חיפוש
תיקון אסימטריה בסנטר

שום דבר בטבע אינו סימטרי לחלוטין. לכל אדם תהיה תמיד מידה מסוימת של אסימטריה בפנים. עם זאת, לעתים אסימטריה עשויה להיות בולטת יותר ולהוות אי נוחות גדולה. לעתים האסימטריה היא מלידה ולעתים עקב תאונות, פציעות או הליכים רפואיים. לעיתים קרובות, האסימטריה באה לידי ביטוי באזור הסנטר והלסת. כשהלסת התחתונה אינה אחידה עם שאר תווי הפנים, ניתן לבצע ניתוח מתקן יחסית פשוט שיאפשר להתאים את הסנטר לפנים ולשוות לו מראה סימטרי יותר. על ידי הוספת שתלים, או על ידי עיצוב מחדש של רקמת העצם בסנטר, ניתן ליצור מראה פנים אחיד וסימטרי יותר.

מראה הסנטר יכול להשפיע בצורה רדיקלית על מראה הפנים הכללי. סנטר מחודד עשוי לשוות מראה נוקשה וזועף, למשל, קו סנטר רחב משווה מראה גברי ובכלל, הוא מאפיין במידה רבה את חלקם התחתון של הפנים שלנו ולכן, עיצוב הסנטר הוא במידה רבה עיצוב הפנים בכללם. עם השנים, האסימטריה עשויה להתבלט עוד יותר. אם החלטת שמתחשק לך להעניק לעצמך מתנה ולשוות לפניך מראה נעים וסימטרי יותר, "היועצת" ריכזה עבורך פה את כל הטיפולים הזמינים.

כיצד נדע איזו אסימטריה דורשת טיפול?

אין ספק שרבות מהסיבות לעלייה בשיעור הטיפולים האסתטיים הן חיוביות. הטיפולים היום בטוחים יותר, נגישים יותר כלכלית ומאפשרים החלמה טובה עם תוצאות אופטימליות. עם זאת, ישנו הצד הפחות זוהר של תחום האסתטיקה. אנו חייב בחברה המציבה סטנדרטים כמעט בלתי אפשריים של יופי ורבים ורבות מאיתנו רוצים להגיע אל אידיאל שלא כולנו נוכל לממש אותו. מבני הגולגולת וטיפוסי הגוף שלנו הם פשוט שונים זה מזה וכתוצאה מכך, לא כל תכונה פיזית תוכל להיות משותפת לכולנו. אידיאל היופי הנוקשה הזה גורם לנו, ובעיקר לבנות ובני הנוער שבינינו, לבלות שעות מול המראה ולבחון באי שביעות רצון מופגנת את הפנים שאיתם נולדנו. לכן, לפני שנבחר לעבור טיפולים מורכבים ויקרים, חשוב שנשאל את עצמנו האם אכן מדובר באסימטריה משמעותית שכדאי לספק לה מענה, או שאנו מנסים להגיע אל אידיאל בלתי אפשרי ומה שבאמת נדרש לנו, הוא לקבל את עצמנו.

אלו כמה מהגורמים המרכזיים לאסימטריה בולטת של הסנטר:

 • גורמים תורשתיים – לעתים, מדובר בפשוט במבנה פנים מולד. תווי פנים מובחנים הם מאפיין דומיננטי שעובר במשפחה. כך למשל אנו עשויים להיוולד עם סנטר מחודד מאוד, סנטר בולט או סנטר נסוג היוצר מראה פנים פחוס.
 • פגעי הזמן – בעוד שהעצמות שלנו מפסיקות לצמוח בגיל ההתבגרות, הסחוס ממשיך לצמוח לאורך רוב החיים. משמעות הדבר היא שעשויים לחול שינויים באף, באוזניים ובאזורים נוספים בגוף שעשויים לשנות את הפרופורציות לסנטר. גם מראה הפנים עצמו עשוי להיעשות נפול ככל שמצבורי הקולגן שלנו מתדלדלים.
 • מאפיינים מגדריים – לעתים קרובות, תיקון סנטר עשוי להיות חלק מתהליך התאמה מגדרית, על מנת לשוות תווי פנים נשיים יותר.
 • מצבים רפואיים – שיתוק פנים עקב פציאליס או שבץ, למשל, עשוי ליצור מראה סנטר לא סימטרי.
 • תאונות ופציעות – ככל שהפגיעה התרחשה באזור הסנטר והלסת.

טיפ היועצת

רוצה לוודא כי אכן מדובר באסימטריה משמעותית ולא פרשנות אישית שלך? הדרך הטובה ביותר היא פשוט למדוד.

נצלם תמונה של הפנים שלנו כשהם פונים קדימה ונדפיס אותה.

כעת, ניתן להתחיל לסמן בעיפרון נקודות שונות בפנים – העיניים, האף, הסנטר וכו'.

כעת, פשוט נמדוד את הקו בין הנקודות ונבחן האם מדובר בקו אופקי ישר.

ישנו גם אפליקציות חינמיות שיכולות לבצע את המדידה מתמונות סלפי, אבל מומלץ לקחת את התוצאות בערבון מוגבל מאוד.

בנוסף, חשוב שנזכור: אסימטריה יכולה לא פעם גם להחמיא ולשוות אופי לפנים שלנו. שום אפליקציה או סרגל לא יוכלו למדוד כיצד הסנטר הנחוש משתלב עם הברק בעיניים או החיוך הממזרי שלך, למשל.

אילו סוגי ניתוחים קיימים?

ניתוחים לתיקון אסימטריה בסנטר ניתן לחלק באופן גורף לשני סוגים עיקריים:

עיצוב מחדש של עצם הסנטר

במהלך ניתוח זה, מנוסרת עצם הסנטר, משויפת וממוקמת מחדש כדי ליצור מראה פנים סימטרי יותר. המנתח הפלסטי יפסל מחדש את מראה הסנטר בהתאם לתוכנית שתגבשו יחד וההדמיות הממוחשבות שיופקו לקראת הניתוח ובסוף, יקבע את העצם בחזרה למקום עם ברגים כירורגיים.

הוספת שתלים

במקרים אחרים, יעשו המנתחים שימוש בשתלים מעוצבים אישית כדי לשוות מראה חדש לסנטר. השתלים עשויים לרוב מסיליקון. בעזרת השתלים ניתן להאריך את הסנטר, לעבות אותו או ליישר ולהתאים אותו למבנה הפנים.

טיפ היועצת: רגע לפני שנלך על ניתוח מתקן

במקרים בהם מדובר באסימטריה בולטת מאוד, ניתוחים מתקנים יספקו את התוצאות האמינות והמקיפות ביותר וברוב המקרים, הן יחזיקו לכל החיים. עם זאת, זהו הרגע לזכור את המהפכה המשמעותית שחלה בתחום הרפואה האסתטית בעשורים האחרונים. כיום, ניתן לבצע טיפולי פיסול פנים באמצעות שלל חומרי מילוי וטכניקות חדשניות ללא ניתוחים פולשניים. במהלך הייעוץ עם המנתח הפלסטי שלך, שווה להעלות בפניו גם את האפשרויות הללו ולבחון התאמה. מדובר בטיפולים עם סיכונים נמוכים בהרבה ועם תקופת החלמה מינימלית. ככל שמדובר באסימטריה קלה עד בינונית, הם יכולים לספק תוצאות מרשימות מאוד.

הזרקת חומצה היאלורונית

חומר המילוי שהפך ללהיט במרפאות האסתטיקה הוא אחד מהשימושיים ביותר בתחום פיסול הפנים. יכולת שימור הנוזלים הפנומנלית של החומצה המצויה ברקמות החיבור שלנו, מאפשר ליצור חומר סמיך וניתן לעיצוב שמאפשר להזריק אותה אל הפנים ולפסל אותה בידיים. כך, ניתן למתוח את הפנים ולעצב מחדש את קו הלסת והסנטר.

הזרקת או המסת שומן

ניתן לעשות שימוש בשומן גופך הנשאב מהבטן והירכיים ולהזריקו אל הסנטר כדי להוסיף נפח ולעצבו מחדש. לחילופין, ככל שנדרש צמצום של קו הסנטר, הזרקת חומרים להמסת שומן יוכלו לבטל את הסנטר הכפול ולטפל בעודפי שומן המטשטשים את קו הלסת שלך.

ההכנה לקראת הניתוח

לפני הניתוח, נערוך פגישה עם המנתח הפלסטי על מנת להעריך את הטיפול הנדרש ולתאם ציפיות. הרופא המנתח ימדוד את פנינו וייקח צילומי רנטגן ו-CT של אזור הסנטר והלסת. בנוסף, תבוצע סקירה רפואית מלאה ויילקחו דגימות דם. יחד, תוכלו לבחון את האפשרויות המתאימות ביותר לעיצוב הסנטר ויהיה באפשרותך לצפות בתמונות לפני ואחרי של טיפולי עבר. בקליניקות מובילות, יוכל הרופא להציג בפניך הדמיה ממוחשבת של התהליך.

בהתאם להחלטות שיתקבלו, יחליט הרופא האם נדרש שתל או רק עיצוב מחדש, אם נדרש שיוף של העצם או הזזה של העצם. כל אחת מההחלטות האלו ישפיעו על אופן הניתוח, הצוות הנדרש ותקופת ההחלמה שלך ולכן, חשוב שיוצגו בפניך בכל רגע כל ההשלכות של כל אחת מהבחירות – הן בעלויות והן ברמה הרפואית.

לפני הניתוח, יש להקפיד על צום של שש שעות.

כיצד מתבצע הניתוח?

שני הניתוחים ייעשו ברוב המכריע של המקרים בהרדמה מלאה. עם זאת, הליך הניתוח עצמו משתנה באופן ניכר על פי סוגי הניתוחים השונים.

ניתוח עיצוב העצם ללא שתלים

לאחר ביצוע ההרדמה, יבצע המנתח חתך לאורך קו החניכיים התחתונות בחלק הפנימי של השפה התחתונה. כך יכול המנתח לקבל גישה אל הסנטר ללא חתכים גלויים לעין. לאחר חשיפת עצם הסנטר, המנתח מבצע חתך אנכי קטן במרכז סנטר שישמש לו כנקודת ייחוס לאורך הניתוח. כאן, נכנסת לתמונה היצירתיות והמיומנות של המנתח. הוא יוכל לשנות את גובה הסנטר על ידי חיתוך בזוויות שונות, לשייף חלקים מהעצם ואפילו להעביר פיסות עצם ממקום למקום כדי לעצב את הסנטר מדש או להזיזו למיקום אחר, קדימה או אחורה, על פי המתווה שנקבע מראש. לאורך הניתוח, יחזור הרופא אל נקודת הייחוס, יבדוק את היישור ויערוך תיקונים לאורך קו הלסת.

לאחר שיגיע לתוצאות האופטימליות, תחובר העצם מחדש עם פלטות וברגיי מתכת ייעודיים. בחלק מהקליניקות, תוצע האפשרות להשתמש במתקני קיבוע מחומרים מתכלים שיאפשרו החלמה פשוטה יותר ומינימום תופעות לוואי. לאחר מכן, יתפור המנתח את החתך בתפרים נמסים ויבוצע קיבוע פלסטי.

ניתוח החדרת שתל לסנטר

גם בניתוח זה מבוצעת הרדמה כללית והגישה לסנטר מתקבלת דרך השפה הפנימית. לאחר חשיפת עצם הסנטר, מוכנס השתל דרך החתך ומוצמד אל העצם. השתל מעוצב מראש על פי תוכנית עיצוב הסנטר וברוב המקרים, לאחר מיקומו המתאים כל מה שיישאר לעשות הוא רק לתפור את החתך ולאפשר לשתל להיקלט במיקומו החדש.

תהליך ההחלמה

גם תהליך ההחלמה עשוי להשתנות באופן ניכר על פי היקף הניתוח. ברוב המקרים, הזזת עצם הסנטר תדרוש אשפוז של יומיים לפחות למעקב. בהחדרת שתלים, לעתים ניתן יהיה להשתחרר הביתה באותו היום לאחר התאוששות של מספר שעות. לאחר הניתוח, צוות המרכז הרפואי יבחן את החלמתך ויוודאו כי אין זיהומים או סיבוכים אחרים. לאחר יומיים נישלח הביתה עם מספר הוראות. ברוב המקרים, הוראות ההחלמה יכללו:

 • נטילת טיפול אנטיביוטי
 • הוראות לטיפול בכאבים ונפיחויות – לרוב באמצעות קומפרסים קרים ומשככי כאבים שיירשמו לך.
 • יש לגרגר מי פה רפואיים לאורך תקופת ההחלמה
 • בימים הראשונים, יש להקפיד על תזונה רכה בלבד.
 • בחודש הראשון לטיפול, יש להימנע מפעילות מאומצת.

לאחר ניתוח שתל, ניתן לרוב לחזור לעבודה תוך שבוע. עם זאת, ככל שמדובר בניתוח אינטנסיבי יותר, זמן ההחלמה עשוי להיות ארוך יותר ולעתים לארוך גם מעל חודשיים. חשוב לברר מראש מול הרופא המנתח כמה זמן התהליך עשוי לקחת כדי שיהיה באפשרותך להיערך לכך בהתאם. בחודשים שלאחר מכן, יהיה עליך להגיע מפעם לפעם למרכז הרפואי לבדיקות מעקביות.

טיפ היועצת: דרך יעילה לצמצם נפיחויות

מומלץ בחום לישון בשבועיים הראשונים על הגב כשהראש מורם. ניתן להציב שתי כריות עבות תחת הראש כדי להבטיח שנישן בזווית. הדבר יסייע בתהליך ההחלמה ויאפשר להיפטר מהנפיחות והכאבים מהר יותר.

האם ישנן תופעות לוואי?

באופן גורף, מדובר בניתוח בטוח מאוד והסיכונים הם נדירים ומינימליים. עם זאת, עשויות להופיע מספר תופעות לוואי זמניות כגון:

 • שטפי דם ואדמומיות מקומית
 • רגישות וכאבים
 • נפיחות ובצקות
 • אובדן תחושה

כל אלו אמורים להשתפר עם הזמן ולרוב תיחווה הטבה כבר בשבוע הראשון. ככל שאין שיפור תוך מספר שבועות או אם קיימת החמרה, יש ליידע על כך במהירות את הרופא המטפל.

מהם הסיכונים?

על אף שהסיכונים הם נדירים למדי, ראוי לפקוח עין. אם חלו התסמינים הבאים, יש לפנות במהירות לרופא המטפל:

 • עליה בחום או החמרת הכאב עשויה להעיד על זיהומים או תגובה אלרגית לשתל.
 • עקצוצים, נימול או חוסר תחושה באזור הפה והלסת עשויים להעיד על פגיעות עצביות.
 • שינוי במראה קו הסנטר עשויה להעיד על נדידת השתל.

גם בכל אחד מהמקרים הללו, קיים מענה רפואי וככל שנפנה בהקדם לרופא, כך נוכל לטפל בכל סיבוך ביעילות.

והתוצאות?

ככל שמדובר בניתוח, התוצאות יחזיקו לכל החיים. טיפולי הזרקה יחזיקו כשנה לכל היותר. אם נבחר ברופא מנתח מיומן ומנוסה בעל רקורד הצלחות שמדבר בעד עצמו, סביר להניח שנקבל את התוצאות שרצינו. חשוב שנבהיר את הרצונות שלנו בצורה הברורה ביותר ונבטיח שכל צעד שייעשה בניתוח יהיה פועל יוצא של השיח שניהלנו עם הרופא.

לעתים, גם שינויים חיוביים דורשים תקופת הסתגלות. תוצאות הניתוח יעניקו לפניך מראה חדש וכולל ולעתים קרובות השינוי עשוי להיות מאוד מפתיע. חשוב שננצל את תקופת ההחלמה גם על מנת להתרגל למהפך שחוללנו בחיינו ולהסתגל למצב החדש.

כמה עולה תיקון אסימטריה בסנטר?

ניתוחי עיצוב הסנטר משתנים בעלויות על פי הרופא המנתח בו נבחר והמרכז הרפואי בו נבצע את הניתוח. אם יש ברשותך ביטוח משלים הכולל כיסויים לטיפולים אסתטיים, נוכל ליהנות מהשתתפות של כ-15% ועד 30%, בהתאם לקופת החולים והמסלול. לרוב, עלות שני הניתוחים היא די דומה ונעה בין 12,000-22,000 ₪.

טיפולי מילוי, לעומת זאת, זולים בהרבה. חומרי הזרקה ינועו לרוב בין 1,000-3,000 ₪ להזרקה. לעתים קרובות, נזדקק בכל טיפול ליותר מאחת. חשוב שנזכור כי תוצאות חומרי ההזרקה יתפוגגו עם הזמן ונזדקק לטיפולים חוזרים אחת לחצי שנה עד שנה. לאורך 30 שנה, אם כן, נשלם בין 30,000-90,000 ₪ על טיפולים מהסוג הזה. במובן הזה, כשמדובר בתיקון לסנטר שנצטרך להמשיך ולתחזק לאורך כל החיים, ייתכן מאוד שעלות הניתוח תהיה משתלמת יותר לטווח הארוך.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה