את התוצאות?

אחד היתרונות הבולטים של הניתוח הוא שניתן לדעת את התוצאות מיד. למעשה, לא נעזוב את חדר הניתוח עד שיהיה ברור מעבר לכל ספק שכל הנגע הוסר. פצע הניתוח לרוב יחלים תוך שבועיים-שלושה. חשוב מאוד להקפיד על מעקב רציף על ידי רופא העור שלך, גם כשמדובר בהליך פשוט יותר כמו הסרת פוליפים. כך יהיה באפשרותך לוודא שהפצע שלך מחלים כראוי ושהסרטן או הפוליפ לא חוזר.

טווח מחירים

החדשות הטובות הן שהניתוח כלול בסל הבריאות. ניתן לעבור אותו בבתי החולים הציבוריים על ידי הוצאת טופס 17 דרך קופת החולים שלך, כולל הסרת פוליפים. כמו בכל טיפול במערכת הבריאות הציבורית, סביר להניח שזמני ההמתנה יהיו ארוכים וגם טווח האפשרויות שלנו יהיה מוגבל בבחירת הרופא והמרכז הרפואי. בהתחשב בעובדה שמדובר בטיפול בעל חשיבות קריטית, ייתכן מאוד ששווה לנו לבחון את האפשרויות שלנו גם ברפואה הפרטית.

מסלולי הביטוח המשלים מציעים מגוון רחב של מרכזים רפואיים מובילים בארץ לביצוע הניתוח בהשתתפות עצמית משתנה מקופה לקופה. ברוב ביטוחי הבריאות הפרטיים, מכוסות כל ההוצאות על הניתוח. כשזה מגיע לבחירת הרופא האידיאלי לניתוח מוז המלצות מטופלי עבר וסקר שוק מקיף יבטיחו לנו שנבחר במרכז המתאים ביותר המכוסה בתוכנית שלנו.

ללא כל כיסוי ביטוחי לניתוח מוז מחיר ההליך כולו ינוע בין 12,000-20,000 ₪, כולל עלויות חדר הניתוח. 

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה