חיפוש
בריחת שתן וחיזוק רצפת אגן

האם גם לך כל צחוק או עיטוש גורם להתכווץ בחשש? אולי תתנחמי בעובדה שאת לא לבד. כ-30% מהנשים מעל גיל 40 יסבלו מבריחת שתן, וככל שהגיל עולה, כך שיעור התופעה עולה ועד גיל 60, יסבלו ממנה כמחצית מהנשים. תופעות הורמונליות של גיל המעבר, שינויים פיזיולוגיים אחרי לידה ומגוון גורמים אחרים, עשויים לגרום לצניחת רצפת האגן ולשינויים פיזיולוגיים בשופכה והנרתיק. היום יותר מאי פעם, יש מגוון פתרונות יעילים, נוחים ובפולשנות מינימלית שיכולים לשפר את איכות החיים שלך ולהיפטר מהתופעה המציקה. טיפול לייזר חדשני, המתנהל באופן שאינו שונה במיוחד מכל ביקור שגרתי אצל הגניקולוג, מסייע לשקם באופן מהפכני את רצפת האגן ולהפוך את בריחת השתן להיסטוריה. איך זה עובד ומה האפשרויות שלך? היועצת ריכזה לך כאן את כל מה שכדאי לך לדעת.

למי מתאימים הטיפולים?

נשים רבות סובלות מפגיעות ברצפת האגן הגורמות לטווח רחב של קשיים תפקודיים. בריחת שתן היא אחת מהתופעות הנפוצות שיותר כתוצאה מכך. דרגות החומרה משתנות ועלולות לגרום לדליפה במהלך פעילות ספורטיבית או כל פעולה המאמצת את שרירי הבטן. עד לאחרונה, נשים שסבלו מבריחת שתן חמורה נאלצו לעבור ניתוח פולשני כואב ובכל סיכונים פוטנציאליים. מורכבות נוספת שתסכלה נשים רבות, היא כי הניתוח אינו מומלץ או יעיל לנשים המתכננות הריונות נוספים בעתיד, מכיוון שלידה עשויה לפגוע בתוצאות הניתוח. את טיפול הלייזר, לעומת זאת, אפשר לעשות גם בין לידות וליהנות מיתרון משמעותי, בלי לקבל את בריחת השתן כגזירת גורל בין ההריונות שלך.

ישנן קבוצות נשים נוספות שיכולות להיתרם מטיפול הלייזר:

 • נשים רבות סובלות מגירוי, יובש בנרתיק ומכאב בזמן יחסי מין. במקרים רבים, מדובר ב-GSM, או אטרופיה של הנרתיק. טיפולי הלייזר מעודדים את רירית הנרתיק לייצר את חומרי ההזנה הנדרשים לתפקוד התקין שלה כמו קולגן, ומצה היאלורונית וחומרים נוספים ששומרים על סיכוך, גמישות וריכוך הרקמות בלי שימוש בכימיקלים ותכשירים בעלי שלל תופעות לוואי. זוהי גם הסיבה שהטיפול יעיל לנשים העוברות שיקום לאחר החלמה מסרטן השד, בו אסור להשתמש בטיפולים הורמונליים. סדרה קצרה יחסית של טיפולים יכולה לעשות הבדל משמעותי.
 • הטיפול מספק תחליף בטוח ולא פולשני לניתוחי הצרת נרתיק. לאחר לידות, נשים רבות סובלות מנרתיק רפוי המקשה על הנראה בעת קיום יחסי מין. שיקום רצפת האגן בלייזר משיב חיים לרקמות. אפקט ההידוק שמתקבל מהרמת רצפת האגן לא משפיע רק על השופכה, אלא גם על הנרתיק עצמו ויכול לספק אפקט הצרה והידוק שיחזיר אותך עשור אחורה ויחזיר את איכות החיים גם במיטה.

טיפ היועצת

שיקום רצפת האגן בלייזר הוא אמנם פתרון יחסית טבעי וללא תופעות לוואי, אבל חשוב לברר כי הוא מתאים לך. הערכה אצל גניקולוג המתמחה ברפואת רצפת האגן היא חשובה ולמעשה, היא חובה. יש לא מעט פתרונות מקדימים שכדאי לנסות לפני כן, ואת רובם קל לעשות לבדך בבית ובעלויות מינימלית. בהמשך, אכסה את כל הטיפולים האלטרנטיביים ואת פעולות התחזוקה שניתן לעשות לפני טיפול הלייזר.

אילו סוגי טיפולים נוספים קיימים?

כאמור, טיפול הלייזר לא בהכרח יתאים ושווה לבחון אפשרויות נוספות ולהיוועץ לפני כן ברופא. טיפול הלייזר עלול להיות לא יעיל משתי סיבות עיקריות.

 • ייתכן מאוד שניתן לפתור את הבעיה באמצעים פשוטים וזולים יותר.
 • ייתכן שהבעיה מורכבת יותר וטיפול הלייזר לא יספק לה פתרון מלא.

אז אילו טיפולים פשוטים יותר שווה לנסות? ישנן כמה אפשרויות עיקריות.

טיפולי רפואה משלימה

יש היום המון טיפולים אלטרנטיביים שזמינים בכיסוי חלקי של קופות החולים ויעילים לטיפול במקרים קלים של בריחת שתן ולשיקום רצפת האגן בכלל.

 • אקופונקטורה – טיפולי דיקור סיני יכולים להיות יעילים לטיפול בתופעות קלות.
 • ביופידבק – באמצעות הצמדת אלקטרודות וביצוע סדרה של טיפולים במכשור ביופידבק, ניתן לשפר את השליטה בסוגרים ולחזק את שרירי רצפת האגן.
 • נטורופתיה – יש מגוון רחב של טיפולים בצמחי מרפא לשיקום רצפת האגן באחוזים משתנים של הצלחה.

פיזיותרפיה

כעיקרון, מומלץ לבצע תרגילים לחיזוק רצפת האגן עוד לפני ההיריון, במהלכו ולאחריו כאמצעי מונע. זהו כנראה האמצעי היעיל והטוב ביותר להתמודד עם בעיות ברצפת האגן ועם בריחת שתן עתידית. גם לאלו שכבר סובלות מהתופעות, ישנם טיפולי פיזיותרפיה שיכולים להיות יעילים מאוד ובתרגול קבוע לאורך תקופה ארוכה, יכולים לעזור לך לטפל בתופעה על ידי תחזוקה מתמדת במקום בטיפול דרסטי.

המודעות לתופעה הולכת וגוברת ולכן, כל קליניקת פיזיותרפיה שמכבדת את עצמה היום, מחזיקה במטפלים שמתמחים בתרגילים לחיזוק רצפת האגן. כל הטיפולים זמינים גם באופן פרטי וגם בקופות החולים וניתן להשיג אותם בטווח מחירים שבין עשרות שקלים ועד כ-300 שקלים לטיפול. מחירים נמוכים מאוד יחסית לטיפול הלייזר והניתוחים. אם האפשרויות האלו יכולות לפתור את הבעיה באופן מלא – שווה לנסות.

פתרון ניתוחי

לפעמים, צניחת רצפת האגן היא חמורה במיוחד וגורמת לבריחת שתן קשה. במקרים מורכבים במיוחד, אין ברירה אלא לבצע התערבות פולשנית. תחילה, ייערך ניסיון לפתור את התופעה באמצעות הזרקת חומרים לשופכה המחזקים את השליטה במתן שתן, אך במידה ותהליך זה לא יעיל, יידרש ניתוח בו מוחדר סרט סינתטי אל השופכה. הניתוח דורש יום אשפוז, נעשה בהרדמה כללית ודורש 7 ימי התאוששות לפני חזרה לשגרה.

כך תתכונני לטיפול

מאחר ומדובר בטיפול בפולשנות מינימלית ומאוד פשוט יחסית, גם ההכנה היא פשוטה וקצרה. לאחר התייעצות עם הגניקולוג שלך, יבצע גם המטפל בקליניקה בדיקה קלינית מקיפה. תיבחן כלל ההיסטוריה הרפואית שלך ותידרשי למלא שאלון על פיו יוכל המטפל לבצע אבחנה מתאימה. לאחר מכן, תבוצע בדיקה גניקולוגית כדי להעריך את מצב השופכה ורירית הנרתיק. לפי ההערכה הזו, תיבדק גם ההתאמה שלך לטיפול, יוצעו לך חלופות ובמידת הצורך, אם מדובר במקרה חמור, יומלץ לך על ניתוח.

במקרים הבאים, לא ניתן יהיה לבצע את הטיפול:

 • אם את סובלת מהרפס, מפטרייה או מכל זיהום פעיל אחר בנרתיק, לא ניתן יהיה לבצע את הטיפול.
 • הטיפול לא מתאים לנשים בהריון.
 • אין אפשרות לבצע את הטיפול בנשים המתמודדות עם סרטן או עם גידול העשוי להיות סרטני בצוואר הרחם.
 • יש להמתין עד לסיום המחזור החודשי כדי לבצע את הטיפול.

טיפ היועצת

מדהים לגלות כמה "מומחים" מציעים טיפולים רגישים כל כך בשוק הישראלי בלי הכשרה מתאימה. יש היום אינפלציה אדירה בשוק הטיפולים ומדובר בשוק פרוץ מאוד. אז למען הסר כל ספק – טיפול בלייזר לחיזוק רצפת האגן עושים אך ורק עם גניקולוג מומחה שעבר הכשרה בתחום חיזוק רצפת האגן ובשימוש בציוד הלייזר.

חשוב לשמוע על החוויה מלקוחות העבר של הקליניקה והרופא הספציפי.

דרשי לראות תעודות המעידות על הכשרת הרופא המטפל בשיטה.

בררי היטב באיזה ציוד ייעשה שימוש ובדקי כי מדובר בציוד המאושר על ידי משרד הבריאות וה-FDA. ה-Monalisa נחשב לאחד המכשירים הנפוצים והטובים ביותר לתהליך.

הטיפול בהחלט מפתה ויכול להיות יעיל, אבל חשוב שנזכור כי מדובר בטיפול במערכות האינטימיות ביותר בגופנו. זה בדיוק הזמן שבו אנחנו צריכות להיות זהירות ולדאוג שאנחנו מקבלות את הטיפול הטוב והמקצועי ביותר ולא להתפשר על פחות מזה.

איך מתבצע הטיפול?

בהרבה מובנים, אין הבדל משמעותי בין חוויית הביקור הסטנדרטי אצל רופא הנשים לבדיקה שגרתית ובין טיפול הלייזר. לפני שנתאר איך מתבצע הטיפול, שווה ללמוד קצת על אופן הפעולה שלו ולהבין איך קרני הלייזר מחזקות את רצפת האגן.

הכוח המחיה של הלייזר

פיתוחים חדשניים בטכנולוגיית הלייזר יצרו מכשיר המקרין לייזר פחמן דו חמצני מדויק, המאפשר לייצר את הטמפרטורה המדויקת ולהפעיל את הלייזר אך ורק על הרקמות שאנו מעוניינים להשפיע עליהן, מבלי לפגוע ברקמות סמוכות. מחקרים רבים מצאו כי החימום והגירוי של הרקמות באמצעות הלייזר, משנות באופן משמעותי את תכונות הרקמה. כפי שטיפולי לייזר מסייעים כיום לעור הפנים ולמגוון תופעות אחרות בעור ובציפורניים, כך אותו עיקרון מחזק גם את רירית הנרתיק ורצפת האגן. מחקרים אלו גילו כי הלייזר מעודד ייצור של קולגן ומסייע לרקמות להתעבות ולהתחזק. בנוסף, מתחזקים השרירים ונוצרים כלי דם חדשים, אפקט המאפשר הידוק וחיזוק של האזור. כך מתקבלים בטיפול אחד כל האפקטים הרצויים – רקמת נרתיק בריאה וגמישה יותר, שיקום של רצפת האגן ודפנות הנרתיק ויכולת מוגברת לשליטה במתן שתן.

תהליך קצר ופשוט

מדובר באחד מהתהליכים המהירים והפשוטים ביותר. הטיפול עצמו לא עולה לרוב על 20 דקות. הטיפול בקליניקה מבוצע על ידי שכיבה על מיטה גניקולוגית. אל הנרתיק מוחדר מתמר לייזר זעיר הדומה מאוד בצורתו ובתחושתו לספקולום השגרתי בו נעשה שימוש בבדיקות גניקולוגיות. המתמר מייצר קרני לייזר המוחדרים אל עומק רקמות רצפת האגן ומעודד את שיקומן.

מיד לאחר סיום הטיפול, ניתן לקום, להתלבש ולחזור לעיסוקי היום יום שלך. אין כל צורך באשפוז, ביקורת או תקופת החלמה.

תחזוקה

הרקמה שנחשפה לטיפול הלייזר עשויה להיות מעט רגישה, אבל מחלימה בקלות ובמהירות. ברוב הגורף של המקרים, הטיפול לא מלווה בכאב ומעבר למעט רגישות ואי נעימות במהלך הטיפול, אין תופעות גופניות משמעותיות. לכן, גם אין כל צורך בהרדמה או אלחוש. רוב התהליך, מתרחש למעשה הרבה אחרי שתעזבי את הקליניקה. החשיפה ללייזר מעודדת את שיקום הרקמות. לכן, יש צורך לחכות בין 3-4 שבועות בין טיפול לטיפול כדי להגיע לתוצאות מיטביות. מטיפול לטיפול, יהיה אפשר להרגיש בשינוי ולהעריך בחשיבה משותפת עם המטפל כמה טיפולים נוספים עשויים להידרש, אם בכלל.

טיפ היועצת

חשוב לדעת שאחוזי ההצלחה של הטיפול הם גבוהים מאוד, אבל משתנים משמעותית על פי חומרת המצב. כשמדובר במקרים קלים-בינוניים, המחקרים העכשוויים ביותר מציגים שיעורי הצלחה מרשימים מאוד. כ-75-100% במחקרים האלו דיווחו על שיפור ביכולת אצירת השתן. המחקרים האלו הראו כי גם במקרים של שלפוחית רגיזה, הטיפול היה יעיל. כשהטיפול מיועד גם לשיקום רירית הנרתיק ומניעת יובש וגירויים, שיעור ההצלחות גבוה אפילו יותר ועומד על כ-90%.

לצד כל הנתונים האלה, חשוב לא לרוץ מיד אל הקליניקה. בלי הערכה מדויקת של חומרת המצב שלך, והבנה מעמיקה של הגורמים לתופעה, הטיפול לא יהיה בהכרח יעיל. ככל שהתופעה חמורה יותר, כך יורדים הסיכויים שהטיפול יהיה מוצלח. חשוב להכין את עצמנו לאפשרות של התערבות ניתוחית פולשנית יותר במידת הצורך ומצד שני, לתת צ'אנס קודם לטיפולי התחזוקה.

האם קיימות תופעות לוואי או סיכונים מהטיפול?

מדובר בטיפול חדשני מאוד ולכן הספרות המחקרית עדיין די דלה. נכון להיום, נעשו מאות אלפי טיפולים בקליניקות ברחבי העולם ועד כה, אין דיווחים על סיבוכים כלשהם במהלך הטיפול. מעבר לרגישות קלה במהלך הטיפול, לא ידוע על תופעות לוואי משמעותיות ועושה רושם כי כל עוד הטיפול נעשה בנשים ללא זיהומים משמעותיים או גידולים, הטיפול בטוח לחלוטין ולא גורר כלל השלכות.

התוצאות בסוף סדרת הטיפולים

את תוצאות הטיפול אפשר לחוות כבר תוך כמה שבועות מהטיפול הראשון והשיפור המשמעותי לרוב מתחיל אחרי הטיפול השני. השיקום הראשוני של רקמות רצפת האגן כבר מסייע משמעותית להימנע מבריחת שתן ולשפר את איכות החיים.

לכמה זמן מחזיק הטיפול?

לרוב, יעילות הטיפול מחזיקה ל-1-3 שנים בממוצע, ואחריה יספיק טיפול נוסף כדי לתחזק את התוצאות.

טיפ היועצת

כפי שציינתי קודם, תרגול שרירי רצפת האגן הוא קריטי לקראת הכניסה להריון ובמהלכו. אז איך עושים את זה ומה מומלץ לנסות? אלו כמה מהדברים שיוכלו להרחיק אותך מטיפולים מורכבים ויקרים:

פילאטיס

מעבר למגוון היתרונות הבריאותיים והשיקומיים של תרגול פילאטיס, זהו אחד מהתרגולים החשובים והיעילים ביותר לחיזוק רצפת האגן. ישנם המון תרגילים ייעודיים למטרה הזו שקל ללמוד ואפשר להמשיך ולתרגל בבית.

יוגה

מעבר ליעילות שבתרגול היוגה לחיזוק רצפת האגן, האפקטים שלו לבריאות הכללית ולהפגת המתחים יוסיפו המון לאיכות החיים שלך בוודאות.

תרגול קיגל

סדרת תרגילים יעילה המשמשת גברים ונשים כאחד. אלו כמה מהתרגילים ששווה לנסות בבית:

שכבי על הגב כשהכתפיים צמודות למזרן והברכיים מורמות. החזיקי כדור גמיש בין הירכיים ובצעי סדרה של לחיצות על הכדור. 3 סטים של 20 חזרות ביום יסייעו לך לחזק את שרירי הסורגים ורצפת האגן.

תרגילי פלאנק לא יעילים רק לשרירי הליבה, אלא מחזקים בצורה משמעותית גם את רצפת האגן. הישעני על הזרועות כשהמרפקים בקו ישר והחזיקי את הגוף באוויר למשך 30 שניות כשהוא נתמך רק בזרועות וכפות הרגליים.

עמדי על רגל אחת והרימי את הברך השנייה אל קו האגן. חשוב במהלך התרגיל לכווץ את שרירי הבטן והסוגרים.

תרגול מתמיד יעזור לך להיערך לקראת השינויים שיתחוללו בגופך ולהימנע מתופעות בלתי נעימות בהמשך. סביר להניח שהקרובים לך רק מתים לפנק אותך בכל דרך שתרצי. כדי לשמח אותם ולפנק את עצמך, שיעורי תרגול לחיזוק רצפת האגן, הם אפשרות שלגמרי שווה לך לשקול.

כמה עולים הטיפולים?

מחיר טיפולי הלייזר לשיקום רצפת האגן אמנם לא קבוע, אבל טווח המחירים לא גדול מדי. יש שני גורמים עיקריים שמשפיעים על המחיר.

 • כמות הטיפולים הנדרשת – כל טיפול בודד יעלה בין 1,800-3,500 ₪. הגניקולוג שלך והמטפל שתבחרי בו יעריכו כמה חזרות על הטיפולים יידרשו כדי להגיע לתוצאה האופטימלית. לרוב, יהיה צורך ב-2-5 טיפולים.
 • הקליניקה המטפלת – ניסיון הרופאים, יוקרת הקליניקה ואיכות הציוד משפיעים גם על מחיר הטיפול. שווה לעשות סקר שוק מקיף, לקבל המלצות ולהיעזר באתרי השוואת מחירים כדי למצוא את המטפל המקצועי ביותר במחיר המשתלם ביותר.
 • כיסוי ביטוחי – נכון להיום, קופות החולים לא מציעות השתתפות בטיפול ולא יוצע כל כיסוי. אם יש לך ביטוח משלים או פוליסות בריאות אחרות, שווה לבדוק מולן האם הן מציעות כיסוי מסוים, באילו תנאים ומול אילו מוסדות מטפלים.
 • טיפולים נוספים – מטפלים מסוימים עשויים להציע לך טיפולים אסתטיים בלייזר כמו תיקון השפתיים והצרת הנרתיק בנוסף לטיפול בבריחת השתן, או הסרת פוליפים וקונדילומות. תוספות כאלו יעלו משמעותית את מחיר הטיפול.

בסופו של יום, מחיר התהליך כולו ינוע בין 5,500-10,000 ש"ח לכל סדרת הטיפולים.

התמונה שהעלית גדולה מדי
חיפוש רופאים
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
נסו איות שונה, לא נמצאו תוצאות עבור החיפוש
הודעה נשלחה בהצלחה