חיפוש
ניתוח כפתורים באוזניים

דלקת אוזניים היא תופעה שכיחה, אבל עבור לא מעט ילדים, מדובר במכה שלא כתובה בתורה. לא מעט ילדים בגיל הרך סובלים מדלקות חוזרות וחמורות שגורמות לכאבי תופת והופכות את הימים (ובעיקר את הלילות) לבלתי נסבלים. במקרים רבים, הן חולפות מעצמן לאחר תקופה ללא כל השלכות. בלא מעט מקרים, אמנם, הן עלולות לגרום להצטברות נוזלים בתעלת האוזן הפנימית. כתוצאה מכך, מופר הפרשת הלחצים המאפיין את האזור ומאפשר מעבר תקין של גלי הקול. בסופו של דבר, התעלה עשויה להיסתם ולגרום לכאבים, לדלקות חריפות ולירידה בשמיעה.

כדי לאוורר ולייבש את תעלת השמע ולספק פתרון ארוך טווח שישפר משמעותית את איכות החיים של ילדינו, הפתרון היעיל ביותר הוא ניתוח כפתורים. במהלך הניתוח, מותקנת צינורית זעירה המאפשרת לנקז ביעילות את הנוזלים. זהו ככל הנראה הניתוח הנפוץ ביותר אליו מופנים ילדים וכיום יותר מאי פעם הוא פשוט, מהיר ועם אחוזי הצלחה גבוהים. אם רופא אף אוזן גרון הגיע למסקנה חד משמעית כי הניתוח נחוץ, חשוב שנדאג לבחור במנתח מנוסה ומיומן המתמחה בניתוחי כפתורים. בסופו של יום, הניתוח יכול לשפר את איכות החיים בצורה מהפכנית, לסיים עם דלקות האוזניים הכרוניות אחת ולתמיד ולמנוע פגיעה באיכות השמיעה. אז כמה יעלה לנו הניתוח, כיצד הוא מתבצע ומה יידרש מאיתנו לאורך כל התהליך? "היועצת" לא זורקת אותך למים. כאן ניתן ללמוד כל מה שכדאי לדעת על ניתוח כפתורים.

האם ניתוח כפתורים מיועד רק לילדים?

ברוב המקרים, הניתוח מבוצע בילדים ופעוטות מאחר ותעלות השמע שלהם דקיקות והם נוטים יותר לפתח זיהומים בדרכי הנשימה. הגורמים הללו מובילים להצטברות נוזלים בתעלות השמע וליכולת ניקוז מוגבלת באזור. לכן, הטיפולים לרוב שכיחים יותר בקרב קבוצת הגיל הזו. עם זאת, הניתוח בהחלט מתאים גם לבוגרים וככל שהבעיה נמשכת גם לאחר התפתחות חלל האוזן, ניתן ואף מומלץ לפנות לרופא אף אוזן גרון ולבחון התאמה.

טיפ היועצת

אם הבחנת אצלך או אצל ילדיך באחד מהתסמינים הבאים, ייתכן מאוד שקיים אוורור או ניקוז לקוי של תעלות השמע. במקרה כזה, היוועצות ברופא מומחה לקבלת המלצה לניתוח כפתורים עשויה לעשות את כל ההבדל. אלו התסמינים שיש לפקוח עליהן עין:

תחושת לחץ וכאב באוזניים

שמיעה עמומה

הפרשות תכופות מהאוזניים

תחושת "סתימה" באוזניים לעתים קרובות

דלקות אוזניים חוזרות ונשנות

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

הליך הניתוח הוא פשוט למדי ולרוב די אחיד. הניתוחים עשויים להשתנות זה מזה בשני אופנים:

  • סוג הכפתור – ישנם כמה סוגים של צינוריות המשמשות לניקוז הנוזלים הנבדלות בצורתן ובחומר הגלם מהן הן עשויות. הצינורית נבחרת בהתאם לצרכי המטופל. ברוב המקרים, ייעשה שימוש בצינוריות סיליקון המשמשות למספר חודשים בלבד ולאחר מכן ייפלטו מעצמן. עם זאת, לעתים יהיה צורך בצינוריות עם בליטות קיבוע שיישארו באוזן למשך שנים.
  • תהליך ההרדמה – ברוב המקרים ההליך נעשה כיום בהרדמה מקומית עם טשטוש, אך ככל שקיים חשש כי הילד יתקשה לשבת ללא תזוזה במהלך הטיפול, ייתכן שיחליט הרופא לבצע את הניתוח בהרדמה מלאה. חשוב שנפעיל שיקול דעת ונבחן האם ההרדמה המלאה אכן הכרחית, מאחר ו היא מעלה את הסיכון בניתוח באופן אוטומטי, מטבע הדברים.

טיפ היועצת: לפעמים שווה לשלם עבור שלוות נפש

על אף שדרך קופות החולים נוכל ליהנות מעלויות משתלמות מאוד, לעתים הן עשויות לאלץ אותנו לבצע את הניתוח דרך בתי החולים הציבוריים. למען הסר ספק, ישנם רופאים מנתחים לא פחות ממעולים במחלקות האף-אוזן-גרון של בתי החולים הציבוריים וסביר להניח שהניתוח יעבור נפלא ועם חוויה נעימה. האתגר העיקרי, אמנם, הוא זמני ההמתנה הארוכים. לעתים, ההמתנה יכולה להימשך מספר חודשים ואפילו שנה שלמה. במרכזים רפואיים פרטיים, לעומת זאת, נוכל לפעמים לתאם ולהגיע תוך מספר ימים. בהתחשב בעובדה שעלויות הניתוח די נוחות, ייתכן ששווה להשקיע כאן ביתרונות שמציעה לנו הרפואה הפרטית וליהנות משקט נפשי והטבה במצב בהקדם.

ההיערכות לניתוח

יש לבצע בדיקות שמיעה לפני הניתוח כדי לבחון את חומרת המצב ולהעריך את הצורך בניתוח. בדיקות השמיעה ייערכו לרוב בהפרשים של 2-4 חודשים זו מזו כדי לבחון האם חל שינוי משמעותי בתפקוד השמיעתי.

אם הניתוח נעשה בהרדמה מלאה, יש לוודא שהילד שומר על צום בן 6 שעות לקראת הניתוח. שעתיים לפני הניתוח, יש להימנע גם משתייה.

אם קיים כל זיהום נשימתי או במערות האף, לא ניתן לבצע את הניתוח.

כיצד מתבצע הניתוח?

לאחר ביצוע ההרדמה, מנקב הרופא המנתח חור זעיר בעור התוף ודרכו נשאבת כל הצטברות הנוזלים מתעלת האוזן. לאחר ייבוש מוחלט של האזור, מושחלת דרך החור בעור התוף צינורית קטנה. זהו למעשה הכפתור המותקן באוזן. הצינורית תאפשר המשך ניקוז נוזלים ואוורור האזור לאורך התקופה ותשמר הפרש לחצים תקין שיימנע דלקות, כאבים ופגיעה בשמיעה. ברוב המקרים, הניתוח לא נמשך יותר מ-30 דקות ותוך זמן קצר, ניתן יהיה להשתחרר הביתה.

ההחלמה מהירה וקלה יחסית

תוך שעות ספורות, עם התפוגגות ההרדמה, ניתן יהיה לחזור לשגרה מלאה. לרוב, לא יופיעו כל כאבים ואין כל צורך בימי מנוחה. הצינורית תישאר באוזן במהלך החודשים הקרובים, או השנים הקרובות אם מדובר בצינורית לטווח ארוך. עם הזמן, היא תיפלט מהאוזן מעצמה והחור בעור התוף ייסגר. כל עוד הצינורית נמצאת באוזן, חשוב שנזכור כי מעבר הנוזלים הוא דו כיווני ומים עלולים להיכנס אל תעלת האוזן הפנימית מבחוץ. לכן, יש להימנע מצלילה בבריכה, בין או אפילו באמבטיה ללא אטמי אוזניים עד לפליטת הצינוריות והחלמה מלאה של עור התוף.

תופעות לוואי וסיכונים

כאמור, ההחלמה היא מהירה ואינה מלווה בכאבים או בתסמינים יוצאי דופן. לעתים רחוקות, עשויות להופיע הפרשות באזור הניתוח בימים הראשונים.

לעתים נדירות מאוד, הנקב בעור התוף לא ייסגר באופן טבעי ויהיה צורך בהליכים נוספים. לעתים, פגיעה בעור התוף שאינה מחלימה מעצמה עלולה לגרום לירידה בשמיעה ותדרוש הליכים רפואיים מורכבים. סיבוכים אלו, כאמור, כמעט ואינם מתרחשים.

התוצאות

בסופו של יום, ככל שהניתוח הוא נחוץ ורופא מומחה מעריך כי הוא יכול להועיל, כמעט ולא קיימת סיבה להתלבטות. הניתוח הוא פשוט, מהיר, בזמן התאוששות והחלמה אפסי ובעלויות נוחות ומשתלמות. איכות החיים של המנותחים משתפרת באופן מידי לאחר הניתוח וניתן ליהנות מחוויית חיים ללא כאב, תחושת לחץ מתסכלת, דלקות וסיבוכים מיותרים ביכולת השמיעה.

כל עוד נבחר במרכז רפואי בעל מוניטין ובאיש מקצוע מנוסה ומיומן עם רקורד הצלחות טוב בסוג הניתוחים, סביר מאוד להניח שנוכל להיפטר מבעיה מתסכלת תוך אחר צוהריים אחד ולהעניק לילדינו (או לעצמנו) לא מעט רווחה ושקט נפשי.

מהו המחיר של ניתוח כפתורים באוזניים?

זהו יתרון נוסף בניתוח כפתורים – העלות מאוד נוחה יחסית לניתוחים רבים אחרים. גם אם נחליט לפנות לבית חולים פרטי ללא כל הסדר ביטוחי ולעמוד בכל עלויות הניתוח מכיסינו הפרטי, נשלם לרוב בין 3,000-5,000 ₪. עם זאת, רוב הסדרי הביטוח המשלים ופוליסות ביטוח הבריאות הפרטיות יספקו לנו כיסוי מקיף וייתכן מאוד שלא נצטרך לשלם כלל.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה