חיפוש
עיגולים שחורים מתחת לעיניים

עיגולים שחורים מתחת לעיניים

עיגולים שחורים מתחת לעיניים הם כתמים כהים המופיעים כתוצאה ממגוון סיבות, גם אצל נשים וגם אצל גברים, ומשווים מראה עייף וקודר. לעתים העיגולים השחורים מסביב לעיניים מלווים בנפיחות מתחת לעיניים, מה שמכונה "שקיות מתחת לעיניים" ולעתים בשקעים מתחת לעיניים.

מהם הגורמים והסיבות לעיגולים שחורים מתחת לעיניים?

 • גיל – עם ההתבגרות העור הופך דק יותר ומכיוון שמתחת לעיניים העור הינו ממילא דק, כלי הדם הכהים הופכים גלויים יותר ונראים כמו כתמים כהים. נסיגת העור מתחת לעיניים ואובדן הנפח יוצרים גם שקעים מתחת לעיניים ואפקט של עיניים שקועות וכהות.
 • עייפות – התנהלות לא נכונה עם השינה שמובילה למחסור בשינה, או מנגד לשינה מוגזמת, גורמים לעור להיראות חיוור ומבליטים את הרקמות הכהות שמתחתיו. כאשר מדובר בלילות לבנים בודדים, הכהות מתחת לעיניים תחלוף אבל היא עלולה להפוך לכרונית כאשר אורח החיים כולל עייפות קיצונית. מסיבה זו התופעה נפוצה  לאחר לידה ולעתים מופיעים גם עיגולים שחורים מתחת לעיניים בהיריון.
 • גנטיקה – הנטייה לפתח עיגולים שחורים סביב העיניים הינה משפחתית. לעתים התופעה ניכרת כבר מהילדות, כאשר מגיל צעיר ניתן לראות את היווצרות הכהויות מתחת לעיניים שהולכות ומתכהות בבגרות. בנוסף מבנה פנים הכולל שקעים מתחת לעיניים יגרום למראה קודר של הטלת צל סביב העיניים.
 • מאמץ של העיניים – עומס כרוני ומתמשך על העיניים גורם להן להתאמץ ומגדיל את כלי הדם סביב העיניים שהופכים כהים יותר.
 • אלרגיות – במצב של אלרגיות שונות בעיניים, הנפוצות בעיקר באביב, הגוף משחרר היסטמינים שתורמים להתרחבות כלי הדם וליצירת מראה של עיגולים שחורים. בנוסף תחושות הגרד והרצון לשפשף את העיניים במצבי אלרגיה מגבירות את אפקט הנפיחות והשקיות מתחת לעיניים וכך נוצרים הצללים הכהים.
 • חשיפה לשמש – מצב של היפר פיגמנטציה הנגרם כתוצאה מחשיפה לשמש שכיח גם סביב העיניים והצלליות הכהות הן תוצאה של צבר מלנין שגורם לכתמי צבע בעור.
 • מחלות – מצבי תחלואה שונים כגון מחלות בבלוטת התריס גורמים לנפיחות סביב העיניים והיווצרות כתמים כהים.
 • היעדר שתייה – מיעוט בשתיית מים כאורח חיים גורם לעור להיראות עמום וחיוור והעיניים נראות שקועות וכהות.
 • בעיה בתעלת הדמעות – בעיה בניקוז הדמעות יכולה להוביל לכהות, נפיחות והיווצרות שקיות מתחת לעיניים.

איך מאבחנים עיגולים שחורים מתחת לעיניים?

בתהליך האבחון של כהויות סביב העיניים חשוב לשלול מחלות כלשהן כמו בעיות בתפקוד בלוטת התריס או אלרגיות. ע"פ הרפואה הסינית עיגולים שחורים מתחת לעיניים עלולים להיות אינדיקציה לבעיה בתפקוד כליות. לאחר הליך אבחון וכאשר מבינים כי מדובר בבעיה קוסמטית אסתטית ניתן להמשיך בטיפול.

סוגי טיפולים

טיפול טבעי בעיגולים שחורים ושקיות מתחת לעיניים:

 • שינה – איזון שעות השינה יכול להפחית את מראה העיגולים השחורים מתחת לעיניים. כמובן שלכל אחד מתאימה כמות שינה שונה, אבל 7-8 שעות שינה בלילה הן המנוחה הממוצעת המומלצת.
 • שקיות תה – כן, הפתרון הידוע של הנחת שקיות תה על העיניים יכול לסייע בהרגעתן ולשפר את המראה. התה מכיל קפאין ונוגדי חמצון שממריצים את זרימת הדם ומפחיתים את אגירת הנוזלים. יש להשרות שתי שקיות של תה שחור במים חמים למשך דקה-שתיים, לאחר מכן להוציא אותן ולאחר שהתקררו להניח על גבי העיניים למשך כרבע שעה.
 • קומפרסים – הניחו פדים עגולים של צמר גפן שנטבלו במי קרח על גבי העיניים וחדשו אותם עם מים קרים בכל כמה דקות. אפקט הקור מכווץ את כלי הדם המורחבים ומוריד נפיחות. באותה דרך ניתן גם להצמיד בעדינות לעין כפית קרה לאחר ששהתה במקרר במשך כמה שעות.
 • מלפפונים – התמונה הידועה של מסיכת פנים כאשר על העיניים מונחות שתי פרוסות מלפפון יכולה לסייע בהרגעת העיניים.

טיפ היועצת

מדובר רבות על שינה בלילה, אבל יש מונח שכדאי להכיר ונקרא "היגיינת שינה". כלומר – השינה שלכם צריכה להיות לא רק כמותית אלא איכותית. אז מה לעשות? לפני השינה הימנעו מארוחות גדולות, משתיית קפאין ומפעילות גופנית שסמוכה לשעת השינה. חצי שעה לפני השינה עשו "כיבוי מסכים" ואל תצפו בטלפון או בטלוויזיה. הקפידו על חדר שינה  חשוך, שקט ובטמפרטורה נעימה, ללא שעון מתקתק או ריצודי טלוויזיה ברקע. למתקשים להירדם מומלץ לתרגל תרגילי נשימה לפני השינה שמסייעים לשינה רגועה ונינוחה יותר.

במקביל לטיפול הטבעי בעיגולים השחורים ניתן להיעזר במריחת סרום ייעודי לעיניים וקרם עיניים אשר בטיפול שוטף יכולים לשפר את המצב.

איך מטפלים בעיגולים שחורים מתחת לעיניים?

מכיוון שעיגולים שחורים מתחת לעיניים הם לרוב בעיה שונה מאשר נפיחות ושקיות מתחת לעיניים – כך אופן הטיפול שונה. הטיפול בעיגולים שחורים מתחת לעיניים מצריך מיומנות בשל המיקום הרגיש והצורך שלא לפגוע במערכת העצבים או בכלי הדם שסמוכים לעיניים. טיפול טוב יכול לשנות בצורה דרמטית את מראה הפנים מעייף וירוד לרענן ומואר.

הטיפול עצמו מתבצע באמצעות הזרקת חומרי מילוי כגון חומצה היאלורונית מתחת לעיניים, בסמיכות ובמינון המתאימים לאזור עדין זה. חומר המילוי מגביה את ארובת העין, מרחיק אותה מכלי הדם, מטשטש את הכהויות ומפצה על תהליך אובדן הנפח שגרם לבעיה.

איך מתבצעת הזרקת חומצה היאלורונית מתחת לעיניים?

בגלל רגישות האזור, העור הדק וריבוי כלי הדם שמאפיינים את תחתית העין, מומלץ לא לבצע את ההזרקה באמצעות מחט אלא באמצעות קנולה. מדובר בצינורית עבה מעט יותר, גמישה ובעלת קצה כהה שלא פוצע את כלי הדם, המוחדרת לעור בנקודה אחת. באמצעות שינוי זוויות הקנולה ניתן לפזר את החומר בצורה נכונה באזור ולהימנע מדקירות מרובות.

ההזרקה עצמה יכולה להתבצע בשתי נקודות: ניתן להזריק חומר מילוי ישירות לשקע כדי למלא אותו. ההזרקה דורשת מיומנות רבה ועומק ההזרקה הינו קריטי למניעת היווצרות גבשויות של החומר במקום. בטכניקה אחרת ניתן להזריק את חומר המילוי ללחיים ובכך למלא את הנפח שאבד ולטשטש את השקע שמעל הלחי.

מתי רואים תוצאות לאחר הזרקת חומצה היאלורונית מתחת לעיניים?

תחילתן של התוצאות כבר מיד לאחר הטיפול, כאשר הן מתעצמות בימים שלאחר מכן. העיגולים שמתחת לעיניים מתבהרים ומראה הפנים הופך רענן ומואר. להשגת אפקט מיטבי ניתן להשלים את הטיפול בהזרקת בוטוקס בצידי העיניים לטשטוש קמטי ההבעה.

כמה זמן מחזיק טיפול בחומרי מילוי?

הטיפול בחומצה היאלורונית מחזיק מעמד כשנתיים ולאחריהן יש לחדש את ההזרקה, אם כי במרבית המקרים הכהויות לא חוזרות באותה עוצמה כשהיו אלא הופכות בהירות מעט יותר. לאחר הטיפול הקפידו על מריחת קרם הגנה גם מתחת לעיניים והרכבת משקפי שמש.

מהן תופעות הלוואי לאחר הזרקת חומצה היאלורונית מתחת לעיניים?

הזרקת חומצה היאלורונית מתחת לעיניים הינה טיפול קצר שאינו כואב, עם זאת העיניים הן מקום רגיש במיוחד, ולאחר הטיפול עלולים להיווצר שטפי דם וגבשושיות של החומר מתחת לעור. מרבית התופעות חולפות מאליהן, ובמקרים חריגים יש לפנות בחזרה אל הרופא המטפל.

 

תמונות לפני ואחרי של עיגולים שחורים מתחת לעיניים

מילוי נפח בלחיים לפני לפני
מילוי נפח בלחיים אחרי אחרי
זריקת מילוי נפח בלחיים.
התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה