חיפוש
צלקות אקנה

פצעי הבגרות הם חלק בלתי נפרד מחוויית החטיבה והתיכון, ולרוב, תכשירים סטנדרטיים ושמירה על היגיינה באזור מאפשרים לטפל באקנה בצורה יעילה. למרבה הצער, לא כולנו חווים את פצעי האקנה כל כך בקלות. מקרים חמורים של אקנה עשויים להפוך את גיל ההתבגרות לסיוט מתמשך, ולהשאיר נזקים אסתטיים שקשה מאוד להיפטר מהם.
במידה והאקנה לא טופל כראוי או מופיע בצורה חמורה על הפנים, עשויות להישאר צלקות אקנה שיותירו חטטים, חורים ואדמומיות קשה על עור הפנים.
לא מדובר בתופעה נדירה, כאשר כחמישית מהאוכלוסייה עשויים להישאר עם צלקות אקנה על הפנים ולסבול מכך במהלך חייהם.

אם בעבר, היצע הטיפולים בצלקות אקנה היה מצומצם, מסורבל ויקר מאוד, הרי שהיום קיימים טיפולים רבים שיכולים לספק פתרון משמעותי. באמצעות טיפולי פילינג, לייזר ואור, והזרקת חומרי מילוי, ניתן לגרות את רקמת העור ולעודד התחדשות תאים ליצירת עור מוצק, בריא ובעל גוון אחיד יותר. כתוצאה מכך, ניתן לצמצם מאוד את מראה הצלקות, ובמקרים מסוימים, אפילו להיפטר מהן לחלוטין.

כיצד נוצרים פצעי אקנה, איך יודעים באיזה טיפול לבחור, ומה טווח המחירים? היועצת עונה לכם על כל השאלות.

כיצד נוצרים פצעי אקנה?

פצעי אקנה נוצרים עקב פעילות יתר של בלוטות החלב בעור הפנים הגורם לסתימתן. ישנם שלושה גורמים עיקריים המשפיעים על התופעה: 1. שומניות יתר בעור הסותמת את זקיקי השערה ואת בלוטות החלב, 2. זיהום חיידקי עקב היגיינה לקויה, 3. פעילות הורמונלית מוגברת סביב גיל ההתבגרות.

סוגי הצלקות הנגרמות מאקנה הם מגוונים ומשתנים מאדם לאדם, בעקבות הנסיבות להופעתן וסוג העור:

  • צלקות Ice Pick – מופיעות כחורים זעירים הפזורים כנקודות קטנות על הפנים.
  • צלקת היפר-טרופית – נקודה או גוש בולט ואדמומי על הפנים.
  • צלקות Rolling – שקעים בצורת פס או גל הפזורים על פני העור.
  • צלקות BoxCar – שקעים רחבים וריבועיים.

בייעוץ עם רופא העור, ייבחן סוג הצלקות כדי להתאים את הטיפול המתאים ביותר.

טיפול בצלקות אקנה – איך מתחילים?

שלב ראשון – פגישת ייעוץ! (אולי יכול להיות פה היפר-קישור לרופאים?) אבחון מדויק ומקצועי של צלקות האקנה, יקבע את יעילות הטיפול במידה רבה. רופא עור בעל מומחיות בתחום צלקות האקנה, ובעל ניסיון רב שנים בתחום הרפואה האסתטית, יוכל לאבחן בצורה יעילה יותר את המצב. כמו כן, סביר להניח שיכיר את אנשי המקצוע הטובים ביותר, ויעזור לכם לקבל את ההפניות הטובות ביותר והמדויקות ביותר לצרכים שלכם.
במהלך הפגישה, הרופא יעריך את מצב וחומרת הצלקות ויעבור על כל ההיסטוריה הרפואית שלכם (לרבות תרופות קבועות, מצבים רפואיים וטיפולים אסתטיים קודמים), כדי לבחון את האפשרויות הטיפוליות המתאימות ביותר.

מהן השיטות לטיפול בצלקות אקנה?

ברוב המקרים, לא יופיע רק סוג אחד של צלקות אקנה ולכן, חשוב להתייעץ עם רופא עור אודות הטיפול שיתאים לשילוב הצלקות. אלה כמה מהטיפולים היעילים והפופולריים ביותר:

  • פילינג עמוק –  על ידי שימוש בחומצות חזקות (לרוב פנול), ניתן לבצע קילוף אינטנסיבי של עור הפנים ולשקם את שכבת העור שניזוקה. הפילינג יחדור עד לשכבת הדרמיס האמצעית של העור, ויאפשר לבנות רקמת עור חדשה שתהיה חלקה, מוצקה ובריאה יותר.
    חשוב לציין כי טיפולי פילינג עמוק אינם מתאימים למטופלים הסובלים מהמצבים הבאים: מחלות עור כרוניות כמו ויטיליגו או פסוריאזיס, שומניות-יתר בעור, ונשאי וירוס ההרפס. הטיפול עשוי לגרום להחמרה ואינו מומלץ ללא אישור הרופא המטפל. הטיפול יעבור ברוב המקרים בהרדמה כללית עקב אינטנסיביות התהליך. לאחר ביצוע ההרדמה, ימרח הרופא המטפל תמיסת פנול. החומר העוצמתי יצרוב את עור הפנים עד לשכבות העמוקות, ולאחר השהיית החומר לזמן שנקבע בתוכנית הטיפול, ייחבש האזור במשך 24 שעות.
  • הזרקת חומרי מילוי – על ידי שימוש בחומרי מילוי איכותיים, ניתן לעודד את ייצור הקולגן ולהשטיח את הצלקות. טיפולים אלה הם פשוטים מאוד ונמצאים תחת קטגוריית "טיפולי הפסקת צהריים". הרופא יבצע סדרה של הזרקות בכמויות זעירות ומדודות באזור הצלקות, ויפסל את חומר המילוי באצבעות על מנת לחדש את רקמת העור ולהשטיח את הצלקות.
  • טיפול בטכנולוגיות לייזר – טכנולוגיות מתקדמות טכנולוגיות האור המתקדמות שהתפתחו בשנים האחרונות, מאפשרות להגיע לתוצאות ממוקדות יותר ובמינימום תופעות לוואי. המכשירים החדשים כמו מכשירי XEO, מתאימים לכל סוגי העור ומאפשרים להשטיח משמעותית את צלקות האקנה בתהליך שאינו מלווה בכאב.

במידה והטיפול נעשה במכשירי לייזר סטנדרטיים, ייעשה שימוש במשחות אלחוש או בג'ל קירור לפני הטיפול. מכשיר הלייזר יופעל על אזור הצלקות, ויצרוב אותו על מנת לחדש את רקמת העור. הטיפול לוקח לרוב בין 45 דקות ועד שעה.
טיפולי XEO פועלים בטכנולוגיית הבזקים ייחודית ומהירה במיוחד ועם אמצעי קירור מובנים, ולכן, אין כל צורך באמצעי קירור או אלחוש במהלך הטיפול. הטיפול לוקח כחצי שעה.

טיפ היועצת

על אף שישנם מקרים בהם הצלקות לא יכולות להימנע, טיפול נכון ואחראי יכול להפחית משמעותית את הסיכוי להיווצרות הצלקות.

לא להזניח – חשוב לטפל באקנה ברגע שמופיעים הפצעונים. כדי לקבל שליטה על המצב, חשוב לעשות שימוש בתכשירים מתאימים בהקדם, ובמידה ואין שיפור, לקבל ייעוץ מרופא עור. טיפול מהיר מסייע בהפחתת התפרצויות למינימום וימנע סיבוכים, זיהומים והצטלקות רקמת העור.

לא לפוצץ את החצ'קונים! – ה"פתרון" הזה יכול להיראות יעיל לטווח הקצר, אך הוא משאיר אזורים רגישים מאוד בעור שחשופים לחלוטין לזיהומים. במצב כזה, הדלקות לא יאחרו לבוא, וכבר עשוי להיות מאוחר מדי לחפש פתרונות מונעים.

לא לגרד – הגלדת הפצעים יכולה לגרד ולתסכל מאוד. חשוב להתגבר על הפיתוי לגרד ולקלף אותם. הגלד מספק לפצע שכבת מגן שמאפשרת לו להירפא מבלי להיחשף לזיהום – ככל שנניח לו, כך הסיכוי לצלקות ירד.

איזו החלמה צפויה לאחר טיפול בצלקות אקנה?

בעוד שלאחר טיפולי הזרקות חומרי מילוי ולייזר ניתן לחזור לשגרה די מיד, טיפולי פילינג עמוק עשויים לדרוש תקופת החלמה ממושכת ומורכבת.

לרוב, ההחלמה תימשך כשבוע או שבועיים לאחר הסרת החבישה, ותהיה מלווה ברגישות גבוהה, קילופים, עור אדמומי ותחושת צריבה. לאורך כל השבוע, יש לכסות את הפנים באבקת חיטוי מיוחדת כדי להגן על הפנים. גם לאחר השבוע הראשון, יש להימנע מחשיפה לשמש, ובשבועות שאחרי, להקפיד על שימוש במקדם הגנה גבוה בכל יציאה מהבית.

שאלות נפוצות

כמה עולה טיפול באקנה?

כדי לקבל פתרון מקיף ויעיל, צריך להשקיע סכום כסף משמעותי. החדשות הטובות אומנם, הן שמדובר בפתרון קבוע שיאפשר לכם להיפטר מהצלקות אחת ולתמיד. טיפולי פילינג עמוק נחשבים ליקרים ונעים על הטווח שבין 6,000-14,000 ₪.
חומרי המילוי מציעים אלטרנטיבה זולה יותר, אך פתרון פחות שלם. ייתכן שתצטרכו סדרה ארוכה של טיפולים כדי להיפטר מהתופעה, וסביר מאוד להניח שתזדקקו לטיפולי תחזוקה בהמשך החיים. מזרק חומצה היאלורונית וכדומה יעלה בין 1,200-2,000 ₪.
הטיפולים בלייזר וב-XEO אומנם עדיין נמצאים תחת מחקרים, אבל התגובות היום חיוביות מאוד. נראה שטכנולוגיית ה-XEO היא מהמבטיחות, ומספקות תוצאות מרשימות מאוד במינימום תופעות לוואי. עלות כל טיפול היא 2,000 ₪ וברוב המקרים, תזדקקו ללפחות 3 טיפולים.

טיפול בצלקות אקנה – למי זה מתאים?

לכל הסובלים מצלקות אקנה שנותרו על עור הפנים, לאחר הזדהמות וסיבוכים של פצעי אקנה.
על אף שמייחסים את התופעה לגיל ההתבגרות, רבים עשויים להמשיך להתמודד עם אקנה עד לשנות ה-30 לחייהם. בגילאים אלה, כשהעור כבר מתחיל לאבד מהחיוניות והאלסטיות שלו, הסיכויים לצלקות עולים.

האם הטיפולים בצלקות אקנה נחשבים בטוחים?

הטיפולים בלייזר ובמיוחד ב-XEO נחשבים לבטוחים במיוחד, ולא ידוע על סיכונים ייחודיים לטיפול.
גם טיפולי ההזרקה נחשבים לבטוחים יחסית. במידה ותבחרו רופא מקצועי ובעל ניסיון, סביר להניח שלא יהיו כל סיכונים. חשוב להבטיח כי הרופא יבצע הזרקות מתונות ובכמויות זעירות, וכי הטיפול ייעשה בהדרגה. הזרקה מופרזת של החומר עלולה לגרום למראה נפוח ולא טבעי.
טיפולי פילינג בפנול, עשויים להוות סיכון במקרים מסוימים. קיים תיעוד להפרעות בתפקודי הכליות או בקצב הלב במסגרת השימוש בחומר. כל עוד תהיה הקפדה על מינונים מדויקים של החומר, ויבוצע ניטור של מדדים חיוניים לאורך כל הטיפול, הסיכונים אינם גבוהים. לאחר הטיפול, חשוב להישאר ערניים ובמידה וישנה עליה בדופק, או כל תחושת מועקה אחרת בגוף, לפנות באופן מידי למיון.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה